Analiza: Mitch McConnell, po bën lojëra për një mandat tjetër, pasi sabotoi shanset për një shumicë të GOP …

Nga Tristan Justice –

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell, do të luajë për një mandat tjetër qe te marrë udhëheqjen javën e ardhshme, ndërsa kontrolli i dhomës së sipërme mbetet në ekuilibër pasi loja e shahut e ligjvënësit të Kentakit sabotoi shanset për një shumicë të GOP.

Në shtator, McConnell inauguroi zgjedhjet afatmesme të vjeshtës duke minuar republikanët në garat kryesore kur shefi i Senatit GOP u ankua për “cilësinë e kandidatit”.

“Unë mendoj se ka më shumë gjasa që Dhoma të kthehet në Senat,” tha McConnell në Fox News pak para Ditës së Punës, fillimit jozyrtar të sezonit të fushatës së vjeshtës. “Garcat e Senatit janë thjesht të ndryshme, ato janë në mbarë vendin, cilësia e kandidatëve ka shumë të bëjë me rezultatin.”

Aleatët me prioritet të parave të McConnell-it, jo shumicës

Super PAC i McConnell-it, Fondi i Udhëheqjes së Senatit, vazhdoi të nxirrte para të nevojshme dëshpëruese për fushatën nga kandidatët konservatorë në Arizona dhe New Hampshire, të cilët refuzuan të puthin unazën e monarkëve të Uashingtonit. Në Arizona, McConnell hoqi 18 milionë dollarë nga gara ku kapitalisti republikan Blake Masters kërkoi të rrëzonte një kryetar demokrat të mirëfinancuar. Ndërsa gara për Masters mbetet shumë e afërt për t’u thirrur, gjenerali Don Bolduc në New Hampshire u mposht me lehtësi nga senatori demokrat Maggie Hassan, i cili fitoi një mandat të dytë pavarësisht nga sondazhet e shumta që tregonin republikanin brenda kufijve të gabimit.

Bolduc u braktis në mënyrë të ngjashme nga lideri i GOP me 5.6 milionë dollarë të prera nga konkursi. Të dy Bolduc dhe Masters sinjalizuan mbështetje për një kandidat tjetër për të udhëhequr konferencën e Senatit nëse zgjidhen në dhomën e sipërme.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

McConnell mori para nga konkurset konkuruese të marrjes dhe ridrejtoi burimet në Alaskë dhe Kolorado, e para duke shfaqur një garë midis dy republikanëve dhe e dyta me një kandidat që tjetërsoi bazën. Tjetërsimi i bazës, megjithatë, është bërë praktikë rutinë për McConnell, i cili mburret me një vlerësim më të ulët të favorizimit se presidenti Joe Biden, zëvendëspresidenti Kamala Harris, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe udhëheqësi i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Kevin McCarthy. Me fjalë të tjera, McConnell është politikani më i papëlqyeshëm në vend, një fakt që demokratët e përdorën në avantazhin e tyre në këtë cikël zgjedhor, duke e keqtrajtuar McConnell-in si “boogeyman” i ri i GOP.

Nuk ishte vetëm ish-Presidenti Donald Trump kundër të cilit demokratët konkurruan, ai ishte McConnell dhe McConnell vrapoi po aq fort kundër republikanëve që kërcënuan pozicionin e tij në udhëheqje.

Në Alaskë, PAC e McConnell shpenzoi më shumë se 6 milionë dollarë për të nxitur senatoren republikane Lisa Murkowski ndaj sfidueses së mbështetur nga partia shtetërore Kelly Tshibaka. Shpenzimet që mund të kishin përfituar gara të ngushta për të marrë vende në Arizona dhe New Hampshire në vend të kësaj i dhanë McConnell një censurë formale nga Partia Republikane e Alaskës për ndërhyrjen brendapartiake të liderit të Senatit. Ndërkohë në Kolorado, ekzekutivi republikan i ndërtimit Joe O’Dea, i cili përfitoi nga 1.25 milionë dollarë nga paratë e McConnell, humbi me 11 pikë me 88 për qind të raporteve të zonave.

McConnell iu dorëzua agjendës së Bidenit

Ndërsa republikanët konkurruan në një platformë që godiste krimin dhe inflacionin me pak specifika, McConnell u dha demokratëve fitore të mëdha gjatë dy viteve të para të Presidentit Joe Biden në detyrë. Në gusht, kontribuesi i lartë federalist Chris Jacobs përshkroi “3 gabime të mëdha që tregojnë se Mitch McConnell nuk është gjeniu legjislativ që ai mendon se është”. McConnell kapitulloi para demokratëve për rritjen e kufirit të borxhit, miratoi një paketë infrastrukturore kolosale me artikuj që nuk kanë të bëjnë fare me infrastrukturën dhe mbrojti Aktin CHIPS të korruptuar nga interesat e veçanta të korporatave.

“Për dikë që mbahet si një gjeni legjislativ/organizator strategjik, Mitch McConnell me siguri ka pasur një sërë rrëmujash kohët e fundit”, shkroi Jacobs verën e kaluar. “Në realitet, Schumer e ka manovruar McConnell-in në shumicën e paketave të rëndësishme legjislative gjatë Kongresit të 117-të.”

McConnell gjithashtu punoi me demokratët për të siguruar miratimin e legjislacionit për kontrollin e armëve në qershor të mbushur me gjuhë të paqartë për “partnerët e takimeve” dhe ligjet e flamurit të kuq.

Trashëgimia e McConnell mbi gjyqtarët e uzurpuar nga Schumer

Mbrojtësit e McConnell në dhomën e sipërme shpesh theksojnë fitoret strategjike të liderit të Senatit duke e transformuar rrënjësisht gjyqësorin si trashëgiminë e tij. Në fund të fundit, ishte nën drejtimin e McConnell që emërimi i tanishëm i Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland në Gjykatën e Lartë në vitin 2016 u pengua dhe përfundimisht u zëvendësua nga Neil Gorsuch. Gorsuch u konfirmua në 100 ditët e para të presidencës së Trump, e ndjekur nga konfirmimi i gjyqtarëve Brett Kavanaugh dhe Amy Coney Barrett, të gjithë nën udhëheqjen e McConnell që drejtonte dhomën e sipërme në vitet e zgjedhjeve.

Konfirmimi i drejtësisë Barrett erdhi brenda disa javësh pas ngjitjes së Presidentit Biden në Shtëpinë e Bardhë. Në qershor, shumica e re konservatore në stolin më të lartë të vendit përmbysi precedentin pesë dekadash që shpiku të ashtuquajturën të drejtën e abortit në Roe kundër Wade, duke shënuar një arritje brezash për lëvizjen konservatore.

Në periferi të një aktiviteti fushate në Arizona fundjavën e kaluar, senatori i GOP Montana, Steve Daines vlerësoi udhëheqjen e McConnell për hapjen e rrugës për vendosjen e gjyqësorit në fletëvotimin në 2016.

“Unë shikoj prapa në mënyrën mjeshtërore që Mitch McConnell lundroi përmes nominimit Merrick Garland,” tha Daines për The Federalist. “Ndalimi i kësaj dhe pritja për një zgjedhje tjetër ishte shumë e dobishme, mendoj se zgjidhja e Presidentit Trump me votuesit konservatorë që e dinin se Gjykata e Lartë ishte në rrezik.”

Ndërsa trashëgimia e McConnell mbi gjyqtarët është ajo që konservatorët mund të festojnë, udhëheqësi i Senatit është në prag të uzurpimit nga sukseset e dy viteve të demokratëve në pushtet.

“Me Senatin më të gjatë të ndarë në mënyrë të barabartë ende në vazhdim, Biden dhe Schumer kanë vendosur tashmë një ritëm të ashpër emërimi gjyqësor,” raportoi Politico në tetor, “duke lidhur në thelb dy vitet e para të Trump dhe McConnell për kontrollin e makinerisë me 84 konfirmime gjyqësore gjithsej gjatë gjithë jetës, megjithëse një më pak. Drejtësia e Gjykatës së Lartë.”

McConnell gjithashtu mbetet larg nga i vetmi republikan në dhomën e sipërme, i aftë për të konfirmuar gjyqtarët.

Një mundësi për një lidership të ri

Javën e ardhshme, republikanët e Senatit ose do të votojnë për të rizgjedhur McConnell-in dhe për të ruajtur status quo-në në Uashington ose do të zgjedhin udhëheqjen e re me një puls mbi lëvizjen konservatore dhe njëfarë respekti aktual për votuesin republikan. Asnjë kandidat rival nuk ka njoftuar planet për të sfiduar McConnell-in, por senatori i Floridës, Rick Scott, dallohet si kryesuesi i mundshëm nëse ai do të lindte dhe nuk pranoi të përjashtonte një ofertë të tillë.

Në shtator, Scott iu përgjigj vërejtjeve të gushtit të McConnell për “cilësinë e kandidatit” me një shkrim në Washington Examiner që këshillonte republikanët kryesorë në vend për përpjekjet për të minuar votuesit GOP.

“Megjithatë, në fund të fundit, kur ankoheni dhe ankoheni se kemi ‘kandidatë të këqij’, ajo që po thoni në të vërtetë është se keni përbuzje për votuesit që i zgjodhën ata,” shkroi Scott. “Tani jemi në qendër të çështjes. Pjesa më e madhe e klasës llafazane të Uashingtonit nuk i respekton dhe fshehtas (ose jo aq fshehurazi) i urrejnë votuesit republikanë.”

Kur udhëheqësit dështojnë, të tjerët duhet të rriten. Gjatë gjithë mandateve, Scott, i cili kryesoi Komitetin Kombëtar të Senatit Republikan (NRSC), u rrit dhe shpenzoi ato burime që NRSC mund të kursente në shtetet e braktisura nga McConnell. NRSC ra gati 10 milionë dollarë pas Masters në Arizona, më shumë se çdo kandidat tjetër këtë cikël, dhe vendosi gati 3 milionë dollarë pas Bolduc. Financimi, megjithatë, mbeti i shkurtër nga shpenzimet e akorduara për çdo garë nga republikani më i lartë në vend.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Berisha: PD nuk është e ndarë në dy pjesë – Kjo është një skemë e imponuar nga Rama …
Next post Meqë jemi në vakt zgjedhjesh edhe andej edhe këtej …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura