Pse qentë dhe macet janë qetësues të stresit?

Neuroshkenca siguron se qentë dhe macet na ndihmojnë qe të luftojmë ankthin dhe stresin dhe, për rrjedhojë, edhe sëmundjet kardiovaskulare.

Ne kemi shumë shigjeta në harkun tonë për të luftuar stresin . Janë shigjetat e stileve të jetesës dhe zakoneve , të cilat nuk kanë kundërindikacione apo efekte anësore dhe të cilat ne mund t’i adoptojmë pa prishur rutinën tonë.

Për të pasur një përfitim, nuk keni nevojë t’i vini në praktikë të gjitha: secili mund të zgjedhë strategjinë e tij kundër ankthit, në varësi të prirjeve të tij.

MË SHUMË OKSITOCINË.

Për shembull, adoptimi i një qeni ose maceje është një qetësues mjaft efektiv i stresit. Tre milionë e gjysmë italianë adoptuan një kafshë shtëpiake vetëm në vitin 2020, annus horribilis e Covid.

Vendimi lidhet pjesërisht me faktin se shëtitja e qenit ishte një nga aktivitetet për të cilat, gjatë bllokimit, lejohej të dilte jashtë. Por sigurisht shumë kanë mirëpritur një kafshë në shtëpinë e tyre edhe për të pasur pak lehtësim dhe shoqëri.

Sipas shkencës, miqtë jo-njerëzorë janë në fakt një ilaç i vërtetë për psikikën, edhe sepse marrëdhënia me ta stimulon sintezën e oksitocinës , mban larg kortizolin dhe ul presionin e gjakut.

Për këtë arsye, gjithnjë e më shpesh (me kujdesin e duhur) pacientëve të shtruar në spital u lejohet të marrin vizita nga miqtë e tyre me katër këmbë. Për më tepër, sidomos për të moshuarit, këshillohet që të birësojnë një kafshë shtëpiake për të parandaluar vetminë dhe në rastin e qenit për të nxitur aktivitetin fizik dhe socializimin: në fakt për këtë përdoren edhe shëtitjet e përditshme.

Me pak fjalë, përfitimet janë aq të qarta sa kanë bërë që Shoqata Amerikane e Zemrës të tregojë posedimin e një kafshe shtëpiake midis faktorëve të dobishëm për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare , të ndërthurura me ankthin dhe stresin.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post A po tenton Edi Rama që të blejë të kaluarën e tij?
Next post Dëshmi të reja sugjerojnë se Fauci e nxiti hartimin e “Origjinave proksimale” për të shuar teorinë e rrjedhjes së Covid nga laboratori …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura