Shpërthimi i digës Kakhovka: Erdogan i sugjeron Zelenskit të krijojë komision ndërkombëtar për HEC-in …

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan diskutoi të mërkurën situatën rreth Hidrocentralit Kakhovka me homologun e tij ukrainas Vladimir Zelensky përmes telefonit dhe sugjeroi formimin e një komisioni ndërkombëtar për të hetuar incidentin me pjesëmarrjen e Rusisë, njoftoi zyra e liderit turk.

“Presidenti Erdogan tha se një komision me ekspertë nga palët kundërshtare [Rusia dhe Ukraina], OKB dhe komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Turqinë, mund të krijohet për të kryer një hetim të plotë mbi shpërthimin në hidrocentralin Kakhovka,” zyra. thuhet në një deklaratë.

Erdogan vuri në dukje se “Turqia është e gatshme të bëjë gjithçka në fuqinë e saj në këtë çështje” dhe “se është e mundur të përdoret mekanizmi i negociatave [për të zgjidhur çështjen], si në rastin e korridorit të grurit.”

“Presidenti Erdogan theksoi se për sa kohë që konflikti vazhdon, është e pamundur të parandalohen humbjet humanitare, kështu që ideja e kthimit në negociata duhet të mbetet në ballë. Turqia do të vazhdojë të bëjë përpjekje të vendosura për të vendosur një paqe të drejtë,” tha zyra. .

Të martën mbrëma, forcat ukrainase kryen një sulm në hidrocentralin e Kakhovka (HEC), me sa duket nga një sistem rakete lëshimi i shumëfishtë Olkha (MLRS). Granatimet shkatërruan valvulat hidraulike në digën e HEC-it, duke shkaktuar një shkarkim të pakontrolluar uji. Në Novaya Kakhovka, niveli i ujit kaloi 12 metra në një moment, por tani po zvogëlohet. Aktualisht janë 15 qendra popullimi në zonën e përmbytjeve; banorët e qyteteve dhe fshatrave aty pranë janë duke u evakuuar. Shembja e digës së hidrocentralit ka shkaktuar dëme të rënda mjedisore. Tokat bujqësore përgjatë lumit Dnieper janë larë dhe ekziston rreziku që Kanali i Krimesë së Veriut të bëhet i cekët.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e përshkroi sulmin ndaj HEC-it Kakhovka si një akt të qëllimshëm sabotimi nga Ukraina. Ai shtoi se regjimi i Kievit duhet të mbajë përgjegjësinë e plotë për pasojat.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post SHBA-ja kishte CIA-n që e dinte planin e detajuar të Ukrainës për të sulmuar gazsjellësin Nord Stream …
Next post “Ja çfarë ka vërtet Papa Françesku” – E vërteta për gjendjen e Papës pas pranimit të tij në Gemelli …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura