25 Prill, letra e Melonit zhvendos të majtën: “Fashizëm? E papajtueshme me asnjë nostalgji”…

Kryeministrja Giorgia Meloni pretendon se e djathta është “e papajtueshme me nostalgjinë për fashizmin”, ajo kujton se ato “të gdhendura në Kushtetutë” janë “vlerat e shkelura nga fashizmi” dhe vëren se “dashuria për demokracinë është antidoti i të gjithë totalitarizmave”.

Giorgia Meloni përshëndet 25 Prillin me një reflektim të gjatë dhe të artikuluar të organizuar nga Corriere della Sera dhe rithekson se “Italia është në anën e lirisë dhe demokracisë”, duke u thënë gjithashtu një jo të vendosur atyre që dëshirojnë të krijojnë përçarje në këtë terren të përdorur si mjet. të delegjitimimit të kundërshtarit.

“Në 25 Prillin tim të parë si Kryeministër, “Dhe e bëj – nënvizon ajo – me qetësinë e atyre që i kanë parë këto reflektime të pjekura plotësisht brenda radhëve të partisë së tyre politike tashmë 30 vjet më parë, pa u larguar asnjëherë prej tyre në vitet e gjata të angazhimit politik dhe institucional”.

“Për shumë vite, në fakt, dhe siç e pranon çdo vëzhgues i ndershëm, partitë që përfaqësojnë të djathtën në Parlament kanë deklaruar papajtueshmërinë e tyre me çdo nostalgji për fashizmin”, donte të nënvizonte kryeministri, i cili nënvizoi rëndësinë e kësaj date: “Fryti themelor. i 25 prillit ishte dhe mbetet padyshim afirmimi i vlerave demokratike, të cilat fashizmi i kishte nëpërkëmbur dhe që i gjejmë të gdhendura në kushtetutën republikane.

Nga ajo negociatë e duruar që synonte përcaktimin e parimeve dhe rregullave të demokracisë sonë liberale të sapolindur, një rezultat jo unanimisht i dëshiruar nga të gjithë përbërësit e Rezistencës, lindi një tekst që i vuri vetes si objektiv bashkimin dhe jo përçarjen”. “Këtë ditë ua dedikoj të gjithë italianëve që vënë dashurinë për atdheun para çdo kundërshtimi ideologjik” duke mbyllur mesazhin për gazetën.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?

Subscribe on YouTube! https://www.youtube.com/@newspatriotikmediaalbania

Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia

/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post “Kujdes nga mashtrimi i call girl”: Policia jep alarmin …
Next post Zelensky bën thirrje për krijimin e një gjykate ndërkombëtare kundër Rusisë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura