VIDEO/ Shqiptarët në Angli në Protestë në “Westminster Bridge” “Kundër poshtërimit” – Thirrjet: Suella Braveman jep dorëheqjen!

Qindra shqiptarë të veshur me ngjyrat e flamurit Kuq e Zi dhe nën ritmin e këngëve patriotike janë mbledhur për të protestuar kundër deklaratave të bëra nga sekretarja e Bredshme britanike Suella Braveman. Në videot e shpërndara në rrjetet sociale shihet se si dhe fëmijët janë mbledhur së bashku me të rriturit duke kënduar e kërcyer si shembulli më i mirë i një proteste paqësore.

Me dhjetëra qytetarë me origjinë shqiptare janë mbledhur ditën e sotme në Westminster Bridge, afër parlamentit britanik për të protestuar kundër deklaratave të bëra nga Sekretarja e Brendshme e Britanisë së Madhe Suella Baverman. Ata u mblodhën rreth orës 11:00 ndërsa numri i të pranishmëve sa vjen e shtohet.

Ata kanë zgjedhur të protesojnë me këngë e valle popullore si dhe të veshur me ngjyrat e flamurit Kuq e Zi dhe me plisa në kokë. Sekretarja e Bredshme Suella Baverman deklaroi disa ditë më parë se emigrantët e paligjshmë shqiptarë që vijnë në Britani përmes kanalit të ‘La Manshit’ kanë ‘pushtuar’ Britaninë dhe duhet ndryshuar procedura e kthimit.

Mesazhi që shqiptarët në Angli duan të përcjellin në këtë protestë në Westminster Bridge, është se ata nuk janë kriminelë por taksapagues dhe kontribues në shoqërinë britanike.

Të veshur kuq e zi dhe me flamuj shqiptarë, ata mbajnë në duar pankartat që shkruajnë: Mos negocioni me Edi Ramën, Suella të shkojë në vendin e saj.

•Rreth 40 mijë emigrantë kanë hyrë në mënyrë të paligjshme në Angli, mes tyre 12 mijë shqiptarë. •Shumica prej tyre sipas autoriteteve britanike janë meshkuj dhe në gjendje të mirë fizike.

•Por ata nuk janë të mirëpritur në Britaninë e Madhe dhe kërkesat e tyre për azil cilësohen si të pajustifikueshme.

•Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman i dha një ndezje të fortë debatit kur tha se emigrantët po “pushtojnë” Mbretërinë e Bashkuar.

‘Turp t’ju vijë’/ Zhvendoset protesta, shqiptarët në Britani shkojnë përballë Parlamentit britanik

‘Shame on you’, ‘Jemi krenarë që jemi shqiptaë’-janë thirrjet e shqiptarëve.

Me dhjetëra qytetarë me origjinë shqiptare janë mbledhur ditën e sotme në ëestminster Bridge, afër parlamentit britanik për të protestuar kundër deklaratave të bëra nga Sekretarja e Brendshme e Britanisë së Madhe Suella Baverman.

Ata u mblodhën rreth orës 11:00 ndërsa numri i të pranishmëve sa vjen e shtohet. Ata kanë zgjedhur të protesojnë me këngë e valle popullore si dhe të veshur me ngjyrat e flamurit Kuq e Zi dhe me plisa në kokë. Sekretarja e Bredshme Suella Baverman deklaroi disa ditë më parë se emigrantët e paligjshmë shqiptarë që vijnë në Britani përmes kanalit të ‘La Manshit’ kanë ‘pushtuar’ Britaninë dhe duhet ndryshuar procedura e kthimit.

‘O sa mirë me qenë me shqiptar…’, është thirrja që dëgjohet të thuhet nga të rinjtë shqiptarë që kanë pushtuar “Westminster Bridge”. Protesta e paralajmëruar ditë më parë, ka mbledhur në Britani shqiptarët e indinjuar nga thirrjet e Qeverisë britanike se shqiptarët kanë pushuar vendin.

Edhe pse policia ndodhet e pranishme në zonë, shqiptarët vijojnë me brohoritjet e tyre, kundër Suella Baverman e cila i ka quajtur shqiptarët pushtues.

Me dhjetëra qytetarë me origjinë shqiptare janë mbledhur ditën e sotme në ëestminster Bridge, afër parlamentit britanik për të protestuar kundër deklaratave të bëra nga Sekretarja e Brendshme e Britanisë së Madhe Suella Baverman. Ata u mblodhën rreth orës 11:00 ndërsa numri i të pranishmëve sa vjen e shtohet.

Ata kanë zgjedhur të protesojnë me këngë e valle popullore si dhe të veshur me ngjyrat e flamurit Kuq e Zi dhe me plisa në kokë. Sekretarja e Bredshme Suella Baverman deklaroi disa ditë më parë se emigrantët e paligjshmë shqiptarë që vijnë në Britani përmes kanalit të ‘La Manshit’ kanë ‘pushtuar’ Britaninë dhe duhet ndryshuar procedura e kthimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Shefja e Bankës Qendrore Ruse: Koha për bankat konservatore ka kaluar prej kohësh …
Next post Protesta/ Fjalimi i AntiSorosianit Av. Altin Goxhaj: Pa ikur Rama dhe Veremlia, nuk shpëton Shqipëria (Video) …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura