PL duhet t’i kërkojë Bursës së Tiranit të anulojë zgjedhjet e vitit 2022 …

Dokumenti i përgatitur nga auditimi i Instituto Voto Legal thotë se nuk është e mundur të vërtetohet rezultati i sondazheve.

Partia Liberale (PL) duhet t’i kërkojë Gjykatës së Lartë Zgjedhore (TSE) të anulojë zgjedhjet e vitit 2022 . Informacioni i publikuar fillimisht nga portali O Antagonista , është konfirmuar nga programi Os Pingos nos Is , nga Jovem Pan News . Dokumenti i përgatitur nga auditimi i Instituto Voto Legal (IVL) dhe i marrë nga faqja Jovem Pan , thotë se nuk është e mundur të vërtetohet rezultati i sondazheve.

Më 30 tetor, Luiz Inácio Lula da Silva (PT) u zgjodh president i Brazilit pas një mosmarrëveshjeje të ashpër me presidentin aktual Jair Bolsonaro (PL)në raundin e dytë të zgjedhjeve të vitit 2022.

Kandidati i PT-së mori 50.8% të votave të vlefshme, ndërsa shefi aktual shtoi deri në 49.1%. Pas zgjedhjeve, mbështetësit e Bolsonaro dolën në rrugë për të protestuar kundër rezultatit të votimit.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Raporti prej 12 faqesh, i nënshkruar nga Carlos Rocha, president i Institutit të Votave Ligjore (IVL); nënkryetari i tij Márcio Abreu, një inxhinier elektronik dhe anëtari i asociuar Flávio Gottardo de Oliveira, një inxhinier aeronautik, të dy të trajnuar në Instituto Tecnológico da Aeronáutica (ITA), thonë se studimet statistikore kanë identifikuar një “ndërhyrje të panevojshme në votimin e kandidatëve përqindjet”. IVL pretendon se auditimi ka ndjekur procedurat e përcaktuara nga Gjykata Federale e Llogarive (TCU) . “

Për të gjetur prova se ky grup urnash nuk do të kishte funksionuar si duhet , një _ analizë inteligjente e të dhënave të përfshira në dosjet Log de Urna të të gjitha modeleve të makinerive elektronike të votimit të përdorura në zgjedhjet e 2022 ”, thuhet në dokument. Aksioni që do të finalizohet, konsideron dy kontrolle në kutitë e votimit. Njëri prej tyre thotë se “nuk është e mundur të vërtetohen rezultatet e gjeneruara në të gjitha makineritë elektronike të votimit të modeleve 2009, 2010, 2011, 2013 dhe 2015”.

IVL argumenton se kur krijohet një skedar i pavlefshëm Regjistrimi i Kutive të Votimit, pajisja funksionon keq dhe konfirmon se “ajo përdorte një version kod të programeve të ndryshëm nga versioni i përdorur në makinat elektronike të votimit të modelit UE2020, të vulosur në një ceremoni publike në Bursë. . Kodet e barabarta të programeve të makinerive elektronike të përgjithshme të votimit të skedarëve të vlefshëm të Regjistrit të Makinerisë së Votimit”.

Prandaj, instituti doli në përfundimin se “nuk është e mundur të vërtetohen rezultatet e gjeneruara në të gjitha makineritë elektronike të votimit të modeleve 2009, 2010, 2011, 2013 dhe 2015, rezultate që duhen anashkaluar në totalizimin e zgjedhjeve të raundit të dytë. , në funksion të mosfunksionimit të këtyre kutive të votimit”.

Publikimi i raportit bëhet në të njëjtën ditë kur u mbajtën disa demonstrata në Brazil. Aktet janë regjistruar në të paktën 12 kryeqytete të vendit.

Të martën, më 8, presidenti kombëtar i PL, Valdemar Costa Neto, tha, në një konferencë të rrallë shtypi , se partia do të priste raportin nga Forcat e Armatosura mbi kutitë elektronike të votimit për të vendosur nëse do të pranonte ose jo rezultatet. i zgjedhjeve – pavarësisht se Partia Liberale, pasi mposhti Lulën në zgjedhjet presidenciale, zgjodhi grupet më të mëdha në Dhomë, me 99 deputetë, dhe në Senat, ku fitoi 14 mandate dhe ia kaloi MDB-së. “Kemi disa pyetje që i kemi bërë Gjykatës së Lartë Zgjedhore (TSE), jemi në pritje dhe do të presim edhe nesër raportin e Ushtrisë që të dimë se çfarë do të sjellin. Tani për tani nuk kemi asgjë në dorë”, tha Costa Neto.

Siç tregoi Jovem Pan, raporti i nënshkruar nga Ministri i Mbrojtjes, Paulo Sérgio Nogueira, tha se ai nuk gjeti asnjë provë për mashtrim në zgjedhjet e 2022. Pak minuta pas publikimit të përmbajtjes, kryetari i Gjykatës së Lartë Zgjedhore (TSE), ministri Alexandre de Moraes, tha se e priti me “kënaqësi” raportin. “Gjykata e Lartë Zgjedhore (TSE) me kënaqësi mori raportin përfundimtar nga Ministria e Mbrojtjes, e cila, si të gjitha subjektet e tjera mbikëqyrëse, nuk evidentoi ekzistencën e ndonjë mashtrimi apo mospërputhjeje në kutitë elektronike të votimit dhe në zgjedhjet e vitit 2022. procesi i përcjellë për përmirësimin e sistemit do të analizohet në kohën e duhur.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Protesta/ Fjalimi i AntiSorosianit Av. Altin Goxhaj: Pa ikur Rama dhe Veremlia, nuk shpëton Shqipëria (Video) …
Next post Guvernatori i Floridës Ron DeSantis: “Politikat e Forumit Ekonomik Botëror janë të vdekura me mbërritjen e shtetit në Florida” (Video) …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura