Ministri i qeverisë polake propozon “ligjin kundër insekteve” për të etiketuar ushqimet që përmbajnë insekte …

Nga Daniel Tilles –

Një nga palët që përbën qeverinë konservatore të Polonisë ka propozuar një “ligj kundër insekteve” që do të kërkonte që produktet ushqimore që përmbajnë insekte të etiketohen me një paralajmërim të veçantë.

Propozimi vjen në mes të një fushate të kohëve të fundit nga koalicioni qeverisës dhe mediat e lidhura me të, në të cilën ata kanë pohuar se nëse partitë opozitare fitojnë pushtetin në zgjedhjet e këtij viti, ata do të kërkojnë të kufizojnë konsumin tradicional të mishit dhe t’i bëjnë polakët të hanë insekte. Opozita nuk ka bërë të ditur plane të tilla.

“Larvat e thara të krimbit të miellit, kriketi pluhur – këto janë ndër insektet që eurokratët dhe Rafał Trzaskowski [kryetari i opozitës së Varshavës] i quajnë ushqim të ri,” tha Janusz Kowalski, një zëvendësministër i Bujqësisë, ndërsa zbuloi planet në parlament dje.

“Kjo është arsyeja pse ne, Polonia e Bashkuar [Solidarna Polska], kemi iniciuar përgatitjen e rregulloreve ligjore, duke ndjekur shembujt e Hungarisë dhe Italisë, që do t’u japë konsumatorëve polakë njohuri të qarta për produktet ushqimore që përmbajnë të ashtuquajturat aditivë të insekteve,” vazhdoi ai. “Ky është një ligj kundër gabimeve.”

Polonia e Bashkuar është një partner i vogël i linjës së ashpër dhe euroskeptik i partisë kryesore në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS). Udhëheqësi i saj, Zbigniew Ziobro, është ministër i drejtësisë. Sipas ligjit të tij të propozuar, produktet duhet të përfshijnë një etiketë në paketimin e tyre duke thënë: “Kujdes, ky produkt ushqimor përmban proteina të insekteve”.

“Nëse Rafał Trzaskowski dëshiron të hajë mazurek [tortë tradicionale polake të Pashkëve] të bërë nga insekte të thata, ai ka të drejtë ta bëjë këtë,” shtoi Kowalski. “Ne, si konservatorë, si polakë, preferojmë patjetër ushqimin normal polak, mishin polak, produktet e qumështit polakë.”

Në janar të këtij viti, Komisioni Evropian miratoi produktet e bëra nga larvat e krimbit të miellit dhe kriket e shtëpisë si të sigurta për konsum. Ato nuk ishin produktet e para të insekteve të miratuara nga Brukseli dhe komisioni theksoi në atë kohë se “askush nuk do të detyrohet të hajë insekte”.

Megjithatë, shumë konservatorë në Poloni dhe gjetkë në Evropë e panë atë si pjesë të një shtytjeje për të minuar kulturat tradicionale të kuzhinës, veçanërisht konsumin e mishit.

Menjëherë pas kësaj, polemika të mëtejshme u ndezën në Poloni kur gazeta Dziennik Gazeta Prawna shkroi për një raport nga një grup i quajtur C40 Cities që rekomandonte uljen e konsumit të mishit si pjesë e përpjekjeve për të reduktuar emetimet.

Varshava është anëtare e grupit C40 dhe kryetari i saj, Trzaskowski, ka marrë pjesë dhe ka folur në ngjarjet e organizatës. Prandaj, politikanët dhe mediat e lidhura me kampin qeverisës ngatërruan historitë e BE-së dhe C40 për të pohuar se opozita polake dëshiron të kufizojë ose ndalojë mishin tradicional dhe ta zëvendësojë atë me insekte.

Në përgjigje, Trzaskowski e bëri të qartë në mënyrë të përsëritur se ai nuk ka ndërmend të vendosë ndonjë kufizim në konsumin e mishit në Varshavë. “Ju lutemi shijoni biftekët për kënaqësinë tuaj”, shkroi ai në Twitter. Edhe figura të tjera opozitare e kundërshtuan idenë.

Një sondazh i kryer nga Ipsos dhe i publikuar këtë javë nga mediat OKO.press dhe TOK FM, megjithatë, sugjeron se fushata e koalicionit qeverisës për këtë çështje ka pasur një efekt.

Midis mbështetësve të PiS, 45% thonë se besojnë se opozita mund të vendosë kufizime në konsumin e mishit të polakëve nëse fiton pushtetin. Në të kundërt, vetëm 5% e mbështetësve të grupit kryesor të opozitës, Koalicionit Qytetar (KO), në të cilin Trzaskowski është një figurë udhëheqëse, e besojnë këtë.

A mendoni se opozita, pas një fitoreje të mundshme në zgjedhjet parlamentare, mund të vendosë kufizime në konsumin e mishit nga polakët? përgjigje nga elektorati

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?

Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia

/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Kush është David Kostelancik, që do të zëvendësojë Yuri Kim si ambassador në Shqipëri …
Next post DA Alvin Bragg padit kryetarin e gjyqësorit të Dhomës së Përfaqësuesve Jim Jordan, si një mjet “frikësimi” kundër zyrës së tij ….
error: Ky publikimet jane te mbrojtura