Raporti: Problemet e ushtrisë gjermane janë “dramatikisht të këqija”…

Artikull i botuar nga BBC: 20 shkurt 2018

Mungesat në personel si dhe pajisjet e ushtrisë gjermane po pengojnë “në mënyrë dramatike” gatishmërinë e saj për luftim, sipas një raporti të ri.

Asnjë nëndetëse apo aeroplan i madh transporti nuk ishte i disponueshëm për t’u vendosur në fund të vitit të kaluar, thotë raporti.

Ai gjithashtu tregon për dështimet në planifikim dhe udhëheqje që kanë përkeqësuar problemet ekzistuese në ushtri.

Raporti u publikua nga komisioneri parlamentar për Forcat e Armatosura, Hans-Peter Bartels.

“Gatishmëria e ushtrisë për t’u vendosur nuk është përmirësuar vitet e fundit, por përkundrazi është përkeqësuar,” u tha Bartels gazetarëve në një konferencë shtypi në Berlin.

“Në fund të vitit gjashtë nga gjashtë nëndetëset nuk ishin në përdorim. Ndonjëherë, asnjë nga 14 Airbus A-400M nuk mund të fluturonte,” tha ai.

Bartels tha se të gjitha automjetet ishin duke u riparuar në kohën e raportimit.

Gjendja e flotës ushtarake të avionëve luftarakë, tankeve, helikopterëve dhe anijeve përshkruhet si “dramatikisht e keqe”. Raporti thotë gjithashtu se mungesa e pjesëve rezervë dhe pajisjeve të vjetruara ka lënë “boshllëqe të mëdha” në forcat e armatosura.

Gjermania: Gjiganti ushtarak ngurrues?

Gjermania rrit mbrojtjen, por humbet objektivin e NATO-s

Ai thekson se mijëra pozita për oficerë ishin vakante, duke rezultuar në mungesë të udhëheqjes adekuate.

Raporti i bën thirrje qeverisë të ndjekë reformat “me urgjencë më të madhe” dhe të rrisë buxhetin e mbrojtjes.

Gjermania shpenzoi 37 miliardë euro (45 miliardë dollarë; 33 £) në 2017 për mbrojtjen – rreth 1.2% të PBB-së, shumë më pak se objektivi i NATO-s prej 2%.

Çështja e shpenzimeve të mbrojtjes nuk luajti një rol të madh në bisedimet e fundit të koalicionit, por kancelarja Angela Merkel është zotuar të përmbushë objektivin e shpenzimeve prej 2% deri në vitin 2024.

“Ne do të vëmë pajisjet, trajnimin dhe mbështetjen më të mirë të mundshme për ushtarët tanë,” tha zonja Merkel në fillim të këtij viti.

Hans-Peter Bartels tha se reformat e forcave të armatosura duhet të rriten

Të hënën, një diplomat i NATO-s i tha agjencisë së lajmeve Reuters se “nivelet e gatishmërisë gjermane janë një shqetësim serioz”.

Gjermania ka luftuar për vite me radhë për të modernizuar ushtrinë e saj, ndërsa përfshihet më shumë në operacionet e NATO-s. Ajo e hoqi rekrutimin për t’u bërë një ushtri profesionale shtatë vjet më parë, por në 2016 tha se po shqyrtonte një formë shërbimi kombëtar për mbrojtjen civile.

Çështjet e vazhdueshme të financimit kanë qenë shumë të sikletshme. Në vitin 2014, u zbulua se komandantët e tankeve kishin mbuluar mungesën e mitralozëve duke përdorur fshesa të lyera me ngjyrë të zezë gjatë një stërvitjeje të NATO-s.

Anëtarët e tjerë të NATO-s gjithashtu kanë filluar të rrisin shpenzimet e mbrojtjes. Aleanca përballet me një sërë sfidash sigurie, duke përfshirë kryengritjet islamike në Lindjen e Mesme dhe Afrikë./BBC

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Demokratët mbledhin firmat për të kërkuar ngritjen e një Komisioni Hetimor parlamentar për “McGonigal” …
Next post Shefi i ushtrisë gjermane shprehet i zhgënjyer me neglizhencën afatgjatë të gatishmërisë ushtarake …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura