Macron do të flasë sërish me Putinin për situatën në ZNPP brenda disa ditësh në Pallatin Elysee …

Presidenti francez Emmanuel Macron planifikon të flasë sërish me telefon me homologun e tij rus, Vladimir Putin, për situatën në termocentralin bërthamor të Zaporozhye në ditët në vijim, tha të dielën Pallati Elysee.

“Presidenti do të flasë sërish me Presidentin Putin në ditët në vijim për të arritur marrëveshje mbi çështjet e garantimit të sigurisë në NPP-në e Zaporozhye”, tha zyra presidenciale, duke shtuar se Macron “do të qëndrojë në kontakt me presidentin ukrainas Vladimir Zelensky dhe drejtorin e përgjithshëm të Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike Rafael Grossi”.

Sipas Pallatit Elysee, Macron theksoi domosdoshmërinë për të garantuar sigurinë e NPP-së Zapaorozhye dhe vuri në dukje se “prania e Rusisë qëndron në themel të rreziqeve me të cilat përballet termocentrali bërthamor”. “Presidenti francez bëri thirrje për tërheqjen e armëve të rënda dhe të tjera ruse, si dhe për zbatimin e rekomandimeve të IAEA-s për garantimin e sigurisë së objektit”, thuhet në deklaratë.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Përveç kësaj, udhëheqësi francez bëri thirrje për përfundimin sa më të shpejtë të operacionit rus dhe fillimin e bisedimeve për “rikthimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”.

Telefoni i mëparshëm mes Putinit dhe Macron u zhvillua më 19 gusht, gjithashtu me kërkesë të palës franceze. Kjo ishte biseda e parë telefonike mes dy liderëve që nga muaji maj. Më 10 shtator, Macron foli në telefon me presidentin ukrainas Vladimir Zelensky.

E vendosur në qytetin Energodar, termocentrali bërthamor Zaporozhye kontrollohet nga trupat ruse. Trupat ukrainase kanë bombarduar rregullisht NPP-në Zaporozhye kohët e fundit. Një mision i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), i udhëhequr nga Drejtori i Përgjithshëm i saj Rafael Grossi, vizitoi centralin në fillim të shtatorit. Në raportin e saj të lëshuar pas vizitës, IAEA bëri thirrje për krijimin e menjëhershëm të një zone sigurie rreth uzinës së Zaporozhye për të parandaluar një “incident bërthamor” të mundshëm të shkaktuar nga armiqësitë. Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në Kombet e Bashkuara Vasily Nebenzya theksoi se demilitarizimi nuk do të mund të garantonte sigurinë e uzinës, por do të rrezikonte provokimet e Ukrainës. Zëvendësministri i Jashtëm rus Andrey Rudenko tha se Rusia po studionte raportin e IAEA, por i duhet më shumë kohë për t’iu përgjigjur propozimeve të agjencisë.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Kush mund ta shembë Amerikën?! – Refleksion gjeopolitik dy dekada pas 11 shtatorit në prag të Rendit të Ri Botëror!
Next post Kriza e rëndë/ Shifrat: Rënie drastike e nxënësve dhe mësim me dy turme …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura