Kremlin: Vladimir Putin kërkon takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) …

Presidenti rus Vladimir Putin kerkon të flasë me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) Rafael Grossi nëse është e nevojshme, por një takim i tillë aktualisht nuk është në orarin e punës së presidentit rus, tha të enjten zëdhënësi presidencial Dmitry Peskov.

“Nuk ka takime të planifikuara në orarin [e Putinit] nëse po flasim për Grossin,” u tha Peskov gazetarëve, duke shtuar se presidenti rus dhe shefi i IAEA ranë dakord gjatë takimit të tyre në Shën Petersburg tetorin e kaluar “të vazhdojnë me dialogun nëse e nevojshme.”

“Kjo është arsyeja pse, nëse lind nevoja dhe ka një kërkesë përkatëse, një bisedë telefonike ose një takim është padyshim i mundur”, tha ai.

Hera e fundit që Putin dhe Grossi u takuan ishte në tetor 2022, në Shën Petersburg. Drejtori i përgjithshëm i IAEA i quajti marrëdhëniet me liderin rus jashtëzakonisht të rëndësishme nga pikëpamja e garantimit të sigurisë së objekteve të energjisë bërthamore, përfshirë termocentralin bërthamor Zaporozhye.

Peskov shtoi se “partnerët kryesorë të Grossit për të biseduar për këtë çështje janë [korporata civile ruse e energjisë bërthamore] Rosatom dhe drejtori i saj i përgjithshëm [Alexey] Likhacyov si dhe Ministria e Jashtme ruse”.

Zëdhënësi presidencial vuri në dukje se situata në lidhje me termocentralin bërthamor të Zaporozhye “ishte ende alarmante”, duke shtuar se “pala ukrainase beson se është e pranueshme që të vazhdojë bombardimi i centralit”.

Kreu i IAEA Grossi njoftoi të mërkurën planet e tij për të vizituar Ukrainën javën e ardhshme dhe ndoshta të udhëtojë në Rusi më pas, duke lënë të kuptohet për një takim me presidentin rus Putin.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/ Piloti i American Eagle vdes gjatë fluturimit për në Ohio …
Next post Analiza: Nova Rusia në Ballkan …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura