Plani Trump: Nëse rimarë Shtëpinë e Bardhë, do të rikthejë dënimin me vdekje si dhe do zgjerojë opsionet e qeverisë federale për kryerjen e dënimeve …

Nga Asawin Suebsaeng, Patrick Reis –

“Çfarë mendoni për skuadrat e pushkatimit?”

Kjo është pyetja që Donald Trump u bëri vazhdimisht disa bashkëpunëtorëve të ngushtë në prag të fushatës presidenciale të vitit 2024, thonë tre persona të njohur me situatën për Rolling Stone.

Nuk është një hetim i kotë: Ish-presidenti, nëse rizgjedhet, është ende i përkushtuar për të zgjeruar përdorimin e dënimit federal me vdekje dhe për të rikthyer metodat e ndaluara të ekzekutimit, thonë burimet. Ai madje, tregon një nga burimet, ka menduar për pamjet televizive të ekzekutimeve, duke përfshirë shfaqjen e të burgosurve të dënuar në momentet e fundit të jetës së tyre.

Konkretisht, Trump ka folur për kthimin e vdekjes me pushkatim, me varje dhe, sipas dy burimeve, ndoshta edhe me gijotinë. Ai gjithashtu, thonë burimet, ka diskutuar edhe ekzekutimet në grup. Trump i ka nxjerrë këto ide ndërsa diskuton retorikën e planifikuar të fushatës dhe dëshirat e politikave, si dhe përçmimin e tij për qasjen e Presidentit Biden ndaj krimit.

Në të paktën një rast në fund të vitit të kaluar, sipas burimit të tretë, i cili ka njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje, Trump mendoi privatisht për mundësinë e krijimit të një fushate reklamuese video-reklame të mbështetur nga qeveria që do të shoqëronte një ringjallje federale të këtyre ekzekutimeve. Në vizionin e Trump, këto video do të përfshinin pamje nga ekzekutime, nëse jo nga momentet e sakta të vdekjes. “Ish-presidenti Trump beson se kjo do të ndihmonte për të vendosur frikën e Zotit tek kriminelët e dhunshëm”, thotë burimi. “Ai donte të bënte disa nga këto [gjëra] kur ishte në detyrë, por për çfarëdo arsye ai nuk e pati mundësinë.”

Një zëdhënës i Trump mohon që Trump të ketë menduar për një fushatë reklamash video. “Ai deklaron se keto jane lajmet më qesharake dhe të rreme nga idiotët që nuk e kanë idenë se për çfarë po flasin”, shkruan zëdhënësi në një email. “Ose këta njerëz po sajojnë gënjeshtra nga ajri i hollë, ose Rolling Stone po e lejon veten të mashtrohet nga këta budallenj.”

Entuziazmi i Trump për fushatat e tmerrshme video është dokumentuar edhe më parë, duke përfshirë një anekdotë nga një ish-ndihmës që kishte kërkuar nga presidenti i atëhershëm filmime të “njerëzve që vdisnin në një gropë” dhe “trupave të hedhur mbi trupa” në mënyrë që administrata e tij të mund ” trembte fëmijët aq shumë sa nuk do të prekin kurrë më drogën njehere të vetme gjatë gjithë jetës së tyre.”

I pyetur për skuadrat e pushkatimit dhe metodat e tjera të ekzekutimit, zëdhënësi i referohet Rolling Stone rreshtave nga njoftimi i fushatës së Trump në vitin 2024. “Çdo tregtar droge gjatë jetës së tij ose saj, mesatarisht do të vrasë 500 njerëz me drogën që do shesin, për të mos përmendur shkatërrimin e familjeve. Ne do ti paralajmërojme të gjithë ata që shesin drogë,se po te kapen duke shitur drogë, të marrin dënimin me vdekje për dhimbjen qe ju kane shkaktuar te tjereve.”

Në një tubim ne tetor pati brohoritje dhe duartrokitje nga audienca e tij – Trump ngriti një formë drejtësie të supozuar që është përqafuar nga disa diktatura brutale. “Dhe nëse [tregtari i drogës është] fajtor, ata ekzekutohen dhe ia dërgojnë plumbin familjes dhe duan që familja të paguajë për koston e plumbit”, tha Trump në tubim. “Nëse doni të ndaloni epideminë e drogës në këtë vend, më mirë bëni këtë… [edhe nëse] nuk tingëllon bukur.”

Zelli i ish-presidentit për dënimin me vdekje është dëshmuar tashmë vdekjeprurës. Gjatë muajve të fundit të administratës së tij, ai mbikëqyri ekzekutimet e 13 të burgosurve federalë. Që nga viti 1963, vetëm tre të burgosur federalë ishin ekzekutuar, duke përfshirë bombarduesin e Oklahoma City dhe vrasësin masiv Timothy McVeigh. Në janar 2021, në fazën përfundimtare përpara se Biden të bëhej president, Trump mbikëqyri tre ekzekutime në katër ditë.

“Nga bisedat për të cilat unë kisha qenë i pranishem në dhomë, Presidenti Trump do të thoshte në mënyrë eksplicite se do të donte një vend që ishte krejtësisht “sy për sy” – ky është një citat i drejtpërdrejtë – sistemi i drejtësisë penale, dhe ai do të fliste se si mënyra ‘e duhur’ për ta bërë këtë është të rreshtosh kriminelët dhe tregtarët e drogës përpara një skuadre pushkatimi, “thotë një ish-zyrtar i Shtëpisë së Bardhë të Trump.

“Thjesht duhet t’i vrasësh këta njerëz,” theksoi Trump, vë në dukje ish-zyrtari.

“Ai kishte një prirje të veçantë për skuadrën e pushkatimit, sepse dukej më dramatike, sesa si e bëjmë ne, duke i vendosur një shiringë njerëzve dhe duke i vënë në gjumë”, shton ish-zyrtari i Shtëpisë së Bardhë. “Ai ishte i madh në idenë e ekzekutimit të një numri të madh tregtarësh droge dhe bosësh droge sepse ai do të thoshte, ‘Këtyre njerëzve nuk u intereson asgjë’ dhe se ata e drejtojnë perandorinë e tyre të drogës dhe marrëveshjet e tyre nga burgu gjithsesi, dhe më pas ata dalin përsëri në rrugë, marrin përsëri të gjitha paratë e tyre dhe vazhdojnë të kryejnë krime … dhe për këtë arsye, ata duhet të çrrënjosen, jo të burgosen.”

Fiksimi i skuadrës së pushkatimit të Trump mund të adresojë dëshirën e tij për “dramatikën”, por disa ekspertë besojnë se një vdekje e menjëhershme me armë zjarri mund të jetë më humane sesa një injeksion vdekjeprurës. “Ka dhimbje, sigurisht, por është kalimtare,” sipas Dr. Jonathan Groner, një profesor i kirurgjisë në Kolegjin e Mjekësisë të Universitetit Shtetëror të Ohajos. “Nëse ju qëllojnë në gjoks dhe zemra juaj ndalon së funksionuari, do të mbeten vetëm disa sekonda derisa të humbni vetëdijen.”

Rregullat e bëra gjatë presidencës së Trump i bënë skuadrat federale të pushkatimit më të realizueshme. Më parë, injeksioni vdekjeprurës ishte metoda e vetme federale e lejueshme e ekzekutimit. Por sipas rregullave të reja të administratës, nëse injeksionet vdekjeprurëse bëhen ligjërisht ose logjistike të padisponueshme, qeveria federale mund të përdorë çdo metodë që është e ligjshme në shtetin ku ndodhet ekzekutimi.

Rregulli hyri në fuqi më 24 dhjetor 2020 dhe deri më tani nuk është zbatuar: Të 13 ekzekutimet e kohës së Trump u bënë me injeksion vdekjeprurës. Por metodat e zgjeruara të ekzekutimit mund të jenë të rëndësishme në të ardhmen. Kundërshtarët e dënimit me vdekje i kanë shtyrë prodhuesit e drogës të ndalojnë barnat e nevojshme për të kryer injeksione vdekjeprurëse, duke ndërlikuar përpjekjet për të vendosur dënimin me vdekje. Në Indiana, shtëpia e objektit Terre Haute ku kryhen shumica e ekzekutimeve federale, politikat e reja “ju hapin ligjërisht derën për përdorimin e autorizuar të skuadrave të pushkatimit, goditjeve elektrike ose dhomës së gazit”, raportoi Indianapolis Star në atë kohë.

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr, arkitekti ideologjik i qejfit per të ekzekutuar Trump, i tha Rolling Stone në dhjetor se Trump dhe administrata e tij do të kishin dënuar më shumë njerëz me vdekje, nëse ai do të kishte fituar një mandat të dytë në 2020. “Po, kjo ishte pritshmëria ”, përmblodhi Barr shkurt në një intervistë telefonike.

Janë 44 burra të dënuar me vdekje federale. E vetmja grua e dënuar me vdekje federale në kohët moderne ishte Lisa Montgomery, të cilën Trump dhe Barr e egzekutuan më 13 janar 2020.

Së shpejti mund të ketë një të burgosur të 45-të në dënim me vdekje federale. Departamenti i Drejtësisë po kërkon dënimin me vdekje për terroristin vendas të dënuar Sayfullo Saipov, i cili drejtoi një kamion në një rrugice biçikletash dhe vendkalimi për këmbësorë në qytetin e Nju Jorkut në Halloween në vitin 2017, dhe do të dënohet në gjykatën federale në ditët në vijim. Biden dhe prokurorja e tij e përgjithshme, Merrick Garland, zbatuan një moratorium mbi dënimin me vdekje, por dënimi do ti linte Saipov të drejtën për ekzekutim nën një presidenti të ardhshëm.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ironia e fatit: Nëse dëshironi vetëvrasje të asistuar në Gjermani, fillimisht duhet të bëni vaksinën …
Next post VIDEO/ Ja si na spiunojnë nëpër supermarkete! Lista e pikave të shitjes ku e bëjnë atë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura