Zyrtare: Dy të vrarë dhe 12 të plagosur në rajonin e Belgorodit nga bombardimet nga forcat ukrainase …

Numri i personave të plagosur nga bombardimet nga forcat e armatosura ukrainase në qytetin Shebekino, Rajoni i Belgorodit, është rritur në 12, ndërsa dy civilë u vranë, shkroi të shtunën në kanalin hos Telegram Vladimir Ikonnikov, ministri i shëndetësisë i Rajonit të Belgorodit. .

“Sot si pasojë e granatimeve të qytetit të Shebekinos janë prekur 14 persona. Fatkeqësisht dy prej tyre kanë vdekur pa mbërritur ambulanca. Bëhet fjalë për një burrë dhe një fëmijë 14 vjeç”, ka shkruar ai.

Ai shtoi se pesë persona janë shtruar në spital, katër prej tyre janë në gjendje kritike.

Dy persona janë vrarë në Shebekino, Rajoni i Belgorodit, si rezultat i granatimeve të qytetit nga forcat e armatosura ukrainase, shkroi të shtunën në kanalin e tij Telegram guvernatori i Rajonit të Belgorodit Vyacheslav Gladkov.

“Sipas informacioneve të verifikuara nga Ministria e Emergjencave, dy civilë janë vrarë”, ka shkruar ai.

Më herët, Gladkov raportoi se 11 persona u plagosën nga bombardimet e Shebekinos të shtunën, dhe katër prej tyre ishin në gjendje të rëndë. Gladkov shtoi se gati 15,000 njerëz u ndërprenë nga furnizimi me energji pas bombardimeve.

“Ne kemi dalë me shifrat e detajuara – njëmbëdhjetë persona, katër prej tyre janë në gjendje kritike,” tha ai. “Të gjithë u dërguan me urgjencë në një spital lokal, ku u janë dhënë ndihma e nevojshme mjekësore”.

Më parë u raportua për pesë civilë të plagosur si rezultat i granatimeve të ushtrisë ukrainase të qytetit Shebekino, në Rajonin Belgorod të Rusisë.

“Sapo kam marrë informacionin se qyteti i Shebekinos është nën zjarr”, tha ai. Objektet e infrastrukturës civile janë dëmtuar.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Sipas informacioneve paraprake, pesë civilë janë plagosur dhe atyre do t’u ofrohet e gjithë ndihma e nevojshme mjekësore”, shtoi zyrtari.

Gladkov njoftoi të premten se një nivel i lartë (i verdhë) i kërcënimit terrorist ishte zgjatur në Rajonin Belgorod të Rusisë për dy javë, deri më 22 tetor. “Një nivel i verdhë i kërcënimit terrorist është zgjatur edhe për dy javë të tjera. Është në fuqi në territor. të Rajonit të Belgorodit deri më 22 tetor.”

Rajoni i Belgorodit, i cili kufizohet me Ukrainën, shpalli një nivel të lartë kërcënimi terrorist më 11 prill, duke e zgjeruar atë disa herë. Që nga fillimi i operacionit special ushtarak, zonat kufitare të rajonit janë granatuar disa herë nga Ukraina.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post A na sëmurin shumë ilaçet?
Next post Ironia: Qytetari model vaksinohet 4 herë,vendos maskën dhe dërgon armë në Ukrainë për paqe …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura