Paketa mbi paketa: Çfarë sanksionesh të reja të BE-së po përgatiten kundër Rusisë …

Pavarësisht kompromisit për vizat, shoqata nuk ka gjasa të jetë në gjendje të bien dakord për masat e reja të energjisë.

Deri më tani, një vendim specifik për një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë nuk është marrë, por diskutimi i masave të mëtejshme kufizuese midis vendeve të BE-së vazhdon. Komisioni Evropian (KE) i tha Izvestia-s për këtë, duke kujtuar se ministrat e jashtëm të vendeve të asociimit ranë dakord të tërhiqen nga marrëveshja për lehtësimin e vizave me Federatën Ruse. Ministria e Jashtme e Estonisë raportoi më parë se kufizimet e reja do të prekin gjithashtu fushat e tregtisë dhe energjisë.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Vendet e G7 tashmë kanë rënë dakord për të vendosur një prag për çmimet e naftës. KE po punon për një nismë të tillë në lidhje me gazin rus. Megjithatë, deputetët dhe ekspertët evropianë të intervistuar nga Izvestia besojnë se Bashkimi Evropian nuk ka gjasa të arrijë një konsensus për këtë çështje, pasi në këtë rast rajoni do të humbasë plotësisht burimet tona energjetike.

Kërce deri në tavan

“Bashkimi Evropian në fakt ka marrë rrugën e vetëizolimit”
Përfaqësuesi i Përhershëm i Federatës Ruse në BE Vladimir Chizhov – në lidhje me problemet me vizat, furnizimin me gaz dhe zgjidhjen e çështjes me NPP Zaporizhzhya
Si rezultat i takimit jozyrtar të ministrave të jashtëm të BE-së në Pragë më 30-31 gusht, nuk pati deklarata parimore për një paketë të re sanksionesh anti-ruse. Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, madje pranoi se disa vende të shoqatës janë në favor të rishikimit të kufizimeve.

Megjithatë, në prag të këtij takimi, ministri i Jashtëm i Estonisë, Urmas Reinsalu tha se republika tashmë ka paraqitur propozimet e saj për paketën e tetë në Komisionin Evropian. Sipas tij, ato ndikojnë në energjinë dhe tregtinë, si dhe nënkuptojnë kufizime të mëtejshme në përdorimin e SWIFT nga bankat ruse dhe zgjerimin e listave të sanksioneve personale.

Siç shpjegoi Komisioni Evropian për Izvestia, diskutimet për masa të mëtejshme kufizuese midis vendeve të BE-së dhe partnerëve të tyre ndërkombëtarë vazhdojnë, por deri më tani nuk është marrë një vendim specifik për një paketë të re sanksionesh. Vlen të përmendet se në Bashkimin Evropian paketa e tetë quhet e shtata, pasi “e gjashta e gjysmë” e miratuar më 22 korrik nënkuptonte vetëm shtrëngimin e kufizimeve të vendosura më parë.

“Këto gjashtë raunde sanksionesh janë përshtatur dy herë për të mbyllur boshllëqet ligjore dhe për të përmirësuar masat e marra,” tha Paloma Hall Caballero, atashe shtypi për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë të Komisionit Evropian, në një bisedë me Izvestia.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse masat e reja do të ndikojnë në sektorin e energjisë, ajo theksoi se diskutimi për sanksionet është konfidencial, ndaj KE nuk mund të komentojë publikisht për këtë çështje. Sipas saj, BE do të vazhdojë të marrë në konsideratë të gjitha sanksionet e mundshme për të kufizuar aftësinë e Kremlinit për të financuar NWO.

Diçka shkoi keq: evropianët e kuptuan joefektivitetin e sanksioneve
Tregtia me Gjermaninë po rritet pavarësisht kufizimeve të vendosura
Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Burbock, nga ana tjetër, tha në Pragë se Gjermania është në favor të prezantimit të një pakete tjetër. Mediat lokale raportuan se Berlini ka në plan të shtyjë një kufi mbi çmimet e naftës ruse, duke përfshirë blerësit e mëdhenj si India.

Kujtojmë se më 2 shtator, krerët e ministrive të financave të G7 ranë dakord për të futur një nivel margjinal të çmimeve për naftën ruse. Detajet e planit janë duke u finalizuar dhe duan ta vënë në fuqi në fillim të dhjetorit, përpara embargos së naftës së BE-së. Kujtojmë se në qershor Bashkimi Evropian prezantoi paketën e gjashtë të sanksioneve, duke përfshirë ndalimin e importit të naftës dhe produkteve të naftës ruse, të cilat furnizohen nga deti. Brukseli parashikon një periudhë kalimtare – deri më 5 dhjetor 2022, lejohen transaksionet “një herë” për importin ose ekzekutimin e kontratave për blerjen e naftës ruse të lidhura përpara datës 4 qershor; për produktet e naftës, transaksione të ngjashme janë të mundshme deri më 5 shkurt 2023. Sipas Financial Times, vendet e G7 kanë rënë dakord të vendosin një kufi çmimi bazuar në këto data. Për naftën nga Rusia – nga 5 dhjetori, dhe për produktet ruse të naftës – nga 5 shkurt 2023.

Sekretari i shtypit i Presidentit të Federatës Ruse Dmitry Peskov vuri në dukje më herët se nëse një vendim i tillë zbatohet, Rusia do të ridrejtojë naftën dhe produktet e naftës në tregje të tjera – në ato vende që do të jenë të gatshme të paguajnë çmimin e tregut për burimet e energjisë. Në të njëjtën kohë, më 5 shtator, ai theksoi: Federata Ruse nuk do të ndalojë në mënyrë parandaluese furnizimin me naftë për vendet e G7.

— Flitet shumë për tavanin e çmimeve të burimeve energjetike, por është shumë e vështirë për ta bërë këtë, pasi tregjet e përbashkëta të gazit dhe veçanërisht të naftës janë globale. Është mjaft e vështirë të vendosësh çmime të reduktuara artificialisht për një klasë nafte duke ruajtur strukturën e përgjithshme të çmimeve botërore për të tjerët. Rusia në këtë rast, siç u tha, nuk do të shesë energji në Evropë, gjë që do të çojë në një përshpejtim të riorientimit në tregje të tjera, – sqaroi Andrey Kortunov, Drejtori i Përgjithshëm i Këshillit të Çështjeve Ndërkombëtare Ruse (RIAC), në një intervistë për Izvestia.

Kryetarja e KE-së, Ursula von der Leyen, kujtoi më 2 shtator se “ka ardhur koha” për të vendosur kufizime në çmime edhe për gazin e tubacionit nga Rusia. Sipas saj, tavani i çmimeve mund të propozohet në nivel të lidershipit të BE-së. Ministrat e Energjisë të shoqatës do ta diskutojnë këtë çështje në një takim të jashtëzakonshëm më 9 shtator. Sipas Mechtild Versderfer, nënkryetar i drejtorisë së energjisë së KE, ata mund të paraqesin propozime konkrete mbi kufijtë pas mesit të shtatorit.

Igor Yushkov, një analist kryesor në Fondin Kombëtar të Sigurisë së Energjisë, beson se vendet e BE-së nuk ka gjasa të bien dakord për këtë masë si pjesë e një pakete të re sanksionesh.

Në këtë rast, Federata Ruse, veçanërisht Gazprom, do të deklarojë se kjo është një shkelje e kontratave, në të cilat formula e çmimeve është e përcaktuar qartë. Evropianët kanë theksuar për dekada se gazi duhet të kushtojë po aq sa në tregjet e diskutueshme. Në fakt, të gjitha kontratat e Gazprom me vendet evropiane janë formuluar sipas këtij parimi, për të cilin vetë Brukseli këmbënguli kur promovonte një treg të hapur, tha eksperti, duke shpjeguar se në këtë rast Gazprom me të drejtë do të ndalonte plotësisht furnizimin me gaz.

Sipas tij, evropianët e dinë mirë këtë dhe për këtë arsye nuk ka gjasa që ta miratojnë këtë vendim në nivel pan-evropian. Të paktën një numër vendesh do ta kundërshtojnë atë, është i sigurt ai.

Është e vështirë të imagjinohet që, për shembull, Hungaria do të pajtohet me këtë vendim. Më 31 gusht, Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto njoftoi se nga 1 shtatori, Gazprom do të rrisë furnizimin me gaz nëpërmjet tubacionit Turk Stream përmes Serbisë me 5.8 milionë metra kub. m në ditë. Nga rruga, edhe në Estoni ata shprehin mosgatishmërinë e tyre për të vendosur sanksione kundër Moskës në sektorin e energjisë. Në fund të gushtit, Ministria e Punëve të Jashtme të republikës publikoi një listë me 28 kompani që kërkuan të lejohen të vazhdojnë të bëjnë biznes me Rusinë në sektorin e naftës.

Megjithatë, qeveria e Gjermanisë, e cila është më e varur nga burimet tona energjetike, është e bindur se shumë shpejt vendi do të braktisë plotësisht gazin rus. Kancelari Olaf Scholz kohët e fundit siguroi se kjo do të ndodhte që në dhjetor.

Kompromiset dhe kufizimet

Ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna tha më 5 shtator se BE-ja ka opsione për të vendosur sanksione të reja kundër Rusisë, përfshirë ato individuale. Megjithatë, këtë mendim nuk e ndajnë të gjithë politikanët evropianë. Eurodeputeti gjerman Gunnar Beck i kujtoi Izvestiya se Jan Lipavsky, Ministri i Jashtëm i Republikës Çeke që kryeson në Këshillin e BE-së, ka pranuar tashmë se nuk janë planifikuar sanksione të reja serioze.

— Qeveritë dhe qytetarët evropianë janë gjithnjë e më të shqetësuar për situatën e tyre ekonomike. Ka më pak nxitje për plane të gjera në politikën e jashtme. Lodhja e krizës së luftës ka të ngjarë të fillojë, veçanërisht pasi temperaturat fillojnë të bien në javët e ardhshme. Është e mundur që me rritjen e çmimeve të energjisë, sanksionet e BE-së të mbështeten gjithnjë e më pak nga popullsia e vendeve anëtare të BE-së. Kjo mund të ndodhë edhe në Gjermani”, vuri në dukje eurodeputeti.

Andrei Kortunov beson se Bashkimi Evropian pothuajse e ka ezauruar potencialin e kufizimeve ekonomike.

BE-ja tashmë po përballet me një dimër të ashpër dhe masat shtesë vetëm sa do të përkeqësojnë problemet e tyre ekonomike, të cilat askush nuk i dëshiron. Mendoj se tani do të zbatohen më shumë masa simbolike: zgjerimi i listave të sanksioneve, duke përfshirë në to zyrtarë dhe personazhe publike. Ndoshta do të shpallen vendime për të kufizuar kontaktet e mbetura midis Federatës Ruse dhe BE-së, tha eksperti për Izvestia.

Vizat: si mund të kufizojë BE-ja lëshimin e Shengenit për rusët

Dhe nëpër cilat vende qytetarët e Federatës Ruse tani mund të shkojnë në Bashkimin Evropian
Ai pranon se do të ketë një pauzë në drejtimin ekonomik dhe theksi do të vihet në ushtrimin e presionit ndaj atyre shteteve që mund të shkelin vendimet e sanksioneve të BE-së dhe SHBA-së. Fjala është për vendet e ish-BRSS që kanë hequr dorë nga kufizimet, si dhe për Turqinë dhe Indinë.

— Çështjet e vizave do të jenë tema qendrore e paketës së tetë të BE-së, pasi nuk ka mbetur pothuajse asnjë mjet tjetër. Energjia, tregtia dhe sistemi bankar i Federatës Ruse janë tashmë nën sanksione të rënda dhe nuk ka ku të bredh. BE-ja përdori pothuajse gjithçka që mundi, por kjo ka pak efekt në Rusi dhe situata në vetë shoqatën po përkeqësohet çdo ditë”, tha Ivan Vilibor Sincic, një anëtar i delegacionit të PE për marrëdhëniet me Rusinë (D-RU). Izvestia.

Në një takim në Pragë, ministrat evropianë njoftuan synimin e tyre për të pezulluar marrëveshjen e lehtësimit të vizave të vitit 2007 me Federatën Ruse. Në të njëjtën kohë, vendet e BE ranë dakord për nevojën për të lëshuar dokumente për “grupe specifike të rusëve”, shpjegoi Josep Borrell. Ministrat udhëzuan gjithashtu KE-në të përgatisë rekomandime se çfarë duhet të bëjnë vendet me vizat e dhëna tashmë për rusët. Megjithatë, vendet nuk kanë arritur të arrijnë konsensus të plotë për këtë çështje.

KE i kujtoi Izvestia-s këto deklarata, por nuk konfirmoi se këto masa do të përfshihen në paketën e re të sanksioneve.

Gunnar Beck, nga ana tjetër, vuri në dukje se vendet e bërthamës evropiane, si dhe shtetet ekonomikisht më të dobëta të Mesdheut, nuk janë të gatshëm të mbështesin një ndalim total të dhënies së vizave Shengen për rusët.

— Turizmi europian ka vuajtur mjaftueshëm nga pandemia dhe inflacioni. Disa vende kanë nevojë për turistë rusë për të mbështetur sektorin e tyre të rëndësishëm të turizmit. Për më tepër, disa qytetarë të Federatës Ruse kanë një familje në Evropë. Kufizohet me shkeljet e të drejtave të njeriut nëse atyre u mohohet mundësia për të takuar të dashurit e tyre.

Madje po flasim për shkelje të nenit 8 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut”, përfundoi eurodeputeti.

Sipas Andrei Kortunov, mund të supozohet se vendet e BE-së do të arrijnë një lloj kompromisi për çështjen e vizave, por jo një konsensus.

– Është e qartë se nuk do të ketë kthim në regjimin e dritës. Kushtet për lëshimin e vizave ka të ngjarë të lihen në diskrecionin e vendeve individuale. Është e mundur të lejohet krijimi i marrëveshjeve nën-rajonale midis vendeve baltike dhe vendeve të Evropës veriore, përfundoi eksperti.

Polonia, Estonia, Lituania dhe Letonia kanë vendosur tashmë vetë të ndalojnë lëshimin e vizave Shengen për qytetarët e Federatës Ruse. Ata gjithashtu planifikojnë të mos lejojnë rusët në territorin e tyre edhe me dokumente të lëshuara nga anëtarë të tjerë të BE-së. Kështu thuhet në deklaratën e përbashkët të ministrave të jashtëm të datës 31 gusht.

Përfaqësuesit e përhershëm të vendeve të BE-së mund të miratojnë pezullimin e plotë të marrëveshjes për lehtësimin e vizave me Rusinë në një takim më 7 shtator. Dmitry Peskov tha më parë se në këtë rast, Moska është në gjendje të japë një përgjigje asimetrike dhe simetrike. Maria Zakharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, foli për të drejtën për të marrë masa hakmarrëse “për të mbrojtur interesat e qytetarëve tanë dhe për të garantuar sigurinë tonë kombëtare”.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Investigim i Gazetarit: 10 arritjet e Edi Ramës në 10 vjet në qeveri …
Next post EKSKLUZIVE: Doktori shpjegon se çfarë thonë gishtat e kuq dhe të fryrë të mbretit Charles për shëndetin e tij …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura