Fati i marrëveshjes me Iranin zbret në “një pengesë të madhe”…

Kërkesa e Iranit që Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike të mbyllë hetimet e saj mbi aktivitetin e saj të pretenduar të padeklaruar bërthamor në të kaluarën është “pengesa e madhe” e fundit për rivendosjen e marrëveshjes bërthamore të Iranit të vitit 2015, thotë një diplomat i lartë evropian për Axios.

Prapa skenës: Presidenti iranian Ebrahim Raisi e përqendroi fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në nevojën për garanci që SHBA-të nuk do ta braktisin më marrëveshjen. Por në takimet private në periferi të samitit, kërkesat e tij të vetme kishin të bënin me hetimin e IAEA, sipas një diplomati të lartë evropian.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Kjo u konfirmua nga një zyrtar i lartë amerikan, i cili u informua për takimet e Raisit me presidentin francez Emmanuel Macron dhe presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel.

Zyrtari evropian tha se iranianët janë të bindur se SHBA thjesht mund t’i thotë IAEA-së që të largohet problemi, por si shefi i IAEA-s Rafael Grossi ashtu edhe administrata Biden janë të bindur se shqetësimet e agjencisë duhet të adresohen në mënyrë adekuate përpara se hetimi të mbyllet.
Këto shqetësime lidhen me grimcat e uraniumit të gjetura në vende nga inspektorët e OKB-së. Ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kishte shënuar publikisht ato vende pasi Mossad i Izraelit vodhi arkivat bërthamore iraniane.

Prapa skenës: “Në mesnatën e 15 gushtit, ne menduam se kishim një marrëveshje,” i tha diplomati evropian Axios, duke përshkruar një ndryshim midis propozimeve iraniane dhe amerikane që ishin ngushtuar në disa çështje teknike.

Por ndërsa punuan për mbylljen e këtyre çështjeve, iranianët për herë të parë e bënë mbylljen e hetimeve të IAEA si parakusht të marrëveshjes.

“Diçka ndodhi në Teheran. Ndoshta autoriteti më i lartë në Iran vendosi se nuk dëshiron një marrëveshje pa qenë i sigurt se hetimet do të mbyllen”, tha diplomati evropian.
Gjendja e lojës: Zyrtarët evropianë që takuan Raisin dhe zyrtarë të tjerë iranianë në Nju Jork shpjeguan se hetimet do të mbyllen vetëm nëse Irani jep shpjegime të arsyeshme në lidhje me vendet në IAEA, shtoi diplomati.

Iranianët u tërhoqën, duke pretenduar se Izraeli mbolli grimcat e uraniumit dhe se fuqitë amerikane dhe evropiane mund ta zgjidhnin çështjen politikisht.

“Për sa kohë që ata mendojnë se [Sekretari i Shtetit] Blinken mund të marrë telefonin dhe t’i thotë Grossit ta heqë atë, ne nuk do të arrijmë një marrëveshje,” tha diplomati evropian.

Diplomatët evropianë u thanë homologëve të tyre iranianë se nuk ishte kështu, duke vënë në dukje se presioni i jashtëzakonshëm politik nga Kina ndaj një agjencie tjetër të OKB-së kishte dështuar ta pengonte atë të lëshonte një raport për shkeljet e të drejtave të njeriut në Xinjiang.

Shtetet e Bashkuara dhe nënshkruesit evropianë të marrëveshjes janë plotësisht të lidhur me nevojën që Irani t’i japë përgjigje IAEA, madje edhe Kina dhe Rusia nuk duan të shohin të minuar besueshmërinë e mbikëqyrësit bërthamor, tha diplomati.
Drejtues i lajmit: Një delegacion i kryesuar nga kreu i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit, Mohammad Eslami, u takua me Grossin dhe ekipin e tij të hënën dhe të martën në Vjenë.

Grossi tha se takimi u fokusua në sqarimin e çështjeve të pazgjidhura në lidhje me hetimin, duke postuar në Twitter: “Na pret shumë punë”.

Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amir-Abdollahian i tha Al-Monitor të dielën se Irani është i gatshëm t’i japë përgjigje IAEA në lidhje me akuzat kundër tij, megjithëse ai nuk dha detaje.

Çfarë duhet të shikoni: Një marrëveshje nuk ka gjasa të shpallet përpara zgjedhjeve afatmesme në SHBA, por diplomati evropian mbajti shpresë për një përparim përpara takimit të bordit të IAEA të nëntorit.

Megjithatë, diplomati pranoi se iranianët nuk janë të nxituar dhe nuk i kushtojnë vëmendje afateve që fuqitë perëndimore përpiqen të vendosin.

Përfundimi: “Ne kemi një pengesë, por është një pengesë e madhe,” tha diplomati evropian.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ish-nëpunësi ligjor për drejtësinë Gorsuch tregon pse bastisja e Mar-a-Lago bazuar në deklaratën e sotme ishte “e paprecedentë … e panevojshme dhe … e paligjshme” …(Video)
Next post VIDEO/ Pse bastisja e FBI-së në një familje të krishterë është abuzimi më i rrezikshëm deri më sot?
error: Ky publikimet jane te mbrojtura