Në Panelin e Forumit Ekonomik Botëror – John Kerry thotë se strategjia e klimës është “modeluar” për përhapjen e vaksinës Covid …

Axhenda e ndryshimeve klimatike të “Koalicionit të Parë Lëvizës” të Forumit Ekonomik Botëror u “modelua” nga përpjekja për të nxjerrë vaksinat gjatë krizës së koronavirusit kinez, tha John Kerry në një panel COP27 në Egjipt të martën.

Duke u paraqitur së bashku me presidentin e WEF, Børge Brende dhe drejtues të ndryshëm të korporatave, i dërguari i posaçëm presidencial i SHBA-së për Klimën, John Kerry tha se është urgjente që sektori privat të bashkohet me qeveritë për të realizuar qëllimin për të parandaluar rritjen e temperaturës globale dhe për të shpëtuar jetë në gjoja kriza globale e klimës në afërsi.

“Ne kemi një sfidë të madhe para nesh për të sjellë në shkallë teknologjitë e reja dhe për të shfrytëzuar kapacitetin thellësisht të aftë të sipërmarrësve të sektorit privat për t’i sjellë ata në tryezë, sepse pa të, asnjë qeveri nuk ka para të mjaftueshme… ne kemi nevojë për të gjithë pas kësaj.” tha Kerry në një fjalim para panelit.

“Ideja pas nisjes së Koalicionit të Parë Lëvizësit është mjaft e drejtpërdrejtë, na duhej të krijonim sinjale kërkese në tregun ku nuk ekzistonin, gjë që kërkon guxim, duhet guxim nga këta drejtues që kanë marrë vendimin për të qenë pjesë. nga kjo.

Koalicioni First Movers u krijua përpara samitit të klimës COP26 të vitit të kaluar në Glasgow në partneritet midis Departamentit të Shtetit të SHBA dhe Forumit Ekonomik Botëror të Klaus Schwab. Projekti i gjelbër synon të nënshkruajë firma private për t’u angazhuar në përpjekjet e agjendës së gjelbër për të reduktuar emetimet e karbonit.

“Ne e modeluam atë disi sipas përvojës mbi atë që ndodhi me vaksinat, qeveria tha ‘ne do ta paguajmë, do ta ndërtojmë’ dhe e njëjta gjë me SpaceX, nëse e ndërtoni, ne do ta përdorim dhe do ta bëjmë paguaj për të.

“Njerëzit që po rrezikonin kapitalin e dinin se mund të merrnin një kthim të atij kapitali ose të paktën të mbulonin shpenzimet e tyre në rastin e diçkaje si vaksinat, ku jeta e njeriut ishte kaq e rrezikuar. Epo, jeta e njeriut është në rrezik tani në kontekstin e sfidave të krizës globale të klimës”, paralajmëroi Kerry.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Në kontrast me paralajmërimet e tmerrshme të Kerryt, vdekjet e lidhura me klimën kanë rënë vazhdimisht gjatë shekullit të kaluar, pasi prosperiteti ka parë që miliarda njerëz janë bërë më të izoluar nga ndikimet vdekjeprurëse të ngjarjeve të motit si uraganet dhe përmbytjet. Eksperti i klimës Bjorn Lomborg vuri në dukje vitin e kaluar se gati gjysmë milioni njerëz vdiqën nga “stuhitë, përmbytjet, thatësirat, zjarret dhe temperaturat ekstreme”, një vit një shekull më parë, ndërsa në vitin 2020, vetëm 14,000 vdiqën në ngjarje të ngjashme.

“Kjo është pothuajse 99% më pak se numri i vdekjeve një shekull më parë,” shkroi Lomborg. “Popullsia globale është katërfishuar që atëherë, kështu që kjo është një rënie edhe më e madhe se sa duket.”

Megjithatë, Kerry tha se planet radikale për të transformuar ekonominë do të shkojnë përpara. Kur u pyet nëse zgjedhjet afatmesme do të ndikojnë në axhendën e tij, Kerry tha se edhe nëse republikanët fitojnë të martën, “Presidenti Biden është më i vendosur se kurrë për të vazhduar atë që po bëjmë”.

“Dhe shumica e asaj që po bëjmë nuk mund të ndryshohet nga askush tjetër që vjen… Tregu ka marrë vendimin e tij për të bërë atë që duhet të bëjmë për t’iu përgjigjur krizës klimatike.”

Kerry-t iu bashkua në panelin e WEF-së nga kolegu i tij veteran i kënetës DC, John Podesta, i cili tani shërben si këshilltar i lartë i Biden-it për inovacionin dhe zbatimin e energjisë së pastër. Ish-shefi i shtabit të Barack Obamës dhe aleati për një kohë të gjatë i Klintonit tha se “Akti i Reduktimit të Inflacionit” të Presidentit Biden do të jetë integral në shtyrjen e lëvizjes së klimës përpara nëpërmjet stimujve të ndryshëm tatimorë dhe metodave të tjera për të mbështetur industritë e supozuara të gjelbra.

Ndërsa krizat aktuale globale të energjisë dhe inflacionit u shkaktuan në një pjesë të madhe nga qeveritë e krahut të majtë, si administrata e Bidenit, duke refuzuar prodhimin vendas të karburanteve fosile, Podesta tha se akti i uljes së inflacionit do të shërbejë si “sfondi dhe sfondi për këto investime në të gjithë këta sektorë, pavarësisht nëse po flisni për energjinë e pastër, kapjen e karbonit, hidrogjenin e gjelbër, prodhimin e pastër.”

Podesta vazhdoi duke thënë se duhet të jetë “eksituese” që liderët globalë po kërkojnë të zbatojnë një “transformim të ekonomisë globale në një madhësi dhe shkallë që nuk ka ndodhur kurrë në historinë njerëzore”.

“Ju duhet të jeni të emocionuar këtu që jeni pika e asaj shtize, duke transformuar ekonominë globale në gamën e prodhimit, energjisë, transportit [dhe] ndërtesave për të prodhuar rezultatin që ne do të japim.”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Çfarë është Ezoterizmi – Esoterika dhe Psikologjia, si duhet ta ndryshoni jetën tuaj! …
Next post Oficeri i inteligjencës amerikane zbulon se reptilianët kanë një bazë në anën e errët të hënës …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura