Konspiracion/ Caracciolo e rrëzon Zelenskin: Kjo është arsyeja pse lufta në Ukrainë i përshtatet SHBA-së dhe se si ata tashmë e kanë fituar atë …

Për Lucio Caracciolo lufta në Ukrainë tashmë është fituar, as Ukraina dhe as Rusia, por Shtetet e Bashkuara . Drejtori i Limes , revistës më prestigjioze gjeopolitike italiane, duket se konfirmon fjalën e urtë të vjetër se mes dy palëve ka gjithmonë një palë të tretë që përfiton nga situata. I intervistuar nga Fabio Dragoni për La Verità , analisti gjeopolitik e përmbledh suksesin e arritur nga Uashingtoni në një objektiv të trefishtë : para së gjithash, SHBA-ja “theksoi dallimet brenda marrëveshjes Kinë-Rusi , e cila në prag të luftës u paraqit si pa kufijtë”; pastaj, jashtë shtetit ata mund të brohorasin për “fundin endërvarësia energjetike , të paktën tani për tani, mes Gjermanisë dhe Rusisë”, një diskurs që tenton të përfshijë të gjithë Evropën dhe për rrjedhojë edhe vendin tonë;

Duhet të merret parasysh gjithashtu se si e ashtuquajtura rezistenca ukrainase, meqenëse financohet mirë nga Perëndimi, po e gërryen ngadalë armikun e parë Putin. E gjithë kjo është pjesë e strategjisë së aftë të përshkruar nga Caracciolo, në të cilën, edhe nëse ai nuk e thotë, por ne e themi atë, Zelensky ai luan “idiotin e dobishëm” të Shteteve të Bashkuara. Edhe nëse, insiston intervistuesi, shumë analistë theksojnë se vizita e Zelenskit në Uashington nuk do të kishte përfunduar me “një çek të bardhë”, Lucio Caracciolo nuk i jep peshë të tepërt takimit të fundit: amerikanët janë absolutisht vendimtarë në mbajtjen e rezistencës ukrainase. edhe nëse “fraksione apo ide të ndryshme agjitojnë gjithashtu Pentagonin dhe inteligjencën”.

Megjithatë, për të paktën tre arsye, ato të përmendura më lart, do të ishte vërtet e vështirë për Uashingtonin të shkëputej tani. Për më tepër, sigurisht jo në afat të shkurtër, por Lucio Caracciolo thotë gjithashtu se është i bindur se, një ditë, do të ketë një restaurim të pjesshëme furnizimeve të gazit rus në Evropë, “përfshirë rindërtimin e ardhshëm të gazsjellësit Baltik”, atë Rrjedhën e Veriut , sabotimi i të cilit mbetet ende një mister që nuk do ta dimë kurrë, siç e pranon edhe vetë analisti gjeopolitik. Ose, të paktën, ne kurrë nuk do të jemi në gjendje të vërtetojmë se si ka ndodhur në të vërtetë.

Fjalimi më pas i kthehet Italisë, e cila në kohën e të ashtuquajturës Republika e Parë kishte një dialog të hapur me vendet e Mesdheut , në mënyrë që Fabio Dragoni të përvijojë një kornizë ambicioze (për të përdorur një eufemizëm) në të cilën Italia mund të ishte porta për në Evropë. për gazin Magrebi . Por Lucio Caracciolo e ngrin atë. Ja përgjigjja, të cilën do ta përsërisim të plotë: “Nuk do të kisha iluzione për gazsjellësit e jugut. Nëse nga pikëpamja amerikane ka armiqësi të theksuar për lidhjen Gjermani-Rusi, Italia është më pak e theksuar .si një port hyrje nga Jugu për një gaz që përfundimisht do të mbërrinte edhe në mënyrë indirekte nga Rusia.

Mendoj se çfarë duhet të vijë nëpërmjet Turqisë nga Rusia apo Azerbajxhani.

Do të ishte një lloj sallate frutash aziatike pas së cilës fshihet gazi rus ”. Po Bashkimi Evropian ? Ai sigurisht kontribuoi shumë në armatosjen dhe stërvitjen e ukrainasve, por cili është roli i tij i vërtetë? Një rol vartës, ose të paktën kjo është ajo që del nga konsiderata e drejtorit të Limes: “tani BE dhe NATO mbivendosen pothuajse në mënyrë të përsosur. Prandaj Evropa është pjesë e një projekti para-imperial , nëse mund të thuhet kështu, amerikan”.

Më në fund, duke u kthyer në shtëpinë tonë, Lucio Caracciolo flet edhe për Urën e Mesinës . Dhe ai nuk del jashtë temës sepse, në vizionin e tij, do të ishte “një çështje gjeopolitike” dhe jo ekonomike: Siçilia është në zemër të Mesdheut, ku “Turqia dhe Rusia janë shumë të pranishme”. Prandaj, “lidhja e Sicilisë ka një vlerë të lartë simbolike”; do të ishte një levë për të luftuar rënien demografike dhe industriale të jugut .

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Investigimi: Si i shfrytëzoi propaganda qeveritare “Reporterët pa kufij” kundër Lapsi.al …
Next post Zelanda e Re shënon rritjen më të madhe të vdekjeve të regjistruara në 100 vjet …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura