Hetimi mbi Covid: Ja çfarë rrezikojnë Conte, Speranza dhe Fontana – “Arsyet pse ata janë nën hetim”…

Çfarë rrezikojne ish-kryeministri Giuseppe Conte , ish-ministri i shëndetësisë Roberto Speranza , guvernatori i Lombardisë Attilio Fontana dhe ish-këshilltari i tij për mirëqenien Giulio Gallera ? Dhe pse përfunduan nën hetim për menaxhimin e urgjencës Covid?

Pyetje që shumë italianë po i bëjnë vetes në këto orë dhe që kanë të bëjnë me atë që ndodhi në muajt e parë të pandemisë, kur virusi i ardhur nga Kina kishte filluar tashmë të përhapet në Italinë Veriore. Ditë dramatike, gjatë të cilave u regjistruan 114,800 infeksione dhe 16,994 vdekje.

Një tragjedi e shkaktuar, siç shpjegohet nga prokurori i Bergamos Antonio Chiappani,jo vetëm nga mospranimet e Pekinit dhe llafazanat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, por edhe nga “lëshimet serioze në vlerësimin e rreziqeve pandemike dhe në menaxhimin e fazës së parë të pandemisë”. Me Conte, Speranza, Fontana dhe Gallera, presidenti i ISS Silvio Brusaferro , koordinatori i Cts-së së vjetër Agostino Miozzo , ish-kreu i Mbrojtjes Civile Angelo Borrelli dhe presidenti i Këshillit Epror Shëndetësor Franco Locatelli u regjistruan në regjistër. të të dyshuarve .

Siç thuhet nga Fatto Quotidiano , hetimi i kryer nga zv.prokurorja Maria Cristina Rota me katër prokurorë dhe Guardia di Finanza nxorri dy akuza të mëdha. E para ka të bëjë me moszbatimin e “Planit Kombëtar të Përgatitjes dhe Reagimit për Pandeminë e Gripit”, i pa përditësuar më që nga viti 2006, por që ende diktonte përmbushjet që duheshin ndjekur. Dhe kjo duhet të kishte shkaktuar masa që në 5 janar 2020, ose kur OBSH lëshoi ​​alarmin për pneumoni nga Kina.

Për shkak të moszbatimit të Planit të Pandemisë, nën hipotezat e epidemisë së rënduar fajtore, vrasjes nga pakujdesia dhe refuzimit të dokumenteve zyrtare, është nën hetim ish-kreu i Parandalimit Shëndetësor Claudio D’Amario, mbi të cilin detyrimi për të aktivizuar masat , Brusaferro, i cili për prokurorët do t’i kishte propozuar Kt-ve që të anulonin planin, Borrelli që ishte komisioner i urgjencës që në 30 janar dhe ish-ministrja Speranza, për të cilën ligji parashikon repartin e posaçëm të Gjykatës së Ministrave. Gallera dhe drejtori i atëhershëm i Mirëqenies Luigi Cajazzo u përgjigjen të njëjtave ankesa për dështimin e zbatimit të planit të pandemisë Lombard.

Akuza tjetër kryesore ka të bëjë me moskrijimin e zonës së kuqe në Val Seriana, veçanërisht në zonën e Alzanos dhe në Nembro. Në këtë rast hipotezat e krimit janë fajtore epidemi dhe vrasje nga pakujdesia dhe të dyshuar janë Conte, Fontana, Brusaferro, D’Amario, Miozzo, Locatelli, ish-sekretari i përgjithshëm i shëndetësisë Giuseppe Ruocco, kreu i sëmundjeve infektive Francesco Maraglino, ish – drejtori . i planifikimit shëndetësor Andrea Urbani , drejtori i atëhershëm shkencor i Spallanzani Giuseppe Ippolito dhe drejtori i shëndetësisë kufitare Mauro Dionisio.

Për konsulentët e prokurorëve, të paktën 4,148 vdekje mund të ishin shmangur me një zonë hipotetike të kuqe. Zyra e Prokurorit Publik të Bergamos ka gjetur gjithashtu përgjegjësi serioze për menaxhmentin e lartë të kompanive të kujdesit shëndetësor të Bergamos dhe Bergamos Lindore.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Vendim i befasishëm: BE i shpall luftë mediave sociale – “Ç’instaloni TikTok nga telefoni juaj”…
Next post Investigimi: Si i shfrytëzoi propaganda qeveritare “Reporterët pa kufij” kundër Lapsi.al …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura