“Kujdes nga mashtrimi i call girl”: Policia jep alarmin …

Fatkeqësisht, ne sot kemi parë me mijëra mashtrime virtuale në një epokë në të cilën mjaftojnë disa klikime për të përfunduar një transaksion dhe për të blerë artikuj nga e gjithë bota . 

Një nga keto që duket se është kapur veçanërisht kohët e fundit, megjithatë, keta nuk po përpiqen të tërheqin përdoruesit e ulur në kompjuter, por ka metoda shumë më të thjeshta, por jo më pak të rrezikshme. Një telefon celular që bie papritur, por shumë shkurt, zakonisht një zile e vetme . 

Megjithatë, kjo është e mjaftueshme për të vënë në rrezik kredinë e celularit, i cili mund të zbrazet papritur. Këtu është, konkretisht, se si funksionon ky kurth i ri dhe si të mos bini viktimë e tij.

“ Ring scam ” është bërë i famshëm në rrjet pasi Messenger raportoi disa raste. Mes tyre, edhe një grua nga Fabriano (provinca e Ankonës, në rajonin Marche) e cila shkoi në komisariat për t’u shpjeguar agjentëve zhdukjen e papritur të kredisë në celularin e saj, disa dhjetëra euro. 

Zonja shpjegoi se kishte marrë telefonata nga një numër i panjohur të cilëve nuk mund t’i përgjigjej sepse ishte duke punuar.

E shqetësuar, ajo kishte telefonuar më pas për të zbuluar se kush ishte pas atij numri misterioz. Megjithatë, sapo u hap komunikimi, asnjë përgjigje. Duke menduar për një problem linje, ai kishte thirrur kështu herë të tjera, por gjithmonë e gjente veten në anën tjetër në heshtje absolute. 

Megjithatë, pak më vonë, ja ku vjen mesazhi që komunikonte mbarimin e kredisë telefonike.

“Kujdes nga mashtrimi i call girl”. Si funksionon dhe si të mbroheni

Agjentët konstatuan se zonja kishte rënë viktimë e një mashtrimi kibernetik të modës së fundmi: “Kriminelët kibernetikë përfitojnë nga mirëbesimi i personit të kontaktuar për t’u thirrur. Në këtë mënyrë ata arrijnë të devijojnë thirrjet drejt shërbimeve telefonike me pagesë, të afta për të ulur kreditin telefonik në sekonda, i cili arrin zero euro në një çast”. Policia këshilloi që t’i mos i kushtohet vëmendje numrave të panjohur dhe veçanërisht të mos kontaktohet më kurrë me numra ndërkombëtarë te panjohur.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?

Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia

/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Senatori Ron Johnson: Të dhënat bankare tregojnë miliona transaksione midis Hunter Biden, firmave kineze …
Next post 25 Prill, letra e Melonit zhvendos të majtën: “Fashizëm? E papajtueshme me asnjë nostalgji”…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura