Analiza: Për të fituar zgjedhjet e polarizuara, Republikanët kanë nevojë për më shumë se kundërshtarë të dobët – Ata kanë nevojë për lidera të fortë …

Nga Margot Cleveland –

Vala e kuqe e parashikuar e së martës shpërtheu – në pishinën e fëmijëve. Po, republikanët duken të gatshëm për të rimarrë kontrollin e Dhomës dhe gjithashtu mund të luftojnë Senatin nga duart e Chuck Schumer. Dhe këto fitore duhen vlerësuar. Por konservatorët nuk mund të mos jenë të zhgënjyer që cunami i kuq i pritshëm nuk goditi kurrë.

As republikanët nuk mund të shkumësojnë ngritje më të ulëta se sa parashikohej deri në paragjykime njohëse që i bëjnë konservatorët të mbivlerësojnë pasurinë e tyre afatmesme. Demokratët parashikuan gjithashtu një rrugëtim mbrëmë dhe duhet të jenë të entuziazmuar që jo vetëm që një valë masive e kuqe nuk goditi, por valëzimi, në shikim të parë, mezi e shqetësoi foshnjën.

Linja e Mendimit

Arsyeja ishte e thjeshtë. Joe Biden është një president tepër jopopullor, me vetëm 39 për qind të publikut që e miraton performancën e tij, sipas një sondazhi të së hënës nga Reuters. Dhe 72 përqind e votuesve besojnë se vendi ynë është në rrugën e gabuar. Ekonomia, të cilën votuesit e përmendën si shqetësimin e tyre nr. 1, është në rrënim. Çmimet e gazit janë ende të larta dhe me ofertën e kufizuar të mbetur në rezervat strategjike të naftës, rigjallërimin e OPEC-ut në dritën e dobësisë së Bidenit dhe kërkesat joreale të gjelbra të së majtës ekstreme, ato do të vazhdojnë të rriten gjatë muajve të ardhshëm.

Rritja e normave të interesit dhe inflacioni i lartë – i cili do të intensifikohet vetëm pasi rritja e çmimit të gazit rrjedh në rrjedhën e poshtme – i bënë çështjet e tavolinave të kuzhinës një shqetësim kyç për votimin e së martës. Zemërimi i prindërve për mbylljen e shkollave dhe përpjekjet e vazhdueshme për të indoktrinuar nxënësit mbi ideologjinë trans apo teorinë e racës kritike dhanë një shenjë tjetër se demokratët, përgjegjës kryesisht për të dyja, do të përballeshin me një llogari.

Shkurtimisht, peizazhi pasqyroi skenën në Virxhinia në nëntor 2021, kur republikanët tronditën vendin duke përfshirë zgjedhjet mbarëkombëtare dhe duke rifituar kontrollin e Dhomës së Delegatëve në fitoret tronditëse lart e poshtë votimit. Glenn Youngkin, Winsome Sears dhe Jason Miyares të gjithë mundën kundërshtarët e tyre demokratë në garat për guvernator, toger guvernator dhe prokuror të përgjithshëm, përkatësisht, pavarësisht nga sondazhet dhe ekspertët që u japin republikanëve pak shanse për të fituar.

Pas spastrimit të Virxhinias, post-mortem politik mbi demokratët identifikoi jopopullaritetin e Biden, shifrat e gabuara, ekonominë në vështirësi dhe grindjet e prindërve me bordet e shkollave mbi gjininë dhe ideologjinë e KDF-së si përgjegjëse për rrëshqitjen e republikanëve. Që nga ajo kohë, popullariteti i Biden u ul më tej, me më shumë votues që e shihnin vendin si në rrugën e gabuar. Kushtet ekonomike janë më të këqija dhe prindërit janë të indinjuar për dëmin që u është shkaktuar fëmijëve të tyre nën justifikimin e Covid. Normat spirale të krimit shtuan një shqetësim të ri për votuesit që nga testimi i 2021 në Virxhinia. Dhe edhe pa këtë sfond të zymtë, partia e presidentit pothuajse gjithmonë humbet ndërmjetësimin.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Grumbullimi i këtyre faktorëve u dha njësoj arsye republikanëve dhe demokratëve për të besuar se republikanët do t’i pastronin demokratët nga shtëpitë e disa guvernatorëve, përveç se do të kthenin dhjetëra vende në Dhomën e Përfaqësuesve dhe do t’u jepnin republikanëve një shumicë prej dy ose edhe tre vendesh në Senat. Ndërsa republikanët ka të ngjarë të rifitojnë Dhomën e Përfaqësuesve dhe të kenë ende një shans për të rimarrë kontrollin e Senatit, përhapja e të parit nuk është aspak afër asaj që prisnin tipat politikë dhe kjo e fundit nuk është aspak e siguruar. Republikanët gjithashtu nuk arritën të rifitonin pallatet e guvernatorëve në Wisconsin, Michigan dhe Nju Jork dhe humbën dy nga demokratët në Maryland dhe Massachusetts.

Demokratët do të kishin të drejtë të gëzoheshin për faktin se nuk janë aq të humbur sa menduan ata dhe të gjithë të tjerët. Rimarrja e Dhomës, megjithatë, mbetet një fitore për republikanët – duke supozuar se do të materializohet. Po kështu, fitimi i vendit në Senat në Ohajo kundër një kandidati të frikshëm demokrat dhe pa një valë të fortë të kuqe që e shtyn J.D. Vance drejt fitores, përfaqëson një arritje.

Një model për sukses

Por ndërsa aty-këtu disa fitore republikane mund të meritojnë të festohen, e vetmja arritje monumentale nga e marta erdhi me thirrjen e shpejtë të Floridës për Senatorin Marco Rubio dhe guvernatorin e tij republikan Ron DeSantis. Dhe janë ato fitore, veçanërisht fitorja e DeSantis, që, kur merren parasysh në lidhje me valën e kuqe fantazmë dhe veçanërisht fitoren e demokratit John Fetterman në Pensilvani, ekspozojnë realitetin e ri politik amerikan: elektorati i politizuar i Amerikës do të votojë partinë për pothuajse çdo gjë tjetër përveçse të qartë. rezultate pozitive të pamohueshme.

Që Pensilvanianët mund ta zgjidhnin Fetterman-in në Senatin e Shteteve të Bashkuara në dritën e paaftësisë së tij të dukshme njohëse tregon “D” përpara emrit të tij kishte më shumë rëndësi se çdo gjë tjetër. Po kështu, fakti që elektorati injoroi stuhinë e përsosur të kushteve që më parë justifikonte largimin e partisë në kontroll nga detyra, sugjeron se ndarja demokrat-republikane është më e rrënjosur se në çdo kohë tjetër në historinë e fundit të vendit tonë.

Por fakti që Rubio dhe DeSantis vranë sfiduesit e tyre demokratë në garat që ishin shumë më afër, ofron planin për sukses në këtë epokë të re të polaritetit politik.

Vetëm katër vjet më parë, DeSantis nxori një fitore në garën për guvernator kundër demokratit Andrew Gillum, 49.6 për qind ndaj 49.2 për qind. Të martën mbrëma, DeSantis mblodhi gati 60 për qind të votave krahasuar me 40 për qind të kundërshtarit të tij republikan të kthyer në demokrat, Charlie Crist. Rubio gjithashtu pati një fitore vendimtare, 58 për qind ndaj 42 për qind, ndaj demokratit Val Demings.

Siç tha DeSantis gjatë fjalimit të tij të fitores, rezultati i zgjedhjeve tregoi se ai kishte fituar besimin dhe besimin e shumë votuesve që kishin votuar më parë për kundërshtarin e tij demokrat. Në fakt, aq i suksesshëm ka qenë DeSantis, sa ai e ka bërë Florida një destinacion të preferuar për amerikanët e neveritur nga qeveritë e tyre lokale.

Fakti që republikanët ishin kryesisht ata që ikën nga shkatërrimi i kryer nga shtetet e kontrolluara nga demokratët, mund të shpjegojë një pjesë të diferencës së gjerë të fitores të martën, por udhëheqja e DeSantis, siç u demonstrua së fundmi pas uraganit Ian, është e padiskutueshme. Dhe popullariteti i DeSantis ka të ngjarë të shtyjë Rubio në një përfundim më të fortë gjithashtu.

Nëse është e mençur, atëherë, republikanët nuk do të fokusohen thjesht në Florida për të ngritur shpirtrat e tyre pasi vala e kuqe e pritshme e së martës nuk u materializua kurrë. Përkundrazi, republikanët do ta shohin DeSantis dhe udhëheqjen e tij si përgjigje ndaj polaritetit të elektoratit që ndihmoi të zgjidhej një kandidat si Fetterman.

Suksesi i verifikueshëm është mënyra më e mirë për të kapërcyer ndarjen partizane. Dështimet e vetë demokratëve nuk mjaftojnë – këtë e dëshmuan mandatet afatmesme të vitit 2022.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Video: Zgjedhjet/ DeSantis arrin fitoren – Nuk kam filluar ende të luftoj …
Next post Joe Biden: Synojë të kandidojë për rizgjedhje, do të marrë vendimin përfundimtar në fillim të vitit 2023 …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura