Ministria e Jashtme gjermane: “Ne po luftojmë në luftë kundër Rusisë”…

Në një deklaratë mahnitëse që bie ndesh me qeverinë e saj dhe linjën zyrtare të NATO-s, Ministrja e Jashtme e Gjermanisë deklaroi se vendi i saj dhe Europa në tërësi janë në një “luftë kundër Rusisë” në Ukrainë.

Duke folur para Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në Strasburg të martën, Annalena Baerbock e Partisë së Gjelbër Gjermane dhe një anëtare e lartë e qeverisë së koalicionit semaforik të Olaf Scholz, kundërshtoi publikisht kreun e qeverisë së saj duke thënë se ata janë në luftë. me Rusinë.

“Unë kam thënë tashmë në ditët e fundit – po, ne duhet të bëjmë më shumë për të mbrojtur Ukrainën. Po, ne duhet të bëjmë më shumë edhe për tanket, “tha Baerbock. “Por, pjesa më e rëndësishme dhe vendimtare është që ne ta bëjmë atë së bashku dhe të mos bëjmë lojën e fajit në Evropë, sepse ne po bëjmë një luftë kundër Rusisë dhe jo kundër njëri-tjetrit.”

Komentet nga ministri i jashtëm erdhën vetëm disa orë përpara se kancelari Olaf Scholz të njoftonte se Gjermania do të dërgonte vërtet tanke ushtarake në Ukrainë. Megjithatë, lideri gjerman tha shprehimisht se kjo nuk përfaqësonte një akt lufte kundër Rusisë, duke ruajtur linjën perëndimore se tanket dyshohet se janë të destinuara vetëm për qëllime mbrojtëse.

“Ne duhet ta bëjmë gjithmonë shumë të qartë se po bëjmë atë që është e nevojshme dhe e mundshme për të mbështetur Ukrainën, por në të njëjtën kohë parandalojmë një përshkallëzim të luftës në një luftë midis NATO-s dhe Rusisë dhe ne do të vazhdojmë ta respektojmë këtë parim. tha ai.

Përveç kundërshtimit nga kancelarja, aleati kryesor ushtarak i Gjermanisë në Bashkimin Evropian, Franca gjithashtu hodhi poshtë deklaratën e Baerbock, me një zëdhënëse të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme në Quai d’Orsay, Anne-Claire Legendre duke thënë: “Ne jemi nuk është në luftë me Rusinë dhe asnjë nga partnerët tanë nuk është”.

“Dorëzimi i pajisjeve ushtarake si pjesë e ushtrimit të vetëmbrojtjes së saj… nuk përbën një bashkëluftëtim,” tha ajo. “Ne i mohojmë këto deklarata të bëra nga Kremlini”.

Të enjten, Zyra e Jashtme Federale e Gjermanisë u përpoq gjithashtu të tërhiqej nga komentet e Baerbock, duke i thënë gazetës Bild se mbështetja e përpjekjeve mbrojtëse të Ukrainës kundër Rusisë “nuk e bën Gjermaninë palë në konflikt”.

Megjithatë, komentet nuk munguan nga Kremlini, me Moskën që e krahason deklaratën me një intervistë të fundit nga ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila sugjeroi vitin e kaluar se marrëveshja e paqes e Minskut e vitit 2014 kishte për qëllim të blinte kohë Ukrainës për të ndërtuar armatime për të. luftoni Rusinë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha: “Nëse ia shtojmë këtë zbulimeve të Merkelit se ata po forconin Ukrainën dhe nuk llogaritnin në marrëveshjet e Minskut, atëherë ne po flasim për një luftë kundër Rusisë që ishte planifikuar paraprakisht. Mos thuaj më vonë se nuk të paralajmëruam.”

Pavarësisht nga qëndrimi tradicionalisht kundër luftës i Partisë së Gjelbër, Baerbock ka qenë një nga zërat më të zhurmshëm në Gjermani në emër të përpjekjeve të luftës së Ukrainës kundër Rusisë. Në të vërtetë, duke folur nga Praga në shtator, ministrja e Jashtme tha se qeveria e saj do të ishte e gatshme të mbështeste Ukrainën për vite me radhë “pavarësisht se çfarë mendon votuesi im gjerman”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Tanket gjermane nisen për në Lindje: Berlini miraton Leopard 2-s për Ukrainën …
Next post Italia: Ngrihet komisioni për Covid-in dridhen Conte, Draghi dhe Speranza …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura