“Ja çfarë ka vërtet Papa Françesku” – E vërteta për gjendjen e Papës pas pranimit të tij në Gemelli …

Momente frike për Papa Françeskun , i shtruar në spitalin Gemelli në Romë pak ditë para festimeve të Pashkëve. Papa ka pasur probleme shëndetësore prej disa kohësh, të cilat së fundmi e kishin shtyrë të fliste hapur për mundësinë e një hapi prapa, sipas asaj që bëri paraardhësi i tij Joseph Ratzinger . 86 vjeç dhe disa sëmundje, Bergoglioai u gjend në qendër të një misteri të vogël, me informacionin zyrtar të besuar në një deklaratë të shkurtër:

“Ati i Shenjtë ndodhet në Gemelli për disa kontrolle të planifikuara më parë”. Fakti që në mëngjes Françesku kishte kryesuar audiencën e përgjithshme në Shën Pjetrin, si zakonisht, çoi në mendimin se gjendja e tij kishte rënë papritur. Por si është vërtet Papa? Ja e vërteta për gjendjen e tij shëndetësore.  

Fillimisht, hipotezat e qarkulluara ishin më të ndryshmet. Me gazetën argjentinase La Nacion , e cila ka qenë gjithmonë shumë e afërt me Bergoglio, e cila nxori hipotezën e një problemi me zemrën që lindi sapo Papa ishte kthyer në rezidencën e tij, në Casa Santa Marta , pas publikut të përgjithshëm. Kështu ishte zyra e shtypit e Selisë së Shenjtë, në fund, ajo që hodhi dritë për të parandaluar përhapjen e panikut mes besimtarëve.

“Françesku është ankuar tashmë për disa vështirësi në frymëmarrje ditët e fundit – është përmbajtja e shënimit të dytë zyrtar, të publikuar më vonë – dhe pasdite ai shkoi në poliklinikë për të kryer disa kontrolle mjekësore. Rezultati i të njëjtës vuri në pah një infeksion respirator (por Covid-19 u përjashtua) i cili do të kërkojë disa ditë terapi të përshtatshme mjekësore”.

Bergoglio i ishte nënshtruar një operacioni si i ri për të hequr një pjesë të mushkërive, gjë që i bën vështirësitë e sotme të frymëmarrjes “jo krejtësisht të habitshme” sipas La Repubblica. Për momentin kushtet e Papës nuk janë shqetësuese, por situata po ndiqet me rigorozitet ekstrem nga Selia e Shenjtë. Me hipotezën e dorëheqjes së mundshme të Papës menjëherë pas festave të Pashkëve të rilançuar tashmë nga disa gazeta.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Shpërthimi i digës Kakhovka: Erdogan i sugjeron Zelenskit të krijojë komision ndërkombëtar për HEC-in …
Next post “Eurotrash: Pse Amerika duhet të refuzojë idetë e dështuara të një kontinenti që po vdes”…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura