Gjermania planifikon të shpenzojë 36 miliardë euro për emigrantët në vitin 2023 …

Për ata politikanë, demografë dhe media që mbrojnë imigracionin masiv si një zgjidhje për problemet financiare me të cilat përballen sistemet e pensioneve në Evropën Perëndimore, realiteti i ashpër është se emigracioni po djeg vrima gjigante në buxhetet kombëtare, me Gjermaninë rastin më të fundit në këtë pikë.

Në vitin 2020, shumë kohë përpara fluksit të refugjatëve ukrainas që arrinin në mbi një milion, dhe flukseve të vazhdueshme të migrantëve të paligjshëm që arrinin në qindra mijëra, Gjermania zbuloi se do të shpenzonte 64.5 miliardë euro gjatë katër viteve të ardhshme për emigrantët, të cilat përfshinin vetëm shpenzimet federale. . Kjo shumë arrinte në 15 miliardë euro në vit, por të dhënat e fundit tregojnë se ky numër ishte shumë jashtë nivelit.

Tani, shuma totale ka shpërthyer më lart, duke arritur të paktën 36 miliardë euro vetëm në vitin 2023, e cila përfshin 26.65 miliardë euro shpenzime federale dhe 10 miliardë euro në nivel lokal dhe shtetëror, sipas të dhënave të reja nga Ministria Federale e Financave e udhëhequr nga Christian Lindner (FDP). Këto të dhëna tregojnë gjithashtu se qeveria federale shpenzoi edhe më shumë për imigracionin në vitin 2022, duke arritur në 30 miliardë euro.

Shifra prej 36 miliardë euro në vitin 2023, e cila u raportua nga gazeta financiare gjermane Handelsblatt, nuk është as tabloja e plotë. Imigrimi masiv ka kontribuar në një rritje të çmimeve të pasurive të paluajtshme, më shumë trafik në qytete, klasa më të mëdha dhe më të vështira, kohë më të gjata pritjeje për kujdes mjekësor dhe një mori çështjesh të tjera të cilësisë së jetës që kanë bërë që shumica e gjermanëve të bëhen gjithnjë e më rezistente ndaj më shumë emigracionit. Kostot e krizës vijnë gjithashtu në një kohë kur gjermanët po përballen me inflacion të ngritur dhe një ekonomi në dobësim.

Ka shenja se shpenzimet vetëm do të përshpejtohen. Në tre muajt e parë të vitit 2023, 163,000 emigrantë mbërritën në Gjermani, me 80,978 emigrantë të paligjshëm që erdhën kryesisht nga vende si Siria, Afganistani, Turqia dhe Iraku, ndërsa 81,647 refugjatë ukrainas të luftës hynë gjithashtu në vend.

Të dhënat specifike të ministrisë së brendshme tregojnë se qeveria planifikon të paguajë 9.5 miliardë euro pagesa përfitimesh për migrantët që nuk kanë paguar asgjë në sistemin gjerman të sigurimeve shoqërore. Gjithashtu janë ndarë 2.7 miliardë euro për shërbimet e integrimit dhe 1 miliardë euro për pranim, akomodim dhe regjistrim. 2.8 miliardë euro të tjera po dërgohen në shtete dhe komuna. Qeveria po akordon gjithashtu 10.7 miliardë euro për të luftuar shkaqet e fluturimit, por është e paqartë se si do të shpenzohen ato para në shërbim të këtij qëllimi.

Kriza në nivel lokal

Megjithëse shpenzimet federale për emigrantët janë astronomikisht të larta, kriza po ndihet më drejtpërdrejt në nivel lokal, ku shtetet dhe bashkitë kanë qenë në një betejë të ashpër me qeverinë federale se kush është përgjegjës për rritjen e kostove. Politikanët vendas argumentojnë se ata po mbajnë barrën financiare dhe sociologjike të një krize që ka parë të moshuarit të dëbuar nga shtëpitë e të moshuarve për t’u lënë vend emigrantëve, shkollave dhe çerdheve që përpiqen të integrojnë të ardhurit, dhe protestat që janë ndezur kundër qyteteve me kontejnerë që po ndërtohen në të gjithë vendin. merren me shtëpitë e tejmbushura të azilit.

Qeveria federale, ashtu si shtetet, po i kthehet gjithnjë e më shumë borxhit për të financuar krizën. Shtetet dhe autoritetet lokale po kërkojnë që qeveria të marrë më shumë nga barra financiare, duke argumentuar se 2.8 miliardë euro të akorduara nuk janë aspak të mjaftueshme për të mbuluar kostot e bëra. Qeveria federale dhe ministrja e Brendshme Nancy Faeser (SPD) e refuzojnë këtë kërkesë. Në vend të kësaj, Faeser ka qenë entuziast për të sjellë më shumë emigrantë dhe për të heshtur ata që refuzojnë imigracionin masiv.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Subscribe on YouTube! https://www.youtube.com/@newspatriotikmediaalbania
Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Inteligjenca Artificiale në Mjekësi: Një Journal New New England po vjen …
Next post Edi Rama firmos urdhër-arrestin për kandidatin e Himarës “Bashkë Fitojmë” Fredi Belerin …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura