Hunter Biden loboi në Departamentin e Shtetit në 2016 në emër të Kombëtares së Korruptuar Rumune, Records Show …

Nga Chuck Ross

Ndërsa babai i tij ishte nënpresident në vitin 2016, Hunter Biden u takua me një zyrtar të Departamentit të Shtetit në emër të një biznesmeni rumun i cili i pagoi djalit të parë problematik më shumë se 1 milion dollarë për të ndihmuar çështjen e tij të korrupsionit, duke ngritur pikëpyetje nëse Biden më i ri ishte i përfshirë në punë të huaja të paregjistruara lobimi.

Një përmbledhje e emaileve dhe dokumenteve në laptopin e Hunter Biden zbulon një takim të marsit 2016 me SHBA-në e atëhershme. ambasadori në Rumani Hans Klemm mbi temën e një rasti korrupsioni kundër Gabriel Popoviciu, një manjati rumun i pasurive të paluajtshme. Popoviciu bëri më shumë se 1 milion dollarë në pagesa bankare për Biden nga nëntori 2015 deri në qershor 2017 ndërsa ai luftoi me akuzat për korrupsion në vendin e tij, sipas një raporti të publikuar javën e kaluar nga Komiteti i Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve. Ndërsa ishte në listën e pagave të Popoviciut, Biden u takua dy herë me Klemm, së pari në nëntor 2015 dhe përsëri në mars 2016.

Biden, i cili ishte konsulent për firmën ligjore Boies Schiller Flexner në atë kohë, punoi me avokatë të firmës për të lobuar në ambasadën e SHBA në Bukuresht për të ndërhyrë në rastin e Popoviciut, tregojnë emailet. Partneri i Boies Schiller, Christopher Boies i tha Bidenit në një email të 1 shtatorit 2015 se partneri i tij ligjor – të cilin ai nuk e identifikoi kurrë – ishte “mik më i mirë” me ambasadorin e sapoemëruar në Rumani, Hans Klemm.

Pagesa e parë me tela e Popoviciu për Biden erdhi vetëm dy muaj më vonë, më 9 nëntor 2015, për 59,900 dollarë, sipas raportit të Mbikëqyrjes së Dhomës. Katër ditë pas kësaj, Biden dhe partneri i Boies Schiller, Michael Gottlieb diskutuan një takim me Klemm dhe i dhanë atij raporte rreth çështjes Popoviciu, të cilat ata thanë se tregonin se akuzat për korrupsion ishin false. Emailet tregojnë se Biden mori pjesë në takim dhe kalendari i Biden tregon një takim me Klemm në restorantin Lapis në Uashington, DC, më 30 mars 2016.

Emailet tregojnë se Klemm ishte i hapur ndaj raporteve dhe organizoi takime për konsorciumin Biden me zyrtarë rumunë. Më 17 maj 2016, Gottlieb kontaktoi Klemm për të kërkuar ndihmë për t’u takuar me shërbimin anti-korrupsion të Rumanisë, ADN-në. Gottlieb i shkroi Bidenit dhe të tjerëve se “USEMB [ambasada e SHBA] e ka përgatitur këtë për ne”.

As Hunter Biden dhe as Boies Schiller nuk u regjistruan si lobistë për Popoviciun, i cili u dënua përfundimisht për ryshfet në 2017 dhe u dënua me shtatë vjet burg. Avokatët e Biden dhe Boies Schiller nuk kthyen një kërkesë për koment.

Pagesat e huaja për Biden mund të komplikojnë hetimin federal për djalin e parë. Shumë republikanë kanë shprehur zhgënjimin që prokurorët kanë injoruar marrëdhëniet e biznesit me jashtë të Biden, ose atë që duket të jetë lobimi i tij i huaj i paregjistruar. Akti i Zbulimit të Lobimit kërkon që individët t’i zbulojnë Kongresit aktivitetin e tyre lobues dhe Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Huaj kërkon që ata të zbulojnë lobimin në emër të shtetasve të huaj si Popoviciu në Departamentin e Drejtësisë.

Rep. Darrell Issa (R., Kaliforni), një anëtar i Komitetit Gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se mosinteresimi i Departamentit të Drejtësisë për lobimin e Hunter Biden tregon se ka “një grup rregullash për familjen e presidentit dhe një për të gjithë të tjerët”.

“Askush nuk po blen që administrata e Biden mund të hetojë në mënyrë të besueshme korrupsionin e familjes Biden,” tha Issa për Washington Free Beacon.

Nuk është hera e parë që Hunter Biden dhe Boies Schiller, të udhëhequr nga mega donatori demokrat David Boies, kontaktojnë Departamentin e Shtetit në emër të klientëve të huaj pa u regjistruar si lobistë.

Free Beacon raportoi se Biden dhe avokatët nga Boies Schiller hartuan një plan në vitin 2014 për t’u takuar me zyrtarë të Departamentit të Shtetit në emër të Burisma Holdings, një kompani ukrainase e gazit, pronari i së cilës u akuzua për ryshfet. Një partnere e Boies Schiller i shkroi Biden se ajo do të organizonte takime të Departamentit të Shtetit dhe do të zhvillonte aktivitete të tjera “deri në linjë” ku firma do të duhej të regjistrohej si lobiste.

Një firmë konsulente që Biden përgjonte për të punuar me të në çështjen Burisma, Blue Star Strategies, regjistroi punën e saj për kompaninë ukrainase sipas Aktit të Regjistrimit të Agjentëve të Huaj pas një hetimi të Departamentit të Drejtësisë për lobimin e saj të huaj.

Biden hartoi gjithashtu një plan për të lobuar në Departamentin e Shtetit në emër të firmës kineze të kapitalit privat BHR Partners, raportoi Free Beacon. Partnerët e biznesit të Biden kërkuan një takim të Departamentit të Shtetit për të marrë miratimin publik të një iniciative që ata shpresonin se do t’i ndihmonte të merrnin kontrata në Kinë. Biden ofroi të sigurojë “çfarëdo që ju nevojitet” në lidhje me kontaktin me Departamentin e Shtetit. Emailet tregojnë se partneri i gjatë i biznesit i Biden, Eric Schwerin, u takua me zyrtarin e Departamentit të Shtetit Evan Ryan për të diskutuar nismën.

Ryan është gruaja e Sekretarit të Shtetit Tony Blinken dhe aktualisht shërben si oficere e kabinetit të Shtëpisë së Bardhë.

Publikuar nën: Antony Blinken , Korrupsion , Feature , Hunter Biden , Joe Biden , Laptop , Departamenti i Shtetit

ADMINISTRATA BIDEN

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Subscribe on YouTube! https://www.youtube.com/@newspatriotikmediaalbania
Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ushqim i prodhuar në Itali: Evropa dhe OKB kundër thesarit kombëtar Italianë – Çfarë fshihet pas saj?
Next post Studimi: SHBA është një oligarki, dhe jo një demokraci …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura