Raporti Durham: FBI papritmas hoqi katër hetime ndaj Hillary dhe Bill Clinton përpara zgjedhjeve të vitit 2016 …

Nga Cristina Laila

FBI papritmas hoqi katër hetime për Hillary Clinton dhe Fondacionin Clinton përpara zgjedhjeve të vitit 2016, sipas raportit të Durham.

Këshilltari Special John Durham publikoi të hënën raportin e tij përfundimtar duke arritur në përfundimin se FBI nuk kishte asnjë informacion të verifikuar kur hapi hetimin për Uragani Crossfire ndaj Trump në 2016.

Durham kritikoi Hillary Clinton-in për “planin e saj për të nxitur një skandal kundër kandidatit për president të SHBA-së, Donald Trump, duke e lidhur atë me Putinin dhe hakerimin e Komitetit Kombëtar Demokratik nga rusët”.

FBI hoqi katër hetime për Hillary-n dhe Bill Clinton-in përpara vitit 2016, ndërkohë që Byroja dhe e gjithë fuqia e qeverisë amerikane po ndiqte Trump-in.

FBI po hetonte pretendimet se Fondacioni Clinton ishte një qendër “veprimtarie kriminale”, sipas një rishikimi nga The New York Post.

Rezulton se hetimet e FBI-së ndaj Clintons ishin të gjitha për t’u treguar.

Sipas Durham-it, FBI-ja nuk mori kurrë urdhër përgjime për informatorin e tyre “të mirëvendosur” që depërtoi në rrethin e brendshëm të Clintons.

FBI përfundimisht i tha informatorit të largohej nga Clintons dhe të ndërpriste lidhjet.

Ndërkohë, federatat ishin të zënë me përgjimin e Donald Trump dhe duke spiunuar ilegalisht fushatën e tij.

Sigurisht që Fondacioni Clinton mohoi çdo keqbërje.

“Asnjë nga Clintonët nuk ka marrë kurrë para nga Fondacioni Clinton – në fakt, vetë Clintonët janë donatorë kryesorë të Fondacionit Clinton”, tha një zëdhënës i Fondacionit Clinton në një deklaratë për Daily Mail.

Të katër hetimet u hodhën poshtë nga zyrtarë të FBI-së me lidhje me Clintons.

New York Post raportoi për katër hetimet:

Zyrat e Little Rock dhe të Nju Jorkut po hetonin një pretendim se një industri e jashtme tregtare “ka të ngjarë të angazhonte një zyrtar publik federal në një skemë të fluksit të përfitimeve, domethënë, kontribute të mëdha monetare ishin bërë për një organizatë jofitimprurëse, nën kontrollin e drejtpërdrejtë dhe të tërthortë të zyrtari publik federal, në këmbim të veprimit dhe/ose ndikimit të favorshëm të qeverisë”, sipas raportit të Durham.

Hetimi i DC u bazua në pretendimet se Clintonët pranuan miliona donacione nga qeveritë e huaja – si dhe korporatat masive ruse – në një përpjekje për të ndikuar në politikën e jashtme të SHBA-së që datojnë që nga ditët e Hillary-t si Sekretare e Shtetit, siç përshkruhet nga konsulenti politik Peter Schweizer. në librin e tij “Clinton Cash”.

Hetimi i katërt shqyrtoi pretendimet e bëra nga një burim “i mirëvendosur” se Hillary vazhdoi t’i pranonte ato donacione të paligjshme gjatë fushatës së saj presidenciale.

“Duke filluar nga fundi i vitit 2014, përpara se Clinton të shpallte zyrtarisht kandidaturën e saj presidenciale, FBI mësoi nga një [burim] i mirëvendosur se një qeveri e huaj po planifikonte të dërgonte një individ për të kontribuar në fushatën e pritshme presidenciale të Clinton, si një mënyrë për të fituar ndikim me Clinton duhet të fitojë presidencën”, thuhet në raport.

“Individi” i huaj thuhet se ka dhënë një kontribut prej 2700 dollarësh përpara një ngjarjeje të fushatës, gjë që çoi në një tjetër “kontribut të një shume të konsiderueshme parash”.

Të katër hetimet u hodhën përpara zgjedhjeve të vitit 2016 – disa prej të cilave nën drejtimin e zyrtarëve të lartë të FBI-së që kishin lidhje të ngushta me Clintons.

FBI hodhi 4 hetime për Hillary Clinton, organizatë jofitimprurëse e familjes përpara zgjedhjeve të 2016: Raporti i Durhamit https://t.co/7HmsE8H1Q1 pic.twitter.com/flbiTsy406

— New York Post (@nypost) 19 maj 2023

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në YouTube: https://www.youtube.com/@newspatriotikmediaalbania
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Studimi: SHBA është një oligarki, dhe jo një demokraci …
Next post Mësime nga Sri Lanka: Zhvillim i gjelbër, elastik dhe gjithëpërfshirës …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura