Zgjedhjet në Hollandë: Partia e Protestës së Traktorit mposhti Qeverinë Globaliste dhe Axhendën e Gjelbër të BE-së …

Nga Kurt Zindulka –

Partia populiste pro-fermerëve, Lëvizja e Farmerit Qytetar (BBB) ​​tronditi themelet e politikës në Holandë brenda natës, duke siguruar një fitore të rëndësishme në zgjedhjet provinciale të së mërkurës, në shenjë të pakënaqësisë në rritje kundër qeverisë globaliste të kryeministrit Mark Rutte dhe planeve të tij për të prezantuar Great Politikat mjedisore të stilit të rivendosjes.

“Njerëz, çfarë dreqin ndodhi?” Thërriti liderja e sinqertë, gjysmë irlandeze e BBB-së, Caroline van der Plas në një fjalim fitoreje të mërkurën në mbrëmje, ndërsa partia e saj, e cila u formua vetëm tre vjet më parë, pa më shumë fitime nga çdo parti në zgjedhjet që do të përcaktojnë përbërjen e senatit holandez.

BoerBurgerBeweging (Lëvizja e Qytetarëve Fermer) dominoi votimin në zonat rurale të vendit kryesisht si rezultat i zemërimit ndaj planeve të qeverisë për të imponuar rregullore të drejtuara nga BE në bujqësi, veçanërisht përdorimin e plehrave azotike, të cilat shumë fermerë kanë paralajmëruar se do t’i nxjerrin jashtë biznesit. .

Në kohën e këtij raportimi, BBB pritet të marrë 16 vende të habitshme në Senatin me 75 vende, pasi më parë mbante zero. Me 94 për qind të votave të numëruara, pjesëmarrja parashikohet të ketë qenë rreth 57.5 për qind, më e larta që nga vitet 1980.

Udhëheqësja e BBB, Caroline van der Plas (C) reagon ndaj rezultateve gjatë një mbrëmjes zgjedhore pas votimit në zgjedhjet e Këshillit Provincial të Holandës në Bathmen më 15 mars 2023. (Foto nga Sem van der Wal / ANP / AFP) / Hollanda OUT (Foto nga SEM VAN DER WAL/ANP/AFP nëpërmjet Getty Images)

Duke komentuar rezultatet tronditëse, kryetari i Organizatës së Bujqësisë dhe Hortikulturës Holandeze (LTO), Sjaak van der Tak tha se ishte “një fitim i rëndësishëm për fermerët tanë dhe fshatin vital”, duke shtuar: “Votuesit i dhanë kabinetit dhe për këtë arsye koalicioni është një goditje e madhe dhe kjo kërkon një ndryshim të vërtetë kursi me gjetjen e mbështetjes për planet e mëdha, siç është azoti.”

Ndërkohë, lideri i partisë CDA – anëtar i koalicionit aktual qeverisës, Wopke Hoekstra tha: “Haga, përfshirë ne, nuk e ka kuptuar mjaftueshëm se çfarë po ndodh në vendin tonë. Ka një hendek të madh, të gjithë duhet të kujdesemi.”

Faktori shtytës për mbështetjen e madhe për partinë pro-bujqësisë ishte kundërshtimi ndaj planeve të qeverisë për të zbatuar shkurtimet e mandatuara në përdorimin e plehrave azotike deri në 70 përqind në disa zona të vendit deri në fund të dekadës. me 92 për qind të votuesve të BBB që përmendin politikën si një faktor motivues për votën e tyre.

Zgjedhjet, të cilat do të përcaktojnë gjithashtu përbërjen e qeverive provinciale, mund të shohin BBB-në të marrë pushtetin në ato rajone ku qeveria po përpiqet të imponojë axhendën e saj të gjelbër, duke sjellë potencialisht më shumë probleme për koalicionin qeverisës globalist, i cili pa numrin e tij total. numri i vendeve bie nga 32 në 24. Kjo vë në rrezik aftësinë e qeverisë për të miratuar legjislacionin, duke qenë se kërkohen 38 vota në senat për të miratuar projektligjet.

Sondazhet zbuluan se mbi tre të katërtat e votuesve të BBB besojnë se qeveritë provinciale duhet të kenë fuqinë për të miratuar politika të ndryshme nga qeveria kombëtare, krahasuar me 58 përqind në mesin e të gjithë votuesve.

Humbja mahnitëse për Rutte, i cili është kryeministri më jetëgjatë i vendit, madje mund të vërë në dyshim aftësinë e tij për të mbajtur pushtetin, me pyetjet që tashmë janë ngritur në mediat holandeze nëse ai do të largohet dhe mundësinë që Caroline van der Plas të bëhet kryeministrin e ardhshëm. Kryeministri Rutte ka vetëm besimin e më pak se një të katërtës, ka besimin e më pak se një të katërtës së votuesve të BBB, ndërsa gëzon pak më shumë se një të tretën e besimit të publikut votues në tërësi.

Vetë Van der Plas vuri në dyshim rregullin e vazhdueshëm të Rutte, duke pyetur: “Si mund të vazhdoni të qeverisni nëse keni kaq pak mbështetje?” Ndërsa tha se aktualisht nuk po planifikon të bëjë një lëvizje për t’u bërë kryeministrja e ardhshme holandeze, ajo tha se do të mendojë për këtë, duke thënë me turp: “Po, po sikur?”

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Senatori Mark Kelly bën thirrje për censurë në mediat sociale për të parandaluar thirrjet të falimentimit bankare …
Next post VIDEO/ Prokurori i distriktit të Manhatanit Alvin Bragg DA ka liruar kriminelët duke ju hequr akuzat kundër punonjësit të Bodega që goditi me thikë një burrë që po vetëmbrohesh …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura