Elita e Davos-it pasi dështoi me Plandeminë vendosi që të përshkallëzojë sulmet ndaj Rusisë, duke mbështetur sulmet e Ukrainës mbi Krimenë …

Në një postim në Twitter Elon Musk i përgjigjet një nga përdoruesve te Twitter lidhur me një artikull të The New York Times.

Elon Musk e quajti gatishmërinë e raportuar të Uashingtonit për të mbështetur sulmet e Ukrainës në Krime per një “përshkallëzim të pamëshirshëm” të premten, duke e quajtur atë “të rrezikshëm për botën”.

Elon Musk

“Unë jam super pro Ukrainës, shkruan Ai por përshkallëzimi i pamëshirshëm është shumë i rrezikshëm si për Ukrainën ashtu dhe botën,” shkroi Musk në Twitter.

Në fillim të kësaj jave, gazeta raportoi duke ju cituar burimeve te saj se administrata Biden është e prirur të mendojë se ushtria ukrainase duhet të jetë në gjendje të godasë territorin e Krimesë, duke marrë kështu një pozicion më të fortë në negociatat e ardhshme, “edhe nëse një hap i tillë rrit rrezikun e një përshkallëzimi boteror .”

Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për Komunikimet Strategjike, John Kirby, tha të premten se Uashingtoni e konsideron Krimenë një pjesë të Ukrainës, duke shtuar se Kievi, sipas mendimit të Uashingtonit, duhet të vendosë në mënyrë të pavarur se cilat rajone të godasë ose të kërkojë të rimarrë kontrollin mbi.

Por si reagon Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit Rus Dmitry Medvedevn daj kesaj strategjie te Amerikeve mbi Krimen:

Dmitry Medvedevn

Në kanalin e tij Telegram të dielën Dmitry Medvedevn shkruan se… Perëndimi do të jetë i gatshëm të bëjë përpjekjet e saj të pafundme për të mashtruar ose shkatërruar Rusinë duke krijuar një aleancë te re ushtarake e cila mund të shfaqet globalisht, shkruan Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit Rus Dmitry Medvedev.

“Takimi i Ramsteinit si dhe furnizimet me armë të rënda në Kiev nuk lënë asnjë dyshim se armiqtë tanë do të përpiqen të na plaçkisin apo edhe të na shkatërrojnë përfundimisht. Dhe ata kanë mjaftueshëm armë për këtë gje. Ata gjithashtu mund të fillojnë të prodhojnë arme të reja, nëse është e nevojshme”.

Medvedev ka arritur në dy përfundime.

Së pari, “do të ishte shumë e vështirë”, tha politikani.

Dhe së dyti, “në rast të një konflikti të zgjatur, një aleancë e re ushtarake mund të shfaqet në një moment të caktuar kohor, që përfshin ato vende që do të mërziten me amerikanët” dhe aleatët e tyre, shtoi ai, duke iu referuar historisë së luftërave të gjata.

Sipas tij, bota do të bëhet sërish një vend i qëndrueshëm kur Shtetet e Bashkuara do të braktisen nga Evropa dhe “çfarë do të mbetet nga ukrainasit e varfër, nëse nuk është tepër vonë”.

Të premten, ministrat e mbrojtjes te 50 vende u takuan në bazën ajrore Ramstein në Gjermani për të diskutuar per ndihmën e mëtejshme për Kievin. Shefi i mbrojtjes së Gjermanisë, Boris Pistorius i tha kanalit televiziv Phoenix se nuk kishte asnjë koalicion të unifikuar të interesuar për furnizimin me tanke Leopard në Ukrainë.

Megjithatë, ai nuk ka përjashtuar që një vendim i tillë të merret në ditët në vijim.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?

Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Studimi: Hormonet dhe Sistemi Neuro – Endokrin …
Next post Akademiku: Mbi sekretin e jetës …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura