Politikanët gjermanë dhe mbrojtja bëjnë thirrje për kthimin e rekrutimit ushtarak …

Një debat në rritje po shfaqet në Gjermani nëse qeveria duhet të rifusë apo jo rekrutimin e detyrueshëm ushtarak pasi ai u shfuqizua në vitin 2011 nga ish-kancelarja Angela Merkel.

Aktualisht, forcat ushtarake të Gjermanisë janë të pafinancuara dhe të nënpunuara, me një raport të fundit që zbulon se kishte rreth 27,000 pozicione në Bundeswehr (keto jane thene fjalë për fjalë nga ‘Forca e Mbrojtjes Federale’) të mbetura bosh vitin e kaluar, nga gjithsej 164,000.

Zëdhënësi i mbrojtjes për partinë e djathtë-populiste Alternativa për Gjermaninë (AfD), Rüdiger Lucassen, tha se shifra të tilla janë “katastrofike” dhe se, si përgjigje, partia e tij do të kërkonte të paraqesë një masë për rivendosjen e rekrutimit kombëtar.

Shoqata rezerviste e Bundeswehr-it gjithashtu mbështeti idenë, me presidentin e organizatës, Patrick Sensburg, duke thënë të premten: “Ne besojmë se Gjermania nuk është e aftë të mbrohet pa rekrutim, në çfarëdo forme”.

Debati rreth rekrutimit në vend u nis në fund të muajit të kaluar nga ministri i mbrojtjes i sapo emëruar, Boris Pistorius, i cili tha se vendimi i ish-kancelares Angela Merkel për të hequr shërbimin e detyrueshëm ishte një “gabim”.

Shefi i mbrojtjes pohoi se ai nuk po bënte thirrje për kthimin e rekrutimit nga frika e një lufte të mundshme me Rusinë, por thjesht për të nxitur një “lidhje me shoqërinë civile në përgjithësi” dhe për të normalizuar shërbimin ushtarak brenda Gjermanisë.

Përveç thirrjes për forcimin e radhëve të Bundeswehr-it, Pistorius tha këtë javë se ushtrisë i duhen 10 miliardë euro të tjera në vit, përveç fondit special prej 100 miliardë eurosh të angazhuar nga kancelari Olaf Scholz vitin e kaluar për të përmbushur përfundimisht NATO-n e vendit. kërkesat prej 2 për qind të PBB-së.

Pavarësisht se është vendi më i pasur në Evropë, Gjermania ka dështuar vazhdimisht të takohet gjatë dekadës së fundit, me Presidentin e SHBA Donald Trump që e ka kritikuar atë si “delikuente”.

Aktualisht, buxheti i mbrojtjes i vendit pritet të rritet me 2.76 miliardë euro në rreth 50.1 miliardë euro. Megjithatë, Pistorius tha se propozimi i tij prej 10 miliardë eurosh në fonde shtesë do të kërkohen në dritën e kostove në rritje të luftës në Ukrainë, me Gjermaninë që angazhohet të dërgojë 14 tanke kryesore të betejës Leopard 2 në zonën e konfliktit, të cilët do të nevojiten për t’u zëvendësuar. .

Gjermania është gjithashtu në procesin e blerjes së avionëve të rinj luftarakë, sistemeve të mbrojtjes ajrore, automjeteve të blinduara, raketave dhe raketave kundërajrore, mbi 100,000 granata dore, 22 milionë fishekë dhe 28,000 helmeta luftarake, të cilat të gjitha kanë u rrit në çmim për shkak të rritjes së inflacionit.

Ndërsa ka thirrje në rritje për kthimin e rekrutimit nga figura politike dhe ushtarake, duket se ka pak oreks për luftë në mesin e popullit gjerman. Një sondazh i YouGov këtë javë zbuloi se një e katërta e popullsisë do të kërkonte të largohej nga vendi nëse lufta sillet në atdheun e tyre, ndërsa 33 për qind do të përpiqeshin të vazhdonin jetën e tyre sa më normalisht të ishte e mundur.

Në të kundërt, vetëm 11 për qind thanë se do të ishin të gatshëm të merrnin armët dhe të mbronin vendin e tyre nëse thirren ne lufte.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/ Ja si na spiunojnë nëpër supermarkete! Lista e pikave të shitjes ku e bëjnë atë …
Next post Tanket gjermane nisen për në Lindje: Berlini miraton Leopard 2-s për Ukrainën …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura