Italia: Ngrihet komisioni për Covid-in dridhen Conte, Draghi dhe Speranza …

Nga Gabriele Angelini –

Ja ku jemi, më në fund komisioni i shumëpritur hetimor për menaxhimin e pandemisë është gati të shkojë. Por çfarë do të bëjë ai? Nga kush do të përbëhet? Në faqen e Dhomës së Deputetëve thuhet se data 15 shkurt ishte caktuar për shqyrtimin e projektligjit nga Komisioni i Çështjeve Sociale “për ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për punën e qeverisë dhe masat që ka marrë për të parandaluar dhe adresuar urgjencën epidemiologjike të Covid-19”.

Folësja Alice Buonguerrieri tregon për La Verità: “Jam i nderuar nga roli që më besuan vëllezërit e Italisë në ngritjen e këtij komisioni shumë të rëndësishëm për ne. Një organi që ka objektiv të kërkojë të vërtetën, në 360 gradë: ia kemi borxh italianëve ”. Fjalë të shenjta: ia kemi borxh italianëve. Mbi të gjitha viktimat direkte dhe indirekte të këtij menaxhimi nga Conte-Speranza në fillim dhe më pas Draghi-Speranza. Ne ua kemi borxh atyre që kanë humbur të drejtat, lirinë dhe dinjitetin e tyre. Ia kemi borxh familjarëve të shumtë që kërkojnë drejtësi prej 2 vitesh e më shumë.

Nënshkrimet e tjera që shoqërojnë propozimin janë Galeazzo Bignami (Fdi), Riccardo Molinari (Lega) dhe Davide Faraone (poli i tretë).

I pari që kërkoi në sallë ngritjen e komisionit hetimor për menaxhimin e pandemisë, duke bërtitur kundër ministrit të atëhershëm të Shëndetësisë Speranza, ishte kreu i Italexit Gianluigi Paragone. Edhe sapo u largua nga Pallati, Paragone vazhdoi betejën e tij. Tani, më në fund, këtu jemi. Do të ketë qartësi se çfarë ndodhi në Itali gjatë viteve të errëta të pandemisë.

“Qëllimi – shpjegojnë disa burime të brendshme – është të kuptojmë se deri në çfarë mase masat e marra gjatë emergjencës, duke filluar nga ato që kufizuan të drejtat kushtetuese të italianëve, u nisën me njohuri të fakteve dhe nëse kishte vërtet nevojë”. Jo vetëm kaq… çfarë do të bëjë edhe komisioni?

Komisioni hetimor për pandeminë do të përpiqet gjithashtu të sqarojë kostot dhe humbjet e mundshme të burimeve qeveritare, duke filluar nga gjithçka që rrotullohej rreth maskave dhe gjithçka që u ble me nxitim gjatë asaj faze dhe furi. Megjithatë, ajo që shumë po pyesin tani është: sa dhe si do të vihen zëra në punë për ata që përpiqen të gjejnë të vërtetën?

Përgjigja është e thjeshtë: shumë. Sepse kushdo që heton do të detyrohet të shmangë si plumbat e brendshëm nga partitë e caktuara politike, të udhëhequra nga Partia Demokratike dhe Lëvizja 5 Yjet, dhe ato të jashtme: Big Pharma, lobistët dhe kushdo që është i përfshirë në nisjen e vendimeve të caktuara.

Është për t’u betuar se Partia Demokratike do të bëjë gjithçka, duke pasur në radhët e saj edhe ish-ministrin e Shëndetësisë Roberto Speranza, për të bojkotuar hetimet. Çfarë do të bëjë komisioni hetimor për të gjykuar dhe analizuar punën e ish-ministrit për menaxhimin e pandemisë? Dhe çfarë armësh do të përdorin Giuseppe Conte dhe pasardhësi i tij Mario Draghi për t’i shpëtuar hetimit?

Kjo është e gjitha për të parë. Ndërkohë, qytetarët mund të gëzohen sepse komisioni është realitet dhe do të jetë në dorën e tyre që të inkurajojnë punën e atyre që do të jenë pjesë e tij dhe t’i mbrojnë ata për qëllimin fisnik për zbulimin e së vërtetës dhe vënien e drejtësisë.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ministria e Jashtme gjermane: “Ne po luftojmë në luftë kundër Rusisë”…
Next post Masakra e Peshkëpisë, përfundon prapë në Prokurori Fredi Bejleri, letërporosia dërgohet jashtë vendit …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura