Vendim i befasishëm: BE i shpall luftë mediave sociale – “Ç’instaloni TikTok nga telefoni juaj”…

Një nga rrjetet sociale më të njohura ndër të rinjtë rrezikon të ndalohet nga Bashkimi Evropian. Le të flasim për TikTok, shumë i popullarizuar në telefonat inteligjentë në të gjithë botën dhe i cili, megjithatë, vazhdon të shqetësojë Brukselin në frontin e sigurisë.

Frika se Pekini mund ta përdorë atë për të vjedhur informacion të vlefshëm është aq e lartë sa BE-ja ka vendosur për një veprim të papritur, padyshim drastik: siç shpjegohet nga Corriere della Sera , një kërkesë zyrtare në fakt ka mbërritur për të gjithë punonjësit e Komisionit .për të çinstaluar aplikacionin nga telefonat e tyre celularë, duke përfshirë edhe ata personalë.

Një detyrim që sipas të gjitha gjasave do të prekë shumë shpejt edhe punonjësit që mbajnë poste në Parlament dhe në Këshill, duke konfirmuar frikën gjithnjë e më të fortë të Sindikatës.

Lëvizja u shpjegua nga Komisioneri Evropian për tregun e brendshëm Thierry Breton: “Komisioni Evropian është një institucion dhe si i tillë ka një fokus të fortë në mbrojtjen e sigurisë kibernetike dhe për këtë kemi marrë këtë vendim. Ne jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm për të mbrojtur të dhënat tona”.

Punonjësit tani do të kenë kohë deri më 15 mars për të çinstaluar aplikacionin nga telefonat e tyre. Një vendim që padyshim nuk u ka pëlqyer drejtuesve të rrjetit social, të cilët janë përgjigjur në një shënim zyrtar duke thënë se janë “të zhgënjyer nga ky vendim, që ne besojmë se është i gabuar dhe i bazuar në ide të gabuara”. Zgjedhja e BE-së u bë në përputhje me atë të qeverisë amerikane, me Biden që u kërkoi të gjithë punonjësve pranë Shtëpisë së Bardhë të anulonin TikTok.

Problemi kryesor me përdorimin e Tik Tok është të kuptuarit se ku përfundojnë të dhënat e ndara me mediat sociale nga përdoruesit. Edhe pse ka pasur shumë siguri nga CEO Shou Zi Chew për autoritetet amerikane dhe ato të BE-së, një njoftim i kohëve të fundit për një ndryshim në politikën e privatësisë ka ngritur edhe një herë shiritin e tensionit. Nuk mund të përjashtohet që në të ardhmen qeveritë individuale, përfshirë atë italiane, të mund të marrin masa të ngjashme për disa kategori punëtorësh.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Masakra e Peshkëpisë, përfundon prapë në Prokurori Fredi Bejleri, letërporosia dërgohet jashtë vendit …
Next post Hetimi mbi Covid: Ja çfarë rrezikojnë Conte, Speranza dhe Fontana – “Arsyet pse ata janë nën hetim”…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura