NATO dënon sulmet me qëllim të keq kibernetikë ndaj Shqipërisë, por nuk arrin të identifikojë Iranin si sponsorin e saj …

NATO ka dënuar sulmin keqdashës kibernetik ndaj Shqipërisë, i cili e pa vendin e vogël ballkanik të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, të cilin e fajëson për sponsorizimin e sulmit masiv ndaj regjistrit të saj kombëtar të gjendjes civile dhe sistemeve të qeverisë online.

Ndërsa deklarata e NATO-s shprehte solidaritetin me Shqipërinë, anëtarët e saj nuk e drejtuan gishtin drejt regjimit të Iranit, duke zgjedhur në vend të kësaj një deklaratë më të vakët, duke pranuar deklaratat e Shqipërisë dhe aleatëve të tjerë për ia ngarkuar përgjegjësinë qeverisë së Iranit.

“Ne qëndrojmë në solidaritet me Shqipërinë pas sulmit të fundit kibernetik në infrastrukturën e saj kombëtare të informacionit. Aleatët pranojnë deklaratat e Shqipërisë dhe aleatëve të tjerë që ia atribuojnë përgjegjësinë për sulmin kibernetik Qeverisë së Iranit. Ne dënojmë fuqishëm aktivitete të tilla keqdashëse kibernetike të krijuara për të destabilizuar dhe dëmtuar sigurinë e një aleati dhe për të prishur jetën e përditshme të qytetarëve. NATO dhe Aleatët mbështesin Shqipërinë në forcimin e aftësive të saj të mbrojtjes kibernetike për të përballuar dhe zmbrapsur aktivitete të tilla keqdashëse kibernetike në të ardhmen.” – lexoni deklaratën në faqen e NATO-s.

Sulmi kibernetik i korrikut, i cili preku faqet dhe bazat e të dhënave publike dhe qeveritare të Shqipërisë, rrëzoi të gjithë sistemin e-Albania dhe gjoja komprometoi të dhënat e ndjeshme të qytetarëve shqiptarë dhe banorëve të huaj në vendin e vogël ballkanik, fillimisht u mendua të ishte një akt rus sipas mediat lokale, duke marrë parasysh mbështetjen e qartë të Shqipërisë ndaj Ukrainës.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Megjithatë, një hetim i mëvonshëm ndërkombëtar zbuloi se Teherani qëndronte pas mega-sulmit sipas kryeministrit të vendit, i cili më pas njoftoi se vendi i tij po ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin, duke i dhënë stafit të tij diplomatik në Tiranë 24 orë për t’u larguar nga vendi.

“Pas bashkëpunimit të ngushtë me agjencitë ndërkombëtare kundër terrorit dixhital, kemi arritur të vërtetojmë pa dyshim se sulmi kibernetik i 15 korrikut ndaj Shqipërisë, nuk ishte një operacion individual, por një agresion i qartë nga një aktor shtetëror. Hetimi i plotë na ka dhënë tashmë prova të pakontestueshme se agresioni kibernetik ndaj vendit tonë ishte organizuar dhe sponsorizuar nga Republika Islamike e Iranit” – tha kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp në Tiranë.

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Iranit kanë qenë gjithnjë e më të tensionuara gjatë viteve të fundit. Teherani e urren vendimin e Shqipërisë për të pritur të gjithë anëtarët e rezistencës së Iranit Mujaheddin-e Khalq (MEK), pasuesit e së cilës janë lejuar të vendosen në vend pasi jeta e tyre u rrezikua në kampet Ashraf dhe Liberty në Irak.

Disa politikanë të lartë amerikanë dhe të tjerë perëndimorë kanë vlerësuar vendimin e Shqipërisë për të pritur anëtarët e MEK-ut dhe vendimin e saj në vitin 2018 për të dëbuar ambasadorin e Iranit në Tiranë për arsye sigurie kombëtare.

Ministria e Jashtme e Iranit mohoi akuzat për sponsorizimin e sulmit kibernetik, duke i quajtur ato të pabaza.

“Si një nga vendet që ka qenë subjekt i sulmeve kibernetike në infrastrukturën e tij kritike, Republika Islamike e Iranit kundërshton dhe dënon çdo përdorim të hapësirës kibernetike si mjet për të sulmuar infrastrukturën e vendeve të tjera”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme iraniane, duke shtuar se Shqipëria është e ndikuar nga palë të treta që mbështesin terrorizmin si SHBA dhe Izraeli.

Megjithatë, anëtarët e NATO-s konfirmuan përmes deklaratës së tyre të fundit në Bruksel se Aleanca është e përkushtuar të mbrojë infrastrukturën e tyre kritike, të ndërtojë elasticitet dhe të forcojë mbrojtjen e tyre kibernetike duke pasur parasysh një terren ku “aktorët keqdashës kërkojnë të degradojnë infrastrukturën tonë kritike, të ndërhyjnë në shërbimet tona qeveritare. nxjerrin inteligjencën, vjedhin pronën intelektuale dhe pengojnë aktivitetet tona ushtarake.”

Është ende e paqartë se çfarë planesh konkrete kanë anëtarët e NATO-s për të forcuar mbrojtjen e tyre kibernetike dhe çfarë ndihme të mëtejshme do të marrë Shqipëria nga Aleanca.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Vladimir Putin: Rusia e gatshme të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve globale të ushqimit …
Next post Ministria e Transportit – Rikthehet trafiku i trenave nëpër Urat e Krimesë sipas orarit …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura