Shefi i ushtrisë gjermane shprehet i zhgënjyer me neglizhencën afatgjatë të gatishmërisë ushtarake …

BERLIN, 24 shkurt 2022 (Reuters) – Shefi i ushtrisë gjermane shprehu zhgënjimin e tij për atë që ai e sheh si neglizhencë afatgjatë të gatishmërisë ushtarake në vendin e tij në një kohe që kjo zhurmë e pazakontë publike bëhet disa orë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, duke shtuar se ushtria ishte në gjendje shume të keqe.

Forcat ruse pushtuan Ukrainën nga toka, ajri dhe deti të enjten, duke konfirmuar frikën më të keqe të Perëndimit mbi sulmin më të madh nga një shtet kundër një shteti tjeter në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Në vitin tim të 41-të të shërbimit në kohë paqeje, nuk do ta mendoja se do të më duhej të përjetoja një luftë,” tha gjenerallejtënant Alfons Mais në LinkedIn të enjten.

“Dhe Bundeswehr-i, ushtria që kam nderin ta komandoj, po qëndron atje pak a shumë duarbosh. Opsionet që mund t’i ofrojmë qeverisë në mbështetje të aleancës janë jashtëzakonisht të kufizuara.”

Komentuesit në LinkedIn vlerësuan Mais për fjalët e tij “brutale të sinqerta”, shumë prej tyre mbështesin kritikat e tij të mbuluara ndaj qeverive të njëpasnjëshme gjermane që janë fajësuar për mospërmbushjen e objektivave të NATO-s për shpenzimet ushtarake.

Gjermania në janar ofroi furnizimin me 5,000 helmeta ushtarake për Ukrainën për të ndihmuar në mbrojtjen kundër pushtimit të mundshëm – një ofertë që kryetari i bashkisë së Kievit dhe ish-boksieri i botës, Vitali Klitschko e hodhi poshtë si “shaka”.

“Ne të gjithë e kemi parë atë që po vjen, por nuk ishim në gjendje të kalonim me argumentet tona për të nxjerrë pasojat pas aneksimit (nga Rusia) të Krimesë. Kjo nuk ndihet mirë. Jam ngopur me të,” tha Mais në postimin e tij.

Territori i NATO-s deri më tani nuk ishte nën kërcënim të drejtpërdrejtë, tha ai, por partnerët e Gjermanisë në Evropën Lindore po ndjenin vazhdimisht presion në rritje.

“Kur, nëse jo tani, është momenti për ta lënë pas nesh misionin në Afganistan strukturor dhe në lidhje me pajisjet tona dhe për të riparuar qëndrimin tonë?” tha Mais. “Përndryshe, ne nuk do të mund të kryejmë me sukses detyrën tonë kushtetuese dhe detyrimet tona në aleancë”.

Forcat gjermane u zvogëluan në mënyrë drastike pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, dhe më vonë u trajnuan kryesisht për misione të tilla si në Afganistan, ku kundërshtari ishte i pajisur keq dhe jo një forcë e armatosur me armët më moderne.

Një zëdhënës i ushtrisë gjermane nuk pranoi të shtjellonte kritikat e Mais.

“Nuk kemi çfarë të shtojmë në komentet e shefit të ushtrisë në LinkedIn në këtë moment”./REUTERS

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Raporti: Problemet e ushtrisë gjermane janë “dramatikisht të këqija”…
Next post Hulumtimi i ri zbulon se CIA i përdori amerikanët me ngjyrë si eksperimente droge në derrat e Guinesë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura