Ja si Hitleri pezullonte të drejtën e privatësisë së postës dhe telefonit …

Ndërsa njerëzit konsiderojnë implikimet e mbikëqyrjes masive të rrjeteve sociale dhe emaileve të tyre, këtu është një paralele historike interesante.

Në vitin 1933, Hitleri kërkoi që presidenti i Gjermanisë, Hindenburg, të nënshkruante atë që u bë e njohur si dekreti i zjarrit të Reichstagut (Reichstagsbrandverordnung).

Dekreti konsiderohet nga historianët si një nga hapat kyç në krijimin e një shteti nazist njëpartiak në Gjermani.

Ai shfuqizoi shumë nga liritë kryesore civile të qytetarëve gjermanë dhe u përdor si bazë ligjore për të burgosur këdo që konsiderohej si kundërshtar i nazistëve.

Ai synonte gjithashtu të shtypte botimet që konsideroheshin jo miqësore me kauzën naziste.

Sipas biografisë së Ferdinand Schlingensiepen të një prej kritikëve kryesorë të Hitlerit, Dietrich Bonhoeffer*, dekreti nënkuptonte se “e drejta e privatësisë së komunikimit me postë ose telefon nuk ekzistonte më”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/ Pastori Akil Pano dhe koalicioni “Pro Familjes” fiton gjyqin: Sot fitoi Mami dhe Babi kunder Prindi 1 dhe Prindi 2 …
Next post SHBA-ja kishte CIA-n që e dinte planin e detajuar të Ukrainës për të sulmuar gazsjellësin Nord Stream …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura