VIDEO/ Pse bastisja e FBI-së në një familje të krishterë është abuzimi më i rrezikshëm deri më sot?

Nga Christopher Bedford –

Kur FBI sulmoi Donald Trump muajin e kaluar, ne e dinim se kjo ishte e keqe. Por shumica prej nesh e dinë se kjo shfaqje e fundit e forcës brutale është edhe më e keqe.

Shikoni pjesën e mëposhtme, plus një intervistë me John Daniel Davidson të The Federalist.

E majta nuk ka nevojë për porosi nga lart. Në të vërtetë, më shpesh se jo, e majta qeveriset nga poshtë lart.

Kjo nuk është e lehtë për t’u kuptuar nga konservatorët. Shumica prej nesh, sipas prirjes, respektojnë hierarkinë. Një baba në krye të familjes, një bos në krye të një kompanie, një president në krye të një vendi, një papë në krye të një kishe etj. Pra, është e natyrshme që ne të imagjinojmë se të gjithë e shikojnë botën në këtë mënyrë.

Kjo është një arsye pse kur shohim një front të ri të krahut të majtë të hapur në luftën kulturore, ne përpiqemi të gjejmë dorën e fshehur që e kontrollon atë – George Soros, ose Michael Bloomberg, ose Joe Biden.

Por shumicën e kohës, e majta nuk mendon në këtë mënyrë. Më e rëndësishmja, e majta nuk vepron në këtë mënyrë.

Ky fenomen i qeverisjes së majtë në tokë mund të shihet kudo rreth nesh. Kjo po ndodh në Amerikën e korporatave, ku larg nga drejtimi i akuzës, CEO-të e krahut të majtë e gjejnë veten gjithnjë e më shumë robër të punonjësve radikalë.

Është e vërtetë edhe në qeverinë federale. Presidenti Barack Obama nuk kishte nevojë të telefononte Lois Lerner për t’i kërkuar asaj të godiste organizatat konservatore që aplikonin për statuse tatimore jofitimprurëse.

Është e vërtetë edhe për “makinat” e panumërta politike lokale të së majtës. Ata nuk veprojnë me shtypjen e një butoni ose tërheqjen e një levë, por jetojnë me të gjithë duke bërë thjesht pjesët e tyre. Sipas fjalëve të një burimi të brendshëm demokrat të Filadelfisë, i cili foli me The Federalist, makina e tyre është më shumë si një “organizëm i gjallë” që nuk ka nevojë për udhëzime “për të ditur se si të marrë frymë”.

Është madje e vërtetë në botën jofitimprurëse dikur të famshme nga lart-poshtë, e cila është rrënuar aq shumë nga aktivizmi në katin e parë, saqë mezi mund të funksionojë më.

Më në fund, është e vërtetë në FBI.

Marsin e kaluar, FBI bastisi shtëpinë e aktivistëve pro-jetës të lidhur me përpjekjet për të ekspozuar vrasjen e foshnjave në një institucion afër abortit. Presidenti Biden nuk duhej të urdhëronte atë bastisje.

Në mënyrë të ngjashme, ka shumë pak gjasa që ai t’i ketë thënë FBI-së të hetojë prindërit e shqetësuar për përdhunimin, propagandën transgjinore dhe teorinë kritike të racës në shkollat ​​e qarkut Loudoun.

Më në fund, mund të jemi praktikisht të sigurt që Biden nuk kishte asnjë përfshirje në bastisjen e FBI-së të së premtes së kaluar në shtëpinë e Mark Houck. Houck, ndoshta keni dëgjuar deri tani, është një aktivist katolik pro-jetës dhe baba i shtatë fëmijëve në Filadelfia, i cili u fut në një ndeshje të vogël jashtë një mulli aborti një vit më parë pasi një aktivist frikësoi 12-vjeçaren e tij.

Aktivistët pro abortit kërkuan akuza në nivel lokal dhe dështuan. Ata u përpoqën të padisnin Houck në gjykatat civile, por dështuan edhe atje. Kështu më në fund, javën e kaluar, ata morën disa dhjetëra agjentë federalë të armatosur për të bastisur shtëpinë e Houck-ut dhe më pas e akuzuan atë për krimin federal të “ndërhyrjes me një ofrues të kujdesit shëndetësor riprodhues”. Ai përballet me 11 vjet burg nëse shpallet fajtor.

Biden nuk duhej të urdhëronte atë bastisje dhe as ato akuza. Ata nuk u ulën nga lart. Ata flluskuan nga fundi.

Kjo nuk do të thotë shumë për Houck-un, i cili ishte ngarkuar në një makinë skuadre ndërsa fëmijët e tij qanin, gruaja e tij e frikësuar nxitoi të përpiqej t’i merrte rruzaret e tij dhe agjentët e armatosur federalë u përplasën me turp në verandën e tij të përparme.

Por tirania nga poshtë-lart e së majtës do të ketë pasoja reale për të gjithë ne. Ndoshta ato vdekjeprurëse.

Ajo që po shohim në FBI është dy sisteme të vjetra stuhie që përplasen me një të re.

Së pari, e vjetra: FBI ka qenë politike për pjesën më të madhe të historisë së saj. Kur vëreni mungesën e hetimeve dhe ndjekjeve penale të anëtarëve të Antifa-s, terroristëve të “Jane’s Revenge” ose zjarrvënësve të kishës katolike, po vini re të njëjtat tendenca që kongresmeni Richard Nixon vuri re gjatë gjithë rrugës në vitet ’40.

Për shkak të kësaj, Nixon nuk pranoi të ndante me FBI-në provat e tij për spiunët sovjetikë në administratën Truman. Ai e dinte se ndërsa Kongresi mund t’i ekspozonte dhe t’i dënonte ata spiunë, federatat do të preferonin të varrosnin sikletin. Politika, ju e dini.

Një tjetër konstante është ajo që një ish-punonjës i DD-së e përshkruan si “G.I. Efekti Joe.” Agjentëve federalë të fushës shpesh u mungon sensi i përbashkët për optikën dhe kanë një dashuri për forcën tronditëse dhe frikësuese. Atyre u pëlqen të duken si superheronj të këqij, edhe kur “djemtë e këqij” që po heqin janë thjesht baballarë të moshës së mesme që protestojnë jashtë objekteve të abortit.

Këto dy dëshira – duke u dukur maço dhe fshehja e sikletit – janë të dyja aspekte për të ardhur keq, por të vazhdueshme të natyrës njerëzore. Kur i kombinoni ato me një valë aktivizimi të krahut të majtë, keni diçka të rrezikshme në duart tuaja – një stuhi e përsosur, sidoqoftë.

Sepse kur njerëzit shohin burra të familjes – baballarë të shtatë fëmijëve, të krishterë dhe shtylla të komunitetit të tyre lokal – të lidhur me pranga në bastisjet e agimit para grave dhe fëmijëve të tyre, ata shohin të kuq. Njerëzit e rregullt – njerëzit normalë – shihni të kuqe.

Kur FBI-ja sulmoi ish-presidentin Donald Trump me një pretekst të dobët muajin e kaluar, ne e dinim se ishte keq. Por shumica prej nesh e dinë se kjo shfaqje e fundit e forcës brutale është edhe më e keqe.

Bastisja ndaj Trump ishte e gabuar në kuptimin intelektual; ne mund të përdorim arsyen për të parë se si ngacmimi i ish-presidentëve dëmton republikën tonë. Por grumbullimi i njerëzve të zakonshëm që janë kërcënim për askënd? Kjo është e keqe. Ne e ndjejmë atë në zorrët tona. Kjo mund të na ndodhë dhe ne e dimë këtë.

Dhe kjo është e keqe për më shumë se vetëm arsye politike afatshkurtra. Kjo nuk është ndonjë intrigë politike apo shtetësi makiaveliste. Kjo është tirani – tirani brute-force, e pastër dhe e thjeshtë.

“Ne i kemi armët, dhe ju jo. Dhe edhe po të kishe armët, nuk do të guxoje.”

Ky është turp politik, jo me nëndetëset sovjetike apo shkatërruesit kinezë apo kartelet meksikane, por me ne: amerikanët e përditshëm.

Për ta thënë qartë, kjo është diçka shumë, shumë e rrezikshme. Është një formë agresioni politik që fton hakmarrjen dhe rrezikon një cikël përshkallëzimi që përfundon vetëm kur kjo republikë të shkatërrohet plotësisht.

Në një nga fjalimet e tij të shumta parashikuese, një 28-vjeçar Abraham Lincoln paralajmëroi se çfarë ndodh kur njerëzit e këqij i shpëtojnë drejtësisë. Kur “të paligjshmit në frymë” mbeten të pandëshkuar, tha ai, ata “inkurajohen të bëhen të paligjshëm në praktikë; dhe duke qenë se janë mësuar me asnjë kufizim, por me frikë nga ndëshkimi, ata bëhen kështu absolutisht të papërmbajtur.”

Nga ana tjetër – dhe madje edhe më vdekjeprurëse se kjo – Lincoln parashikoi se si burrat e mirë reagojnë ndaj kësaj.

“Njerëz të mirë,” tha ai, “që duan qetësinë, që dëshirojnë t’u përmbahen ligjeve dhe … që me kënaqësi do të derdhin gjakun e tyre në mbrojtjen e vendit të tyre, duke parë pronën e tyre të shkatërruar, familjet e tyre të fyerura dhe jetën e tyre të rrezikuar … dhe duke mos parë asgjë në perspektivë që të parathotë një ndryshim për mirë, të lodhur dhe të neveritur me një qeveri që nuk u ofron atyre mbrojtje; dhe nuk janë shumë të urryer ndaj një ndryshimi në të cilin ata imagjinojnë se nuk kanë asgjë për të humbur.”

Kështu ndahen gjërat. Jo veprime të largëta, në Uashingtonin ose Londrën e largët, Brukselin ose Mar-a-Lago – por ato që ndodhin në dhomat tona të gjumit, në dhomat tona të ndenjes dhe në verandat tona të përparme.

Këto janë kohë të rrezikshme. Ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të mbajmë nën kontroll pasionet tona./The Federalist/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Fati i marrëveshjes me Iranin zbret në “një pengesë të madhe”…
Next post SBU ngriti akuza kundër krerëve të rajoneve DPR, Zaporozhye, Kherson për referendume …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura