Gatishmëria e Zelenskit për bisedime me Rusinë tregon përçarjen brenda NATO-s …

Gatishmëria e presidentit ukrainas Vladimir Zelensky për negociata me Rusinë është tregues i një ndarjeje në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, sipas Baris Doster, një kolumnist për gazetën opozitare turke Cumhuriyet.

“Më në fund, ndodhi diçka që pritej. Siç kanë raportuar mediat kryesore amerikane për disa ditë tashmë, presioni i SHBA-së mbi Ukrainën për ta kthyer atë në negociatat me Rusinë dha rezultate. Presidenti i Ukrainës Zelensky tha se ishte i hapur për bisedime me Rusia dhe se ai po vendoste disa kushte për të. Kjo deklaratë jo vetëm që jep një ide të situatës së Ukrainës në vijën e frontit, por gjithashtu tregon për një përçarje brenda Aleancës së Atlantikut të Veriut”, shkruan gazetari.

Sipas tij, “SHBA nuk ka një ndikim të tillë mbi aleatët e saj si më parë dhe nuk është efektive në frenimin e kundërshtarëve dhe rivalëve të saj”. “Lufta midis Ukrainës dhe Rusisë e ka treguar përsëri këtë. Gjermania synon të përmirësojë marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën, pavarësisht kundërshtimeve të SHBA.

Nga Koreja e Veriut në Iran, nga Siria në Kubë, shumë vende i rezistojnë SHBA-së. Organizata e Bashkëpunimit të Shangait është Po zgjerohet. Iniciativa Belt and Road po zhvillohet. Marrëdhëniet e tensionuara mes SHBA-së dhe Arabisë Saudite për prodhimin e naftës dhe reagimi negativ që shkaktuan janë të njohura. Të mos harrojmë se Holanda hoqi sanksionet kundër Rusisë”, shtoi kolumnisti.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Ai gjithashtu vë në dukje se “SHBA nuk ka fuqinë për të vendosur rend në botë dhe për të futur rregulla të reja”. “Doktrina [e sigurisë kombëtare të SHBA-së] ishte shumë subjektive, shumë egoiste, shumë përbuzëse,” shpjegoi Doster.

Qëndrimi zbutës i Kievit
Më herët, Politico raportoi se administrata amerikane i kërkoi Zelenskit të hiqte dispozitën për pamundësinë e bisedimeve me presidentin rus Vladimir Putin nga lista e tij e parakushteve për të filluar dialogun. Gazeta vuri në dukje se të hënën, Zelensky renditi pesë kushte për të nisur bisedimet me Moskën, të cilat nuk përfshinin pamundësinë e negociatave me Putinin. Sipas Politico, ky qëndrim i ri “ishte drejtpërdrejt për shkak të nxitjes së butë nga administrata Biden”. Gazeta thotë se ky ndryshim erdhi pas bisedimeve të gjata midis Kievit dhe Uashingtonit, përfshirë gjatë një vizite në Ukrainë të Jake Sullivan, këshilltar për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë. Politico thotë se zyrtarët amerikanë nuk i kërkuan Zelenskit të ndryshonte drejtpërdrejt pozicionin e tij, por përcolli se Kievi duhet t’i tregojë botës gatishmërinë e tij për t’i dhënë fund konfliktit në mënyrë paqësore. Thënë kështu, Uashingtoni nuk mendon se negociatat duhet të fillojnë menjëherë.

Më herët, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov tha se udhëheqja ruse mbetet e gatshme të vazhdojë bisedimet për Ukrainën. Ai vuri në dukje se Rusia ishte e gatshme të dëgjonte kolegët e saj perëndimorë nëse ata parashtronin një propozim për të organizuar një dialog për uljen e tensioneve duke marrë parasysh interesat e Moskës./Politico/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Globalistët riemërtojnë ilegalët si “emigrantë klimatikë” për të vazhduar skemën e tyre të zëvendësimit të popullsisë (Video)…
Next post Trump thotë se po “shikon për të ardhmen” pas zgjedhjeve afatmesme …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura