FAKTE/ Kur Osama Bin Ladin ishte “Tim Osman”…

Takimi i Michael Riconosciuto dhe Ted Gunderson 1986 me ‘Tim Osman’ (Osama bin Laden)

Nga J. Orlin Grabbe –

Dy burrat u nisën për në hotelin Hilton në Sherman Oaks, Kaliforni në fund të pranverës së vitit 1986, ishin rrugës për të takuar përfaqësuesit e muxhahadinëve, luftëtarët afganë që i rezistonin pushtimit sovjetik të Afganistanit.

Njëri nga të dy, Ted Gunderson, kishte pasur një karrierë të shquar në FBI, duke shërbyer si një lloj mbikëqyrësi i agjentëve specialë në fillim të viteve ’60, si shef i zyrës në Dallas nga 1973-75 dhe si kreu i Los Anxhelosit. zyra në terren nga 1977-1979. Ai doli në pension për t’u bërë hetues, ndër të tjera, për avokatin e njohur F. Lee Bailey. Dhe gjatë gjithë rrugës, Gunderson, pavarësisht nëse ishte apo jo agjent kontraktor i CIA-s, kishte qenë aty për të ofruar shërbime për operacione të ndryshme të CIA-s dhe Këshillit të Sigurisë Kombëtare, siç po bënte tani.

Në vitet e fundit Gunderson do të bëhej i diskutueshëm për hetimet e tij në rrjetet e prostitucionit të fëmijëve, pasi u bind për pafajësinë e një mjeku ushtarak të ushtrisë të quajtur Jeffrey McDonald, i cili ishte dënuar për vrasjen e gruas së tij dhe tre fëmijëve të vegjël në vitet 1970. . Kjo ka çuar në përpjekje të ndryshme nga klientët dhe operatorët e industrisë së prostitucionit të fëmijëve për të njollosur reputacionin e Gunderson.

Michael Riconosciuto ishte atje për të diskutuar për ndihmën e muxhahadinëve me MANPAD,-Man Portable Air Defense Systems. Raketat Stinger ishin një mundësi. Nëse SHBA do të lejonte eksportin e tyre, Riconosciuto mund të modifikonte elektronikën e Stinger, kështu që raketa e drejtuar do të ishte ende efektive kundër avionëve sovjetikë, por nuk do të ishte një kërcënim për forcat e SHBA-së apo NATO-s.

Por Riconosciuto kishte një ide tjetër. Nëpërmjet lidhjeve të tij me grupin industrial dhe ushtarak kinez, Norinco (http://www.norinco.com.cn/), ai mund të merrte komponentët bazë për sistemin e raketave kineze të pamontuar 107 MM. Këto mund të rikonfigurohen në një sistem raketash të drejtuar nga njeriu, të drejtuar nga shpatulla, të drejtuara kundërajrore dhe të prodhohen në Pakistan në një strukturë të quajtur Pakistan Ordinance Works. Më pas, muxhahadinët do të kishin një armë vdekjeprurëse kundër helikopterit sovjetik, avionëve vëzhgues dhe transportues.

Riconosciuto ishte më shumë se një ekspert i elektronikës raketore; ai ishte gjithashtu një ekspert në kompjuterët elektronikë dhe tema të lidhura si kriptologjia (shih ” Michael Riconosciuto mbi Enkriptimin” http://orlingrabbe.com/ricono.htm)

Riconosciuto ishte një mrekulli që ishte rritur në komunitetin e tmerrshëm. Familja Riconosciuto kishte drejtuar dikur Hercules, Kaliforni, si një qytet kompanie. Në ditët e para (1861) një kompani e quajtur California Powder Works ishte themeluar në Santa Cruz, CA. Më vonë bleu tokë në gjirin e San Pablo dhe në 1881 filloi prodhimin e dinamitit, duke vendosur ndërtesa në gryka dhe lugina për qëllime sigurie. Një lloj veçanërisht i fuqishëm i pluhurit të zi u quajt “Pluhuri Hercules”, i cili i dha emrin qytetit të Hercules, i inkorporuar zyrtarisht në vitin 1900. Në Luftën e Parë Botërore, Hercules u bë prodhuesi më i madh i TNT në SHBA, Hercules, megjithatë, kishte marrë nga biznesi i eksplozivëve deri në vitin 1940, kur u ndërtua një fabrikë amoniaku pa ujë. Në vitin 1959 Hercules filloi një fabrikë të re prodhuese për të prodhuar metanol, formaldehid dhe ure formaldehid. Në vitin 1966, uzina iu shit Prodhuesve të Nitrogjenit në Valley. Problemet e punës çuan në mbylljen e një fabrike në 1977.

Në vitin 1979 fabrika dhe vendi u blenë nga një grup investitorësh që e quanin veten Hercules Properties, Ltd.

Megjithatë, Michael dhe babai i tij Marshall Riconosciuto, një mik i Richard Nixon, vazhduan të drejtonin Korporatën Kërkimore Hercules. Në fillim të viteve 1980, Michael shërbeu gjithashtu si Drejtor i Kërkimit për një sipërmarrje të përbashkët midis Wackenhut Corporation of Coral Gables, Florida dhe Cabazon Band of Indians në Indio, Kaliforni (http://orlingrabbe.com/part12.htm).

Talentet e Riconosciuto ishin shumë të kërkuara. Ai kishte krijuar bombën a-neutronike (ose “Pajisja e karburantit elektro-hidrodinamik të gaztë”), e cila fundosi nivelin e tokës së vendit të testimit në Nevada me 30 këmbë kur u testua një prototip. Samuel Cohen, shpikësi i bombës neutronike, tha për Riconosciuto: “Kam folur me Michael Riconosciuto (shpikësin e bombës neutronike) dhe ai është një djalë jashtëzakonisht i zgjuar. vërtetojnë se ata të dy (Riconosciuto dhe Lavos, partneri i tij) punojnë indirekt për CIA-n.”

Bomba e Riconosciuto-s i bëri të vjetëruara bërthamat e valixheve, sepse arrinte rendimente eksplozive gati atomike, por mund të minaturoheshin më lehtë. Ju mund të keni një valixhe një bombë neutronike, një çantë një bombë neutronike, ose thjesht një çantë një bombë neutronike për një grua. Ose thjesht tërhiqni portofolin tuaj për identifikim dhe… Korporata e Armëve Meridian, si dhe Universitetet e Kalifornisë dhe Çikagos zotëronin një pjesë të teknologjisë.

Por kishte më shumë se eksplozivë në portofolet e agjentëve të CIA-s që rrethonin Riconosciuton si tenja rreth një qiri. Të dy Robert Booth Nichols, kreu i dyshimtë i Meridian Arms Corporation (me lidhje me CIA dhe krimin e organizuar), dhe Dr. John Phillip Nichols, menaxheri i rezervuarit Cabazon, u përfshinë në punën e bio-luftës – i pari në përpjekjen për të shitur Produktet e bio-luftës për ushtrinë përmes Wackenhut, i dyti në dhënien e lejes fisnore për kërkime në Cabazon. Sipas Riconosciuto, Agjencia e Projekteve Kërkimore të Avancuara të Mbrojtjes së Pentagonit (DARPA) ishte përgjegjëse për kontratat e klasifikuara për kërkimin e luftës biologjike. Riconosciuto më vonë do të dëshmonte nën betim se Stormont Laboratories ( http://www.stormont-labs.com/ ) ishte përfshirë në projektin DARPA-Wackenhut-Cabazon. Jonathan Littman, një reporter për San Francisco Chronicle do të tregonte: “Cabazons dhe Wackenhut dukej se po vepronin si ndërmjetës midis DARPA të Pentagonit dhe Laboratorëve Stormont, një strukturë e vogël në Woodland afër Sacramento.”

Arma e Garës

Riconosciuto do të bënte pretendime shtesë në lidhje me furnizuesin mjekësor të korporatës Bio-Rad (http://www.bio-rad.com), i cili gradualisht kishte pushtuar Hercules, Kaliforni. Ata ishin gjithashtu, do të thoshte Riconosciuto, të angazhuar fshehurazi në kërkime të bio-luftës – duke prodhuar disa nga toksinat më vdekjeprurëse të njohura për njeriun. Fokusi i hulumtimit të Bio-Rad u tha se ishin elementë bio-aktivë që mund të përshtateshin për të sulmuar ata me lloje të caktuara të ADN-së. Kështu, mund të prodhoheshin armë që ishin krijuar posaçërisht për të zhdukur raca ose klasa gjenetike specifike të qenieve njerëzore. (Përndryshe, lloje të veçanta të ADN-së mund të imunizohen kundër një agjenti biologjik vdekjeprurës; agjenti më pas mund të lirohet dhe të gjithë të tjerët do të vdisnin.)

Disa vjet më vonë, Meridian International Logistics, kompania mëmë e Meridian Arms, do të bënte kërkime të ngjashme me japonezët. Kjo përfshinte (sipas procesverbalit të një takimi të korporatës të datës 26 gusht 1988) metodat për “induksionin dhe aktivizimin e limfociteve T citotoksike”. I lidhur me Robert Booth Nichols të Meridian në një operacion në Lindjen e Mesme të quajtur FIDCO, një kompani që hynte me armë dhe heroinë nga Lugina Beqaa (Bekaa) e Libanit, ishte Harold Okimoto, një anëtar i rangut të lartë i Yakuza. Okimoto kishte punuar prej kohësh nën Frank Carlucci (i cili shërbeu si Sekretar i Mbrojtjes dhe Zëvendës Drejtor i CIA-s përpara se të bëhej Kryetar i Grupit Carlyle ( http://www.thecarlylegroup.com/). Okimoto zotëronte koncesione ushqimore në kazino në mbarë botën – Las Vega, Reno, Makao dhe Lindja e Mesme. (Pije dhe antraks falas ndërsa luan blackjack, dikush?)

Duke takuar Riconosciuto dhe Gunderson në hotel ishin dy përfaqësues të muxhahadinëve, në pritje për të diskutuar nevojat e tyre për armatim. Njëri nga të dy quhej “Ralph Olberg”. Tjetri quhej Tim Osman (ose Ossman).

“Ralph Olberg” ishte një biznesmen amerikan që drejtonte prokurimin e armëve dhe teknologjisë amerikane në emër të rebelëve afganë. Ai punoi përmes zyrës afgane në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, si dhe përmes zyrës së senatorit Hubert Humphrey. Olberg kujdesej për afganët përmes një fronti kurioz të quajtur MSH – Menaxhimi i Shkencave për Shëndetin.

Burri tjetër, i veshur me rrobat e Docker-it, nuk ishte një afgan vendas më shumë se Olberg. Ai ishte një saudit 28-vjeçar. Tim Osman (Osman) kohët e fundit është bërë më i njohur si Osama Bin Ladin. “Tim Osman” ishte emri i caktuar nga CIA për turneun e tij në bazat ushtarake të SHBA dhe SHBA, në kërkim të mbështetjes politike dhe armatimit.

Gunderson dhe Riconosciuto nuk ishin në një mision altruist. Ata kishin disa kushte për ndihmën e tyre. Dhe ata kishin një lajm të keq për të dhënë. Muxhahedinët duhej të ishin të gatshëm të testonin armë të reja në terren dhe të kthenin një raport kërkimor, të plotësuar me foto. Lajmi i keq ishte se disa fraksione të CIA-s nuk mendonin se grupi i Oldberg dhe Osmanit ishin përfaqësuesit e vërtetë të afganëve. Kur e dëgjuan këtë, Tim dhe Ralph u indinjuan. Ata donin të krijonin një shtyp me gjykatë të plotë. Mblidhni anëtarët e tjerë të grupit të tyre dhe bëni një përpjekje lobimi në Kongres dhe në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, D.C.

“Kënaqesi që u njohëm. Shpresoj ta merrni me mend emrin tim.”
-The Rolling Stones, Simpati për Djallin

A u zhvilluan përpjekja e lobimit? Une nuk e di. Ka disa prova që Tim Osman dhe Ralph Oldberg vizituan Shtëpinë Ndërsa. Ka siguri që Tim Osman ka vizituar disa baza ushtarake amerikane, madje ka marrë demonstrime speciale të pajisjeve më të fundit. Pse kjo nuk është raportuar në mediat kryesore?

Një javë pasi i dha një deklaratë nën betim Inslaw në lidhje me softuerin PROMIS në 1991, Riconosciuto u arrestua me akuza të rreme për drogë. Ndihmës Prokurori i SHBA-së që ndiqte çështjen u përpoq të mbulonte të kaluarën e inteligjencës së Riconosciuto-s, duke pretenduar para jurisë se ai ishte “delirantë”. Një stacion televiziv erdhi dhe tregoi një kamerë në shkretëtirën në Cabazon dhe tha: “Riconosciuto thotë se ka modifikuar softuerin PROMIS këtu.” Sigurisht që Riconosciuto nuk e modifikoi softuerin midis kaktuseve dhe yucca-s. Rëra nuk është e mirë për kompjuterët. Ai bëri modifikimet në zyrat në Indio aty pranë, Kaliforni. AUSA [ndihmës avokati amerikan] u tha gazetarëve se Riconosciuto ishte diagnostikuar me një gjendje mendore, me nënkuptim se “ai po i bën të gjitha këto gjëra”.

Po, kishte pasur një vlerësim mendor të Riconosciuto. Unë kam një kopje të raportit. Diagnoza? Ja ku është: JO ÇRREGULLIM MENDOR. Departamenti i Drejtësisë gënjeu vazhdimisht dhe me keqdashje jurinë, ashtu siç ishte kërcënuar nga zyrtari i Departamentit të Drejtësisë Peter Viednicks nëse Riconosciuto bashkëpunonte me hetimin e Kongresit të PROMIS.

Nëse lufta kundër Osama Bin Ladin (Tim Osman) nuk është një mashtrim total, atëherë çfarë po bën Michael Riconosciuto në burg? Pse ai nuk ka një zyrë pranë Colin Powell-it që të mund të japë këshilla realiste për të menduarit e Bin Ladinit? Dhe ku është Ralph Olberg?

Tridhjetë e katër ditë përpara bombardimeve të ambasadës së Afrikës Lindore të 7 gushtit 1998, Riconosciuto njoftoi FBI-në në Miami se bombardimet do të ndodhnin. Dy ditë para bombardimeve, ai kërkoi nga zyrtarët e BOP (Byroja e Burgjeve) në Institutin Federal të Korrektimeve (FCI) në Coleman, FL., që të lejohej të telefononte <http://www.iss.co.za/Pubs /Monographs/No44/ECOMOG.html Shtabi i sigurisë ECOMOG për të paralajmëruar zyrtarët afrikanë. BOP e refuzoi kërkesën. Riconosciuto u mashtrua nga injorimi nga autoritetet përkatëse qeveritare. Unë nuk jam i mistifikuar. Unë dyshoj se arsyeja pse Riconosciuto u injorua ishte se palët përkatëse, duke përfshirë veçanërisht zyrën e FBI-së në Miami, e dinin gjatë gjithë kohës që do të ndodhnin bombardimet. Dhe ata donin që ato të ndodhnin.

E njëjta gjë është e vërtetë në lidhje me bombardimet e fundit të avionëve të WTC. Nuk ishte një “dështim” i inteligjencës. Aktet terroriste u lejuan të ndodhin qëllimisht. Aktorët mund të kenë qenë të huaj. Por regjisorët e skenës duket se kanë qenë gjatë gjithë kohës këtu në SHBA Cui bono?

A nuk është koha për ta lënë Michael Riconosciuto nga burgu dhe për të fshirë akuzat e sajuara për drogën dhe le të jetë një këshilltar për sigurinë kombëtare – të paktën në lidhje me ndjekjen e qeverisë ndaj Osama Bin Ladin? A nuk është koha për të hequr dorë nga pretendimi se Osama Bin Ladin doli nga hiçi?

Ky nuk është një argument akademik. Burimet thonë se tre duzina MANPAD janë importuar në Quebec, Kanada, nga Kolumbia (ku kanë mbërritur nga Evropa Lindore). Dërgesat e raketave ndoqën rrugën “veriore” të drogës – nga Kolumbia në Kanada. Raketat e përfshira janë
http://www.rusarm.ru/products/ad/igla.htm Strellas dhe Iglas ruse. Këto do të shërbejnë mjaft mirë për të hequr fluturimet e linjave ajrore komerciale. Ashtu si TWA 800. Cili grup terroristësh i ka raketat? Ndërkohë, sa agjentë të luftës biologjike janë në duart e krimit të organizuar? Ndoshta duhet të pyesni Riconosciuto për të gjitha këto. Michael Riconosciuto tani është i burgosur në FCI Allenwood, PA. Ti e di ku ta gjesh.

Faqja kryesore e J. Orlin Grabbe: http://orlingrabbe.com.
http://www.orlingrabbe.com/binladin_timosman.htm _

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post ICA Gruppen AB: Puna e ICA Gruppen për klimën, vlerësohet nga OKB me Çmimin Globale për veprimin Klimatik …
Next post Eurodeputeti i PVV Marcel de Graaff, kalon tek Forumi për Demokraci …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura