Qeveria amerikane emëron një prokuror të pavarur për të hetuar Trump …

Të dhënat tregojnë se beteja në gjykatë do të jetë e gjatë dhe rrezikon rikthimin e biznesmenit në presidencën e Shteteve të Bashkuara.

Tre ditë pasi ish-presidenti shpalli kandidaturën e tij për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara emëroi, këtë të premte, më datë 18, një avokat të pavarur për të mbikëqyrur hetimet penale ndaj Donald Trump .

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së dhe Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së Merrick Garland njoftuan për shtyp emrin e Jack Smith, i cili shërbeu si Kryeprokuror në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, Holandë, i ngarkuar për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë.

Emërimi tregon se beteja e biznesmenit në gjykatë do të jetë e gjatë dhe e vë në rrezik rikthimin e Trumpit në presidencë. Në një deklaratë, Smith premtoi se do të vepronte “menjëherë, tërësisht dhe në mënyrë të pavarur” bazuar në “ligjin dhe faktet”. Trump hetohet për ruajtjen e dokumenteve qeveritare që u gjetën gjatë një bastisjeje të FBI-së në rezidencën e tij në Florida dhe për përfshirjen e tij në pushtimin e Kapitolit të janarit 2021 nga një turmë mbështetësish të tij që synonin të anulonin rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020.

Garland tha se emërimi i një avokati të pavarur ishte në “interes publik” sepse si republikani Trump ashtu edhe demokrati Biden kanë deklaruar tashmë synimet e tyre për të kandiduar për president në vitin 2024, megjithëse vetëm Trump e ka paraqitur zyrtarisht kandidaturën e tij. “Bazuar në zhvillimet e fundit, duke përfshirë njoftimin e ish-presidentit se ai është kandidat për presidencë … dhe synimin e deklaruar të presidentit aktual për të qenë gjithashtu kandidat, kam arritur në përfundimin se është në interesin publik të emërojë një avokat special”, tha Garland. Ish-presidenti, nga ana tjetër, e quajti përcaktimin e Smith “politik” dhe “të padrejtë”. “Unë e kalova këtë për gjashtë vjet”, tha Trump për Fox News Digital. “Është e papranueshme. Është [një vendim] shumë i padrejtë. Është shumë politike”, shtoi ai.

Ish-presidenti deklaroi gjithashtu se “ky shpërdorim i tmerrshëm i pushtetit është i fundit në një seri të gjatë gjuetie shtrigash”. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre tha se “Presidenti [Joe Biden] nuk ishte në dijeni” për emërimin e këshilltarit special.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Ne nuk jemi të përfshirë në hetime penale,” shtoi ai, duke vënë në dukje se administrata “nuk do të politizojë Departamentin e Drejtësisë”. Do të jetë në dorën e avokatit special të përcaktojë nëse Trump duhet të akuzohet zyrtarisht për këto dy hetime. Megjithatë, shpallja e tij për kandidaturën për president të martën e kaluar e bën më të komplikuar ndjekjen penale. Prokurori i pavarur mund të ndihmojë në pastrimin e Garland nga akuzat se hetimet ishin të motivuara politikisht. Megjithatë, Smith duhet të raportojë drejtpërdrejt te Garland,

Edhe nëse denoncohet zyrtarisht, Trump mund të kandidojë për president. Nuk ka asnjë ligj në Shtetet e Bashkuara që skualifikon kandidaturën e dikujt që ndiqet penalisht. Gjatë mandatit të tij, Trump u hetua nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller për pengim të drejtësisë dhe marrëveshje të mundshme elektorale me Rusinë, por asnjë akuzë nuk u ngrit kundër manjatit. Njoftimi i hershëm i kandidaturës së Trump për zgjedhjet e 2024-ës po shihet nga disa analistë si një manovër për të shmangur akuzat e mundshme të drejtësisë penale.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Itali: “E vërteta dhe dinjiteti”: Komiteti i familjes së viktimave të Covid demonstrojnë për të kërkuar drejtësi …
Next post Formëzimi (Manipulimi) i Masave: Pse Njerëzit nuk mund ta “Shohin” Manipulimin Covid?
error: Ky publikimet jane te mbrojtura