Le ta quajmë Javë Zgjedhore …

NGA KATHERINE TULLY-MCMANUS –

DURIMI ËSHTË NJË VIRTYT – Sot është dita kur mbyllet votimi, por mos llogarisni të dini të gjitha rezultatet sonte, apo edhe nesër.

Shtetet kryesore të fushëbetejës po paralajmërojnë, edhe një herë, se numërimi i votave kërkon kohë dhe mund të zgjasë më shumë sesa presin votuesit. Ka të ngjarë që të mos ketë rezultate përfundimtare të zgjedhjeve para se të dalë nata – ose java – në disa shtete.

Zyrtarët e zgjedhjeve po nxjerrin fjalën për këtë realitet me shpresën për të shmangur dezinformimin, dhunën politike dhe frikësimin e punonjësve të sondazheve pasi teoritë e rreme rreth zgjedhjeve amerikane vazhdojnë të përhapen.

“Dua t’u kujtoj të gjithëve – votuesve, kandidatëve, anëtarëve të medias dhe publikut të gjerë – se nuk do të kemi rezultate jozyrtare në çdo garë natën e zgjedhjeve,” u tha gazetarëve të fundit Leigh Chapman, sekretari në detyrë i Komonuelthit të Pensilvanisë. javë. “Përfundimi është se rezultatet e zgjedhjeve do të zgjasin disa ditë.”

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Pensilvania nuk është vetëm.

Departamenti i shtetit të Miçiganit thotë “mos prisni rezultate zgjedhore natën e zgjedhjeve”. Zach Montellaro ka më shumë se pse është ky rasti.

A duhet ta themi? Mungesa e rezultateve të zgjedhjeve të së njëjtës ditë nuk është dëshmi e ndërhyrjes apo ndërhyrjes. Ajo në fakt ka të bëjë më shumë me ligjet shtetërore që kufizojnë përpunimin paraprak të votave me postë. Zyrtarët zgjedhorë nuk mund të hyjnë në punë duke hapur zarfet e fletëvotimeve, duke vërtetuar nënshkrimet dhe duke u përgatitur për t’i numëruar ato paraprakisht në Pensilvani dhe parapërpunimi është jashtëzakonisht i kufizuar në Michigan.

Aktivistët dhe kandidatët e GOP vendosën skenën për të pretenduar se zgjedhjet që humbasin janë vjedhur, nga Heidi Przybyla në Phoenix, Ariz.

Mirë se vini në javën e zgjedhjeve./Politico/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Primaret: Gazment Halimi shpall zyrtarisht kandidaturën për kryetar bashkie në Patos …
Next post Video: Zgjedhjet/ DeSantis arrin fitoren – Nuk kam filluar ende të luftoj …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura