SHBA-ja kishte CIA-n që e dinte planin e detajuar të Ukrainës për të sulmuar gazsjellësin Nord Stream …

CIA e mësoi qershorin e kaluar, nëpërmjet një agjencie evropiane spiunazhi, se një ekip prej gjashtë personash i forcave të operacioneve speciale ukrainase synonte të sabotonte projektin e gazit natyror Rusi-Gjermani.

Tre muaj përpara se diversantët të bombardonin tubacionin e gazit natyror Nord Stream, administrata Biden mësoi nga një aleat i ngushtë se ushtria ukrainase kishte planifikuar një sulm të fshehtë në rrjetin nënujor, duke përdorur një ekip të vogël zhytësish që raportuan drejtpërdrejt te komandanti i përgjithshëm i Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Detajet rreth planit, të cilat nuk janë raportuar më parë, u mblodhën nga një shërbim inteligjent evropian dhe u ndanë me CIA-n në qershor 2022. Ato ofrojnë disa nga provat më specifike deri më sot që lidhin qeverinë e Ukrainës me sulmin eventual në Balltik Sea, të cilin zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë e kanë quajtur një akt të pacipë dhe të rrezikshëm sabotimi në infrastrukturën energjetike të Evropës.

Raporti i inteligjencës evropiane u shpërnda në platformën e bisedave Discord, gjoja nga anëtari i Gardës Kombëtare Ajrore, Jack Teixeira. Washington Post mori një kopje nga një prej miqve online të Teixeira.

Raporti i inteligjencës bazohej në informacionin e marrë nga një individ në Ukrainë. Informacioni i burimit nuk mund të vërtetohej menjëherë, por CIA ndau raportin me Gjermaninë dhe vendet e tjera evropiane qershorin e kaluar, sipas zyrtarëve të shumtë të njohur me këtë çështje, të cilët folën në kushte anonimiteti për të diskutuar operacionet e ndjeshme të inteligjencës dhe diskutimet diplomatike.

Detajet shumë specifike, të cilat përfshijnë një numër operativësh dhe metoda sulmi, tregojnë se për gati një vit aleatët perëndimorë kishin një bazë për të dyshuar në Kiev për sabotim. Ky vlerësim është forcuar vetëm muajt e fundit pasi hetuesit gjermanë të zbatimit të ligjit zbuluan prova në lidhje me bombardimin që ka ngjashmëri të habitshme me atë që shërbimi evropian tha se Ukraina po planifikonte.

Zyrtarët në shumë vende konfirmuan se përmbledhja e inteligjencës e postuar në Discord thoshte me saktësi atë që shërbimi evropian i tha CIA-s. The Post ra dakord të fshehë emrin e vendit evropian, si dhe disa aspekte të planit të dyshuar me kërkesë të zyrtarëve qeveritarë, të cilët thanë se ekspozimi i informacionit do të kërcënonte burimet dhe operacionet.

Zyrtarët ukrainas, të cilët më parë kanë mohuar se vendi ishte i përfshirë në sulmin e Rrjedhës së Veriut, nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Shtëpia e Bardhë refuzoi të komentonte një grup të detajuar pyetjesh në lidhje me raportin evropian dhe komplotin e supozuar ushtarak ukrainas, duke përfshirë nëse zyrtarët amerikanë u përpoqën të ndalonin misionin.

CIA gjithashtu nuk pranoi të komentojë.

Më 26 shtator, tre shpërthime nënujore shkaktuan rrjedhje masive në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, duke lënë të paprekur vetëm një nga katër lidhjet e gazit në rrjet. Disa zyrtarë të administratës së Bidenit sugjeruan fillimisht se Rusia ishte fajtore për atë që Presidenti Biden e quajti “një akt të qëllimshëm sabotimi”, duke premtuar se Shtetet e Bashkuara do të punonin me aleatët e saj “për të arritur në fund të asaj që ndodhi saktësisht”. Me afrimin e dimrit, u duk se Kremlini mund të kishte synuar të mbyste rrjedhën e energjisë, një akt “shantazhi”, thanë disa liderë, i krijuar për të frikësuar vendet evropiane që të tërhiqnin mbështetjen e tyre financiare dhe ushtarake për Ukrainën dhe të përmbaheshin nga sanksionet e mëtejshme.

Zyrtarët e administratës Biden tani pranojnë privatisht se nuk ka asnjë provë që tregon përfundimisht përfshirjen e Moskës. Por publikisht ata kanë shmangur pyetjet se kush mund të jetë përgjegjës. Zyrtarët evropianë në disa vende kanë sugjeruar në heshtje se Ukraina qëndronte pas sulmit, por rezistuan duke e thënë publikisht këtë nga frika se fajësimi i Kievit mund të prishë aleancën kundër Rusisë. Në mbledhjet e politikëbërësve evropianë dhe të NATO-s, zyrtarët janë vendosur në një ritëm; siç tha kohët e fundit një diplomat i lartë evropian, “Mos fol për Nord Stream”.

Inteligjenca evropiane e bëri të qartë se sulmuesit e mundshëm nuk ishin operativë mashtrues. Të gjithë të përfshirët raportuan drejtpërdrejt te gjenerali Valery Zaluzhny, oficeri më i lartë ushtarak i vendit, i cili u vu në krye në mënyrë që presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të mos dinte për operacionin, thuhet në raportin e inteligjencës.

Mbajtja e Zelensky jashtë loje do t’i kishte dhënë liderit ukrainas një mënyrë të besueshme për të mohuar përfshirjen në një sulm të guximshëm ndaj infrastrukturës civile që mund të ndezë zemërimin publik dhe të rrezikojë mbështetjen perëndimore për Ukrainën – veçanërisht në Gjermani, e cila para luftës merrte gjysmën e gazit të saj natyror. nga Rusia dhe kishte mbrojtur prej kohësh projektin Nord Stream përballë kundërshtimit nga aleatët e tjerë evropianë.

Ndërsa Gazprom, konglomerati shtetëror rus i gazit, zotëron 51 për qind të Nord Stream, kompanitë perëndimore të energjisë, duke përfshirë Gjermaninë, Francën dhe Holandën, janë partnerë dhe kanë investuar miliarda në tubacione. Ukraina ishte ankuar prej kohësh se Nord Stream do të lejonte Rusinë të anashkalonte tubacionet ukrainase, duke e privuar Kievin nga të ardhurat e mëdha tranziti.

Përmbledhja e inteligjencës thotë se operacioni ushtarak ukrainas u “vu në pritje”, për arsye që mbeten të paqarta. Sipas raportit, ukrainasit kishin planifikuar të sulmonin tubacionin pas një stërvitjeje të madhe detare aleate, të njohur si BALTOPS, që u zhvillua nga 5 deri më 17 qershor 2022.

Por sipas zyrtarëve gjermanë të zbatimit të ligjit që hetojnë bombardimin e shtatorit në Nord Stream, detajet kryesore që dalin nga ai operacion përputhen me komplotin e mëparshëm.

Për shembull, individi ukrainas që informoi shërbimin e inteligjencës evropiane në qershor tha se gjashtë anëtarë të forcave të operacioneve speciale të Ukrainës duke përdorur identitete të rreme kishin për qëllim të merrnin me qira një varkë dhe, duke përdorur një automjet zhytës, zhyten në dyshemenë e Detit Baltik dhe më pas dëmtojnë ose shkatërrojnë tubacionin dhe shpëtojnë pa u zbuluar. Përveç oksigjenit, ekipi planifikoi të sillte helium, i cili rekomandohet për zhytje veçanërisht të thella.

Hetuesit gjermanë tani besojnë se gjashtë individë që përdorin pasaporta false morën me qira një jaht me vela në shtator, u nisën nga Gjermania dhe vendosën eksplozivë që prenë tubacionet, sipas zyrtarëve të njohur me atë hetim. Ata besojnë se operativët ishin zhytës të aftë, duke pasur parasysh se eksplozivi ishte vendosur në një thellësi prej rreth 240 këmbësh, në intervalin që ekspertët thonë se heliumi do të ishte i dobishëm për ruajtjen e fokusit mendor.

Hetuesit kanë krahasuar mbetjet e eksplozivit të gjetur në tubacion me gjurmët e gjetura brenda kabinës së jahtit, të quajtur Andromeda. Dhe ata kanë lidhur individë ukrainas me marrjen me qira të varkës nëpërmjet një kompanie të dukshme në Poloni. Hetuesit dyshojnë gjithashtu se të paktën një individ që shërben në ushtrinë ukrainase ishte i përfshirë në operacionin e sabotimit.

Një bashkëpunim i organizatave të medias gjermane raportoi më parë për përfshirjen e dyshuar të anëtarit të shërbimit ushtarak ukrainas.

Komploti i qershorit ndryshon nga sulmi i shtatorit në disa aspekte. Raporti i inteligjencës evropiane vë në dukje se operativët ukrainas kishin planifikuar të sulmonin gazsjellësin Nord Stream 1, por nuk përmendet Nord Stream 2, një linjë më e re. Raporti i inteligjencës thotë gjithashtu se diversantët do të niseshin nga një vend tjetër në Evropë, jo nga Warnemünde, një qytet port gjerman në Balltik, ku Andromeda ishte marrë me qira.

CIA fillimisht vuri në pikëpyetje besueshmërinë e informacionit, pjesërisht sepse burimi në Ukrainë që dha detajet nuk kishte krijuar ende një histori të prodhimit të informacionit të besueshëm, sipas zyrtarëve të njohur me këtë çështje. Shërbimi evropian, një partner i besuar i SHBA-së, mendoi se burimi ishte i besueshëm.

Por pavarësisht nga çdo rezervë që CIA mund të kishte pasur, agjencia i komunikoi inteligjencën e qershorit homologëve në Gjermani dhe vende të tjera evropiane, thanë zyrtarët. Shërbimi evropian gjithashtu e ndau atë me Gjermaninë, tha një person. Personeli gjerman i inteligjencës informoi ligjvënësit në Berlin në fund të qershorit përpara se të niseshin për pushimet e tyre verore, sipas një zyrtari me njohuri për prezantimin me dyer të mbyllura.

Zyrtarët e njohur me raportin evropian pranuan se është e mundur që komplotistët e dyshuar ukrainas mund të kenë qenë të informuar se inteligjenca është ndarë me disa vende dhe se ata mund të kenë ndryshuar disa elementë të planit.

Por raporti nga shërbimi i inteligjencës evropiane nuk është e vetmja provë që tregon për rolin e Kievit në bombardimin e tubacionit.

The Post raportoi më parë se qeveritë që hetonin shpërthimet zbuluan komunikime që tregonin individë ose subjekte pro-ukrainas diskutuan mundësinë e kryerjes së një sulmi në tubacionet Nord Stream. Këto biseda u zhvilluan para sulmit, por u zbuluan vetëm pas tij, kur agjencitë e spiunazhit kërkuan të dhëna për të dhëna të mundshme, tha një zyrtar i lartë i sigurisë perëndimore.

Pavarësisht heqjes dorë nga sanksionet e epokës Trump mbi tubacionin e gazit natyror Rusi-Gjermani si një përpjekje për të ndrequr gardhet me Berlinin, administrata e Biden kishte kohë që ushqente shqetësime për Nord Stream dhe nuk kishte derdhur lot për vdekjen e tij në shtator.

Pas disa muajsh presioni nga Uashingtoni, qeveria gjermane ndaloi autorizimin përfundimtar të Nord Stream 2 vetëm disa ditë përpara se forcat ruse të pushtonin Ukrainën në shkurt 2022, duke habitur shumë zyrtarë amerikanë dhe evropianë që ishin shqetësuar se Berlini do ta konsideronte Rusinë një burim energjie shumë të rëndësishme për të ndërprerë lidhjet. . Në kohën e sulmit, tubacioni ishte i paprekur dhe tashmë ishte pompuar plot 300 milionë metra kub gaz natyror për ta përgatitur atë për operim.

Gati një muaj para prishjes, gjigandi rus energjetik Gazprom ndaloi flukset në Nord Stream 1, disa orë pasi Grupi i Shtatë vendeve të industrializuara njoftoi një kufi të ardhshëm të çmimit të naftës ruse, një lëvizje që synon të vendosë një dëm në thesarin e Kremlinit.

Zyrtarët kanë thënë se kostoja e riparimit të tubacioneve do të shkonte në qindra miliona dollarë.

Ndërsa zyrtarët e inteligjencës amerikane fillimisht ishin skeptikë ndaj raportimeve evropiane, ata kanë qenë prej kohësh të shqetësuar për operacionet agresive nga Ukraina që mund ta përshkallëzojnë luftën në një konflikt të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj në NATO.

Në shkurt të këtij viti, në prag të përvjetorit të parë të luftës, agjencia e inteligjencës ushtarake e Ukrainës ra dakord, “me kërkesë të Uashingtonit”, të shtyjë sulmet e planifikuara ndaj Moskës, sipas një dokumenti tjetër të inteligjencës të zbuluar në Discord. Ai incident ilustroi një tension më të gjerë që ka ekzistuar gjatë gjithë luftës: Ukraina, e etur për ta sjellë luftën në terrenin e Rusisë, ndonjëherë frenohet nga Shtetet e Bashkuara.

Zyrtarët në Uashington dhe Evropë e kanë këshilluar Ukrainën për sulme jashtë territorit të saj që ata mendonin se shkuan shumë larg. Pasi një bombë në makinë afër Moskës në gusht vrau Daria Dugina, në një sulm që dukej se kishte për qëllim babain e saj – një nacionalist i shquar rus, shkrimi i të cilit kishte ndihmuar në formimin e një narrative të Kremlinit për Ukrainën – zyrtarët perëndimorë thanë se i bënë të qartë Zelenskit se mbanin operativë në përgjegjëse qeveria e tij. Sulmi u pa si provokues dhe rrezikoi një përgjigje të ashpër ruse, thanë zyrtarët. /WashingtonPost

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ja si Hitleri pezullonte të drejtën e privatësisë së postës dhe telefonit …
Next post Shpërthimi i digës Kakhovka: Erdogan i sugjeron Zelenskit të krijojë komision ndërkombëtar për HEC-in …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura