Tanket gjermane nisen për në Lindje: Berlini miraton Leopard 2-s për Ukrainën …

Qeveria gjermane zyrtarisht njoftoi të mërkurën se tanket e saj kryesore të betejës Leopard 2 janë miratuar për përdorim në Ukrainë, ndërsa vendeve të tjera u është dhënë mundësia të bëjnë të njëjtën gjë.

Kancelari Olaf Scholz tha se Gjermania “po vepron në koordinim të ngushtë” me aleatët e saj, raporton AP.

Në një deklaratë, qeveria tha se fillimisht do t’i sigurojë Ukrainës një kompani të tankeve Leopard 2 A6, e cila përbëhet nga 14 automjete, nga stoqet e saj.

Qëllimi përfundimtar është t’i sigurojë Ukrainës një total prej dy batalione së bashku me vendet e tjera, me Francën që tashmë e ka bërë publike angazhimin e saj, së bashku me Britaninë e cila do të dërgojë tanket kryesore të betejës Challenger 2 në zonën e luftës.

Vendimi i shumëpritur erdhi pasi zyrtarët amerikanë thanë se ishte arritur një marrëveshje paraprake që Shtetet e Bashkuara të dërgonin tanke M1 Abrams për të ndihmuar Kievin të shtyjë forcat ruse të vendosura në lindje pothuajse një vit që nga fillimi i luftës .

Scholz kishte këmbëngulur prej kohësh se çdo lëvizje gjermane për t’i siguruar Ukrainës tanke të fuqishme Leopard 2 do të duhej të koordinohej ngushtë me aleatët e Gjermanisë, kryesisht Shtetet e Bashkuara.

Kjo tani është konfirmuar në të dy anët e Atlantikut.

Duke e detyruar Uashingtonin të angazhojë disa nga tanket e veta, Berlini shpreson të përhapë rrezikun e çdo reagimi nga Rusia.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i përshkroi synimet gjermane dhe të SHBA-së me tanket kryesore të betejës si një “një plan mjaft katastrofik”, nënvizonte raporti i AP.

“Jam i bindur se shumë specialistë e kuptojnë absurditetin e kësaj ideje,” u tha Peskov gazetarëve të mërkurën.

“Thjesht për shkak të aspekteve teknologjike, ky është një plan mjaft katastrofik. Gjëja kryesore është se ky është një mbivlerësim krejtësisht i dukshëm i potencialit (furnizimi i tankeve) që do t’i shtonte forcave të armatosura të Ukrainës. Është një tjetër gabim, një gabim mjaft i thellë”, tha zyrtari i Kremlinit.

Peskov parashikoi se “këto tanke do të digjen ashtu si të gjithë të tjerët. … Veç se ato kushtojnë shumë, dhe kjo do të bjerë mbi supet e taksapaguesve evropianë.” ai shtoi.

Diku tjetër, E.U. Anëtari i parlamentit Guy Verhofstadt përshëndeti masën si një hap drejt BE-së më të gjerë. bashkëpunimi ushtarak, edhe nëse ai mbetet i varur nga miratimi i SHBA-së.

Nga viti 2019, Verhofstadt ka qenë anëtar i BE-së. Grupi i Punës për Konferencën për Ardhmërinë e Evropës.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Politikanët gjermanë dhe mbrojtja bëjnë thirrje për kthimin e rekrutimit ushtarak …
Next post Ministria e Jashtme gjermane: “Ne po luftojmë në luftë kundër Rusisë”…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura