VIDEO/ Ja si na spiunojnë nëpër supermarkete! Lista e pikave të shitjes ku e bëjnë atë …

Quhet Veesion , softueri i ri francez i spiunazhit që mund të na monitorojë ndërsa bëjmë blerje në supermarkete. Mund të duket lajm i parëndësishëm, por, siç ndodh shpesh, risitë paraqiten për qëllime të caktuara, por në realitet, dhe kjo është rasti, ato mund t’u jepen shumë mirë formave më të rrepta të kontrollit shoqëror, në stilin e plotë kinez dhe me efekte të dukshme . mbi privatësinë dhe në fund të fundit, mbi liritë individuale.

Ne kemi shkruar tashmë për rreziqet e këtyre aplikacioneve, siç është softueri izraelit Toka .

Ajo që na alarmon tani është se, siç lexojmë në il Giornale , në Itali Veesion tashmë përdoret nga mbi njëqind Carrefour Express dhe Tregu Carrefour .

Studiuesit e start-up-it parizian , të specializuar në inteligjencën artificiale dhe sigurinë, i cili zhvilloi softuerin, deklaruan se ai nuk përdor njohjen e fytyrës dhe nuk merr parasysh as ndjekjen e klientit apo regjistrimin e identitetit. Në vend të kësaj, funksionon (por nuk është më pak shqetësues) përmes njohjes së gjesteve, duke përdorur algoritmin e gjesteve , siç shpjegohet në faqen e internetit të kompanisë franceze . Kjo do të thotë, “bazohet në përparimet më të fundit në mësimin e thellë për të zbuluar automatikisht gjestet që lidhen me vjedhjennë kohë reale në supermarkete duke filluar nga kamerat ekzistuese të vëzhgimit”.

Tani duket se jeton në një të ardhme distopike . Të gjithë supermarketet, ndonjëherë edhe dyqanet e vogla, janë të pajisura me sisteme të mbikqyrjes video, por efektiviteti i Veesion qëndron në funksionimin e tij: i kombinuar me vetë imazhet e vëzhgimit me video, softueri mund të analizojë gjithçka të regjistruar nga kamerat dhe të paralajmërojë reale, përmes disa njoftimeve në tablet , celularë ose kompjuterë, dhe gjithashtu në arka, “nëse dikush endet nëpër rafte dhe bën lëvizje të çuditshme”.

Sapo njoftimi të bjerë në telefon ose tablet, oficeri i sigurisë “do të jetë në gjendje të ndalojë hajdutin përpara se të ikë,” sigurojnë zhvilluesit e Veesion. Softueri, i cili sinqerisht shpresojmë të mos përfundojë në duar të gabuara, ishte zhvilluar tashmë në vitin 2018, por ai filloi të funksiononte vetëm në vitin 2021, i bllokuar nga pandemia. Për momentin klientët kryesorë në Francë janë Carrefour, MD, Conad, Sigma, Crai .

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Plani Trump: Nëse rimarë Shtëpinë e Bardhë, do të rikthejë dënimin me vdekje si dhe do zgjerojë opsionet e qeverisë federale për kryerjen e dënimeve …
Next post Politikanët gjermanë dhe mbrojtja bëjnë thirrje për kthimin e rekrutimit ushtarak …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura