Kryeministri Armen: Armenia dhe Azerbajxhani duhet të njohin integritetin territorial të njëri-tjetrit …

Një traktat paqeje midis Armenisë dhe Azerbajxhanit është i mundur vetëm nëse të dy vendet njohin integritetin territorial të njëri-tjetrit, tha të martën në parlament kryeministri armen, Nikol Pashinyan.

“Një traktat paqeje midis Armenisë dhe Azerbajxhanit do të bëhet real nëse të dy vendet në mënyrë të qartë, pa paqartësi dhe kurthe, njohin integritetin territorial të njëri-tjetrit dhe bien dakord që të mos kenë kurrë mosmarrëveshje territoriale në të ardhmen. Unë konfirmoj se Republika e Armenisë e njeh plotësisht integritetin territorial të Azerbajxhanit, dhe ne presim që Azerbajxhani të bëjë të njëjtën gjë, duke njohur territorin e ish-Republikës Socialiste Sovjetike Armene si pjesë e Republikës së Armenisë”, theksoi ai.

Sipas kreut të kabinetit të ministrave armen, “është jetike krijimi i mekanizmave ndërkombëtarë që garantojnë një traktat paqeje, përndryshe një luftë e re ose një përshkallëzim i ri mund të shpërthejë të nesërmen pas nënshkrimit të marrëveshjes”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Subscribe on YouTube! https://www.youtube.com/@newspatriotikmediaalbania
Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Lavrov mbërrin në Goa të Indisë për të marrë pjesë në takimin ministror të SCO-së …
Next post Kompania Match Group me bazë në SHBA i aplikacionit të takimeve Tinder do të largohet nga Rusia deri më 30 qershor …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura