Kostoja e përshkallëzimit të Putinit në Ukrainë është tashmë e qartë …

Nga Lara Williams –

Rezulton se rusët kujdesen për të siguruar një jetë më të mirë për veten e tyre, jo për një luftë që bëhet për qëllimet abstrakte të një diktatori.

Një vend me një nga popullsitë më të mëdha në botë dhe stokun më të madh të armëve bërthamore është i zhytur në një luftë të pashpresë. Çfarë ndodh më pas?

Përgjigjen për këtë pyetje e morëm vesh javën e kaluar, kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një thirrje rezervistësh. Biletat e avionit për ata që përpiqeshin të ikin u rritën masivisht:

Marrja e fluturimit
Çmimet e një fluturimi me një drejtim nga Moska për në shumë destinacione janë rritur në mes të kërkesës së lartë pas urdhrit të mobilizimit.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Rezulton se njerëzit që kryesisht duan të fitojnë një jetë më të mirë për veten dhe familjet e tyre, nuk janë domosdoshmërisht të gatshëm të vënë jetën e tyre në linjë në mënyrë që të rrëzojnë diçka aq abstrakte si “Perëndimi globalist”.

Qëllime të rëndësishme
Përqindja e njerëzve që thonë se qëllimi është më i rëndësishmi për vendin.

Fakti që njerëzit e zakonshëm rusë po arratisen tregon diçka për vrimat në regjimin e Putinit. Leonid Bershidsky vëren një kontrast të fortë midis Rusisë së Putinit dhe diktaturave të së kaluarës së afërt. Pasi shpërthyen urrejtjen ideologjike, Benito Mussolini dhe Adolf Hitler nuk patën asnjë problem të gjenin qindra mijëra vullnetarë për fushatat e tyre. Në krahasim, burrat joshen në batalionet vullnetare të Rusisë me paga të qëndrueshme dhe jo me nocione patriotike. Ndoshta kjo ndodh sepse, përveçse janë larg urrejtjes së ukrainasve, shumica e rusëve e vlerësojnë rritjen ekonomike si qëllimin më të rëndësishëm të vendit.

Mobilizimi – i pari në Rusi që nga Lufta e Dytë Botërore – vjen pas një serie kundërofensive të suksesshme ukrainase. Putin, pa dyshim, synon që kjo të jetë një shfaqje fuqie dhe një përshkallëzim i madh. Në vend të kësaj, është një shenjë e qartë se ai dhe pushtimi i tij janë në telashe, dhe ai e di këtë. Bordi redaktues i Bloomberg shkruan se, për shtatë muajt e fundit, rusëve iu tha se “operacioni ushtarak special” do të ishte i shpejtë dhe pa dhimbje – asgjë për t’u shqetësuar. Urdhri në fakt është një pranim se historia e Kremlinit ishte një përrallë.

Pyetja ushtarake është tani nëse 300,000 rezervistët do të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm në luftë. Admirali James Stavridis ka dyshime. Barra për rekrutimin u është vendosur guvernatorëve të ndryshëm të rajoneve ruse, duke sugjeruar se nuk ka rezervë të gjerë dhe të strukturuar për t’iu drejtuar ushtrisë. Kjo është përpara përpjekjes “herkuliane” për t’u pajisur me uniforma, trajnime, drejtues të kualifikuar dhe pajisje efektive. Do të kalojnë muaj para se të mbërrijnë në fushën e betejës si – sipas fjalëve të admiralit – mish për top.

Kjo na çon te pjesa tjetër e dukshme e fjalimit thirrës të Putinit: kërcënimi bërthamor jo shumë i mbuluar. A do të shkonte vërtet kaq larg? Ka shumë arsye për të sugjeruar që ai nuk do ta bënte. Një sulm taktik bërthamor nuk do të bënte shumë për të çuar përpara përpjekjet e tij të luftës; mbajtja e territorit të sapobërë bërthamore nuk është një propozim tërheqës; dhe pasojat mund të kthehen përsëri në Rusi.

Megjithatë, Hal Brands beson se do të ishte e mençur të merret seriozisht kërcënimi. Përdorimi i një arme bërthamore në fakt mund të mos rezultojë i kundërt: Ata që janë të dëshpëruar për t’i dhënë fund luftimeve menjëherë mund të jenë të gatshëm të bëjnë lëshime ndaj Putinit. Hakmarrja me sulme bërthamore rrezikon një spirale përshkallëzuese.

Plus, siç vuri në dukje Leonid në një hapësirë ​​në Twitter me Clara Ferreira Marques dhe Bobby Ghosh të enjten: “Nëse [Putin] humbet, ai ka mbaruar dhe nuk do të jetë shumë mirë për të.” Në këtë pikë, Putini mund të jetë i gatshëm të bëjë gjithçka për të siguruar mbijetesën.

Të gjitha këto gjëra pa dyshim po rëndojnë në mendjen e presidentit amerikan Joe Biden tani. Askush racional nuk do t’i kishte zili vendimet që do të duhet të marrë në javët dhe muajt e ardhshëm. Thjesht hidhni një vështrim të shpejtë në këtë pemë vendimi, të sajuar nga Andreas Kluth dhe të thjeshtuar në një grafik nga unë: Pema e Vendimeve të Bidenit Nëse Putin lëshon një armë taktike me rendiment të ulët, si mund të përpiqet Biden ta pengojë atë nga përshkallëzimi i mëtejshëm Asnjë nga opsionet e Bidenit nuk duket veçanërisht i shkëlqyeshëm – secila vjen me grupin e vet të rreziqeve që potencialisht mund të shkojnë në Harmagedon. Por ka një mundësi që mund të funksionojë.

Andreas ka një teori që Putini nuk dëshiron të bëhet bërthamor, por do ta bëjë këtë për të mbijetuar. Biden mund të bëjë plane për ndryshimin e regjimit në rast të përshkallëzimit bërthamor, pastaj të sigurohet që t’ia komunikojë këtë qartë dhe privatisht atij. Stoqet bërthamore Stoqet bërthamore janë zvogëluar ndjeshëm që nga fundi i viteve 1980, por ritmi i çarmatimit është ngadalësuar

Clive Crook ka një ide tjetër: Jepini Putinit një dalje jashtë platformës. Megjithëse ky koncept mund t’i duket i neveritshëm disave, Clive beson se nuk ia vlen rreziku i vdekjes dhe shkatërrimit masiv. Ajo që nevojitet tani, ndoshta, është një zgjidhje që i lejon Putinit të kthejë një humbje në një fitore që mund t’ia shesë Rusisë.

Kush i mban bërthamat?
Këto janë inventarët e vlerësuar global të kokave bërthamore. Nga kokat e luftës në stoqet ushtarake, më shumë se një e treta janë vendosur me forca operacionale.

Nuk është e qartë se cila metodë e de-përshkallëzimit do të çonte në rezultatin më të mirë. Por ka një gjë të sigurt: bota është, edhe një herë, në një situatë shumë të kthjellët. Edhe nëse Putin po bën bllof, kërcënimet e tij janë një kujtesë se bota nuk është vërtet e sigurt për sa kohë që armët bërthamore qëndrojnë në pritë.

Gjermania ka marrë kontrollin e aksioneve të Rusisë në rafineritë kryesore të naftës. Julian Lee mendon se Italia duhet të bëjë të njëjtën gjë.
A munden vendet më të pasura të botës të zvogëlojnë të ardhurat e Moskës duke mbajtur rrjedhën e naftës së papërpunuar në tregjet globale? Bordi redaktues i Bloomberg thotë po.
Më shumë të dhëna nga Opinion i Bloomberg
Tregjet e urrenin absolutisht minibuxhetin e Kancelarit të Thesarit të Mbretërisë së Bashkuar Kwasi Kwarteng. Mark Gilbert gërmon thellë në pse.

Ajri po rrjedh nga flluska pandemike e biçikletave, por Chris Bryant mendon se e ardhmja duket e ndritshme.

Conor Sen na prezanton me fituesit dhe humbësit e banesave të reja./Bloomberg/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Misioni kryesor i George Soros është Rënia e Amerikës …
Next post Sot dua të kujdesem për ty …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura