Raporti: Rick Scott tërhiqet nga drejtimi i Senatit kundër Mitch McConnell …

Senatori Rick Scott (R-FL), kryetar i Komitetit Kombëtar Senatorial Republikan, thuhet se po planifikonte të sfidonte Senatorin Mitch McConnell (R-KY) për pozicionin kryesor të udhëheqjes së Senatit GOP derisa vala e kuqe e pritur të martën nuk u shfaq.

Scott me sa duket ndryshoi mendjen e tij për qëllimet e lidershipit pasi një balotazh në Gjeorgji dukej se ishte rruga e vetme në të cilën republikanët mund të kapnin shumicën, sipas Politico. Scott thuhet se kishte krijuar një video për të deklaruar qëllimet e tij dhe kishte kontaktuar me republikanë me ndikim për të vënë në lëvizje planin e tij.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Përpara mungesës së performancës së shkëlqyer të republikanëve të martën, vrulli prapa Scott dukej se po rritej. Senatori Josh Hawley (R-MO) kishte thënë se nuk do të votonte për McConnell dhe disa kandidatë të Senatit GOP kishin kundërshtuar verbalisht rizgjedhjen e McConnell. Shumë nga ata kandidatë duket se kanë humbur, ndoshta duke vënë në dyshim aftësinë e Scott për të kundërshtuar McConnell.
Super PAC i mbështetur nga McConnell është një arsye pse republikanët e Senatit nuk arritën sukses të martën. Fondi i Udhëheqjes së Senatit zhvlerësoi konkurset e Senatit të GOP në New Hampshire dhe Arizona dhe vendosi fonde në Alaskë, ku Senatorja 21-vjeçare në detyrë dhe pro-impeachmentit Lisa Murkowski (R-AK) po konkurron kundër konservatores Kelly Tshibaka.

Sen. i Shteteve të Bashkuara Lisa Murkowski, majtas, një republikane, shikon të enjten, 27 tetor 2022, përpara një debati në Senatin e SHBA në Anchorage, Alaska. Ajo përballet me republikanen Kelly Tshibaka, qendrore, dhe demokratin Pat Chesbro, djathtas, në zgjedhjet e përgjithshme. (AP Photo/Mark Thiessen)

Strategjia e McConnell-it dukej se ishte më pak për të fituar Senatin sesa për të mbështetur aleatët e tij të themelimit, të cilët do ta ndihmonin atë të mbante pozicionin udhëheqës. Ekipi i McConnell e ka shfuqizuar performancën e dobët të së martës duke pretenduar se shumë nga kandidatët e GOP ishin të cilësisë së dobët. Ndërsa kjo mund të jetë e vërtetë në disa raste, Murkowski është një kandidate e pambrojtur nga Alaska dhe ka të ngjarë t’i mbijetojë rizgjedhjes së saj vetëm për shkak të vërshimit të mbështetjes së McConnell dhe sistemit të votimit të zgjedhur të renditur në shtet. Tshibaka aktualisht kryeson Murkowski në votimin e parë me disa pikë.

Zëdhënësi i Scott, Chris Harline, konfirmoi për Politico se Scott i ishte kërkuar nga “shumë njerëz” për të kandiduar për lider, por nuk i pranoi synimet e Scott për të luftuar McConnell. “Shumë njerëz e kanë nxitur atë të konsiderojë kandidimin, por fokusi i tij është tërësisht në akuzat e vazhdueshme në Arizona dhe Nevada dhe mbledhjen e parave për balotazhin e Gjeorgjisë,” tha Hartline.

Një nga togerët kryesorë të McConnell-it, Josh Holmes, e zhgënjeu Scott-in, sepse madje kishte menduar të sfidonte rolin udhëheqës të McConnell-it. “Nëse kjo është e vërtetë, shumica e votuesve tanë do të jenë shumë të zhgënjyer kur mësojnë se ndërsa ata ishin të përqendruar në fitoren e zgjedhjeve, kryetari i fushatës së tyre po komplotonte një përparim fatkeq në karrierë”, tha Holmes për Politico.

Republikanët e Senatit janë planifikuar të votojnë për pozicionin drejtues të McConnell më 16 nëntor. Vetëm tetë për qind e votuesve e shohin McConnell në mënyrë të favorshme, ndërsa 80 për qind e shohin atë në mënyrë të pafavorshme.

Nën udhëheqjen e McConnell, borxhi kombëtar është rritur me mbi 20 trilion dollarë, emigracioni i paligjshëm ka vazhduar dhe pagat reale për punëtorët amerikanë kanë mbetur të ndenjura që nga vitet 1970. Obamacare u miratua në vitin 2010. Bankat e mëdha u shpëtuan në vitin 2008 dhe kompanitë e mediave sociale kanë heshtur individët pa pasoja. Dr. Anthony Fauci nuk është mbajtur përgjegjës për gjoja se ka gënjyer dy herë Kongresin./POLITICO/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Gazetari: Protesto ose vdis. Shqipëria bëhet shteti IKJA …
Next post PD: Thirrje për Protestën kombëtare: Shqipëria në rrezik! Protesto! T’i dalim zot, bashkë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura