FAKTE/ Ja si Plaku Biden i gënjeu amerikanët me gjigantin Whopper në 5 minutat e para të fjalimit …

Presidenti Joe Biden e filloi fjalimin e tij të dytë për Gjendjen e Bashkimit të martën duke pretenduar se ekonomia ishte “përtëritur” kur ai mori detyrën dy vjet më parë – dhe duke nënkuptuar se tani është në një gjendje më të mirë.

Sipas dy metrikave që shumë amerikanë përdorin për të vlerësuar shëndetin e tyre financiar, ky pretendim nuk përputhet.

“Dy vjet më parë, ekonomia ishte duke u rimëkëmbur”, tha Biden. “Unë po qëndroj këtu sonte pasi kemi krijuar … 12 milionë vende të reja pune.”

Ai shtoi se ka hapur “Më shumë vende pune në dy vjet se çdo president që ka krijuar në katër vjet.”

Sipas AAA, çmimet e gazit ishin rreth 2,67 dollarë për gallon në shkallë kombëtare në shkurt 2021. Të martën mbrëma, ndërsa presidenti foli me Kongresin, çmimet e gazit ishin mesatarisht 3,46 dollarë për gallon.

Për më tepër, shifrat e indeksit të çmimeve të konsumit për dhjetorin, muajin e fundit të disponueshëm, treguan se inflacioni u ul në 6.5 për qind – i cili ka zbritur nga një kulm prej 9.1 për qind qershorin e kaluar.

Por në shkurt 2021, norma e inflacionit qëndroi në 1.6 për qind, e cila ishte e pandryshuar nga muaji i mëparshëm.

Ja dhe pretendimi ekonomik i Biden duke i ngritur vlerat vetes në mediat sociale:

Ja cfare deklarojne Amerikanet ne rrjetet sociale: A pret @JoeBiden që ne të duartrokasim sepse ai theu ekonominë? Inflacioni është 13% më i lartë se sa ishte kur ai mori detyrën – kjo nuk është “mirë”.

E vërteta është se amerikanët kanë paguar shtrenjtë gjatë dy viteve në detyrë të Biden.

Biden krijoi një ekonomi në të cilën vezët sot janë një mall,luksi për disa familje.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Tempulli Satanik njofton hapjen e klinikës për të ofruar “Aborte fetare” në New Mexico …
Next post 6 çështjet të ndjeshme nga jeta dixhitale, si dhe rreziqet e inteligjencës artificiale …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura