Toleranca e çuditshme e Bidenit për narko shtetin shqiptar …

Nga Tom Rogan –

Në maj 2021, Sekretari i Shtetit Antony Blinken caktoi Sali Berishën, ish-kryeministrin konservator të Shqipërisë, për “përfshirje në korrupsion të rëndësishëm”. Ndërsa Berisha u largua nga ajo detyrë tetë vjet më parë, korrupsioni i tij nuk vihet në dyshim.

Megjithatë, ajo që vihet në pikëpyetje është pse administrata Biden po toleron korrupsionin e qeverisë aktuale socialiste të Shqipërisë nën kryeministrin Edi Rama. Provat bindëse sugjerojnë se Rama mund të jetë i përfshirë drejtpërdrejt në një aleancë narkotrafiku midis mafiozëve shqiptarë dhe kartelit Sinaloa me bazë në Meksikë.

I udhëhequr më parë nga Joaquin “El Chapo” Guzman (tani në burgun federal të SHBA), karteli Sinaloa udhëhiqet nga një aleancë e djemve të El Chapo dhe Ismael “El Mayo” Zambada-Garcia. Një raport nga gazeta meksikane El Universal në fillim të këtij muaji përvijoi sesi elementët mafioz shqiptar janë të lidhur me kartelin Sinaloa. Duke iu referuar burimeve të inteligjencës meksikane, El Universal dokumenton se si vëllezërit mafioz shqiptarë — Luftar, Arbeni, Fatos dhe Ramiz Hysa — po pastrojnë para për El Mayo nëpërmjet resorteve si në Meksikë ashtu edhe në Shqipëri. El Universal vëren se një destinacion për përpjekjet e pastrimit është resorti Marina Bay në bregdetin e Mesdheut të Shqipërisë, në pronësi të Besnik Lulaj.

Si lidhet kjo me Ramën?

Në tetor 2020, duke ofruar prova fotografike, gazeta shqiptare Dosja raportoi për një takim mes Mark Hauptmann, Dorian Ducka dhe Ramës në zyrën e kryeministrit. Hauptmann është një ish-deputet i Bundestagut për partinë e qendrës së djathtë CDU të Gjermanisë. Ai dha dorëheqjen në vitin 2021 pasi u lidh me një skandal lobimi Azerbajxhan. Ducka është një ish-ministër i Energjisë në Shqipëri, i kthyer në fiksues për Ramën. Konferenca Botërore e Politikave e rendit atë si “këshilltarin e jashtëm të Ramës për investimet”. Në vitin 2016, media shtetërore kineze shfaqi qëndrimet e favorshme të Duckës ndaj tregtisë me Pekinin. Interesant është fakti se El Universal raporton se aktivitetet e vëllezërve Hysa përfshijnë eksportet në Kinë.

Por ja ku gjërat bëhen vërtet interesante.

Siç është raportuar nga lajmet MCN të Shqipërisë më 16 shtator, takimi i tetorit 2020 në zyrën e kryeministrit përfshinte edhe paratë e El Mayo, Luftar Hysa dhe Besnik Lulaj. Dhe siç raportoi Pamfleti të martën, jo vetëm që Hauptmann u martua në atë resort, kompania e ndërtimit të Lulajt ka marrë gati 3.5 milionë dollarë tendera nga qeveria e Ramës. Pamfleti i referohet më tej të dhënave të inkorporimit që tregojnë se Lulaj dhe Hysa po e fshehin partneritetin e tyre në një korporatë të mbajtur nga djemtë e tyre përkatës.

Top line: Kryeministri shqiptar duket se është i përfshirë në një komplot narkotrafiku që përfshin kartelin Sinaloa. Kjo do të thotë, karteli përgjegjës për pjesën më të madhe të kontrabandës së narkotikëve në Shtetet e Bashkuara. Dhe për çfarëdo arsye, administrata e Biden-it nuk duket shumë e shqetësuar nga kjo.

E pyetur në lidhje me shqetësimin e qeverisë shqiptare për narkokorrupsionin, Administrata e Ndalimit të Drogës më referoi në Departamentin e Shtetit. As qeveria shqiptare dhe as Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigjën një kërkese për koment. Pavarësisht, ekziston një standard i dukshëm i dyfishtë midis trajtimit të administratës Biden ndaj një ish-kryeministri konservator të korruptuar shqiptar dhe qasjes së saj ndaj presidentit socialist.

Vërtetë, Shqipëria është një vend anëtar i NATO-s dhe Rama ka mbështetur përpjekjet e SHBA-së për të stabilizuar Ballkanin dhe për të penguar agresionin rus. Shtetet e Bashkuara janë të kuptueshme gjithashtu të prirura për të zbutur përpjekjet kineze për ta afruar Shqipërinë në rrjetin e saj të ngushtë gjeopolitik të investimeve për bindje politike. Por është vërtet e çuditshme se sa tolerante është administrata Biden ndaj Ramës. Dikush mund të thotë edhe iluzion. Majin e kaluar, për shembull, ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim deklaroi madje se “koha e mosndëshkimit po i vjen fundi”.

Kjo është qartësisht e pavërtetë. Përkundrazi, Shqipëria është tashmë një destinacion kryesor i mbërritjeve për importet e kokainës nga Amerika Latine në Evropë. Siç raportoi Vice në mars, klanet mafioze shqiptare tani dominojnë tregtinë shumë fitimprurëse të kokainës në Londër. A po nxjerr Rama patronazh financiar nga grupet e krimit të organizuar në këmbim të mbulimit politik dhe ligjor për bosët e krimit?

Ndonjëherë nuk është as e qartë se kush është shefi.

Duke publikuar bisedat e përgjuara në vitin 2019, gazeta gjermane Bild nxori në pah lidhjet e ngushta mes kryetarit të bashkisë së Partisë Socialiste, Vangjush Dako, dhe narkotrafikantit, Astrit Avdylaj. Por vetëm këtë prill Avdylaj u dënua me 12 vite burg nga një gjykatë shqiptare. (Administrata e Trump e caktoi Dakon si një zyrtar të korruptuar në vitin 2019.) Gjithashtu në fillim të këtij viti, por vetëm pas shumë vitesh ndërhyrje politike nga Partia Socialiste e Ramës, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u dënua me tre vjet burg për ndihmë ndaj trafikantëve të drogës. Dhe vetëm për tre vjet.

Ashtu si ajo e Andras Manuel Lopez Obrador të Meksikës, qeveria e Ramës duket se është një qeveri që bën vetëm minimumin e nevojshëm për të mbajtur të qetësuar kritikët e huaj. Në të njëjtën kohë, Rama është i vendosur të paraqesë një fytyrë të besueshme për audiencën perëndimore. Në tetor 2012, Rama fitoi fshehurazi një foto me presidentin e atëhershëm Barack Obama në një mbledhje fondesh për fushatën e vitit 2012. Rama më vonë e përdori atë foto në fushatën e tij të suksesshme zgjedhore të vitit 2013.

Megjithatë, pyetja mbetet: Pse administrata Biden po luan kaq mirë me regjimin e Ramës?

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Sen.Chuck Grassley: Huaja e Bidens në Kinë pa interes 5 milion dollarësh pjesë e skemës “pay-to-play” …
Next post Aktivistja shqiptaro-amerikane: CNA paska hapur kanal TV.
error: Ky publikimet jane te mbrojtura