Zelensky bën thirrje për krijimin e një gjykate ndërkombëtare kundër Rusisë …

Presidenti ukrainas, Vladimir Zelensky, ka kërkuar që të krijohet një gjykatë ndërkombëtare kundër Rusisë.

“Agresori duhet të ndiejë fuqinë e plotë të drejtësisë. Kjo është përgjegjësia jonë historike. Vetëm një institucion është në gjendje t’i përgjigjet krimit origjinal, krimit të agresionit: një gjykatë,” i tha Zelensky Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC). të enjten gjatë vizitës së tij në Hagë.

Pala ruse ka theksuar në mënyrë të përsëritur se regjimi i Kievit së shpejti do të përballet me një gjykatë dhe metodat e tij do të njihen në të ardhmen si ekstremiste dhe terroriste.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Perëndimi nuk do të jetë në gjendje të lajë veten nga ajo që është bërë pjesë e aktiviteteve të tij.

Sipas saj, vetë vendet perëndimore e krijuan këtë regjim dhe tani ata mbështesin ata që kryejnë akte ekstremiste dhe terroriste.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Subscribe on YouTube! https://www.youtube.com/@newspatriotikmediaalbania
Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post 25 Prill, letra e Melonit zhvendos të majtën: “Fashizëm? E papajtueshme me asnjë nostalgji”…
Next post MPJ: Përfaqësuesit e Rusisë dhe OKB-së do të zhvilluan konsultime për marrëveshjen e grurit në Moskë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura