VIDEO/ Forcat ruse shkatërrojnë tre raketa ukrainase Tochka-U mbi rajonin Belgorod …

Media të shumta të lajmeve po konfirmojnë se Marina e SHBA po vendos anije luftarake në Lindjen e Mesme në atë që zyrtarët thonë se është një “shfaqje e mbështetjes” për Izraelin në përgjigjen e tij ushtarake ndaj një sulmi të papritur të Hamasit të shtunën. Avionët ushtarakë do të zhvendosen më afër Izraelit, thanë zyrtarët amerikanë. Dislokimi është vendosur të nisë menjëherë, por anijet nuk pritet të jenë në rajon për disa ditë.

Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë gjithashtu plane për një evakuim të mundshëm jo-luftëtar, i cili do të ndihmonte qytetarët amerikanë të largoheshin nga Izraeli. Asnjë vendim apo urdhër nuk është marrë, por zyrtarët po shqyrtojnë opsione të ndryshme, duke përfshirë vendosjen e disa amerikanëve në anijet e marinës për sigurinë e tyre.

Fox News raporton se Shtetet e Bashkuara po lëvizin anijet e marinës dhe avionët ushtarakë më afër Izraelit.

Amerikanët mund të jenë mes të vdekurve dhe atyre që janë marrë peng ndërsa militantët e Hamasit vazhdojnë të sulmojnë Izraelin, tha të dielën në mëngjes Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

“Ne kemi raporte se disa amerikanë mund të jenë në mesin e të vdekurve,” tha ai në “Meet the Press” të NBC.

Sipas një njoftimi për shtyp nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin të dielën, disa anije thuhet se janë vendosur në një shfaqje force.

“Unë kam drejtuar lëvizjen e grupit të goditjes USS Gerald R. Ford Carrier në Mesdheun Lindor. Kjo përfshin transportuesin e avionëve të marinës amerikane USS Gerald R. Ford (CVN-78), kryqëzorin me raketa të drejtuara të klasës Ticonderoga USS Normandy (CG 60), si dhe shkatërruesit e raketave të drejtuara të klasit Arleigh-Burke USS Thomas Hudner (DDG 116 ), USS Ramage (DDG 61), USS Carney (DDG 64) dhe USS Roosevelt (DDG 80). Ne kemi marrë gjithashtu hapa për të shtuar skuadron e avionëve luftarakë F-35, F-15, F-16 dhe A-10 të Forcave Ajrore të SHBA-së në rajon. Shtetet e Bashkuara mbajnë forca të gatshme globalisht për të përforcuar më tej këtë qëndrim parandalues nëse kërkohet.

Përveç kësaj, qeveria e Shteteve të Bashkuara do t’i sigurojë me shpejtësi Forcat e Mbrojtjes së Izraelit pajisje dhe burime shtesë, duke përfshirë municione. Ndihma e parë e sigurisë do të fillojë të lëvizë sot dhe do të arrijë në ditët në vijim.

Forcimi i qëndrimit të forcës sonë të përbashkët, përveç mbështetjes materiale që ne do t’i ofrojmë me shpejtësi Izraelit, nënvizon mbështetjen e hekurt të Shteteve të Bashkuara për Forcat e Mbrojtjes të Izraelit dhe popullin izraelit. Ekipi im dhe unë do të vazhdojmë të jemi në kontakt të ngushtë me homologët tanë izraelitë për t’u siguruar që ata të kenë atë që u nevojitet për të mbrojtur qytetarët e tyre dhe për të mbrojtur veten kundër këtyre sulmeve të tmerrshme terroriste.

Në gusht, më shumë se 3,000 personel të marinës amerikane dhe marinarë lundruan në Kanalin e Suezit, ndërsa administrata e Bidenit shqyrtonte opsionet për të penguar Iranin nga rrëmbimi i anijeve cisternë komerciale në rajonin e Gjirit Persik.

Marina njoftoi se Njësia e 26-të e Ekspeditës Detare, së bashku me marinarët dhe marinsat e një grupi gati amfib të udhëhequr nga USS Bataan dhe të shoqëruar nga anija e zbarkimit në dok USS Carter Hall, do të ofronte “fleksibilitet më të madh dhe aftësi detare” për Shtetet e Bashkuara. Flota e 5-të me bazë në Bahrein.

Mbi një duzinë avionësh F-35, F-16 dhe A-10, si dhe shkatërrues me raketa të drejtuara të Marinës, u vendosën në rajon për të intensifikuar patrullimet e përbashkëta në dhe rreth ngushticës së Hormuzit.

Forcat detare të SHBA-së i dhanë një paralajmërim jodelikate Teheranit për rrëmbimin e anijeve tregtare, minierat e korsive të transportit detar dhe ndërprerjen e rrjedhës së naftës nga Lindja e Mesme.

Ngushtica e Hormuzit është një nga rrugët detare më të trafikuara në botë. Një ndërprerje e furnizimit me naftë dhe gaz do të nënkuptonte një rritje të madhe të çmimeve të karburantit në një kohë kur administrata Biden ka shteruar rezervën e saj strategjike për të stabilizuar çmimet përpara zgjedhjeve presidenciale të 2024-ës.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Pas Covid-it, Pfizer fokusohet tek pilula kundër obezitetit – “Një treg ky që kap shifrën 90 deri në 100 miliardë dollarë”…
Next post 40 milionë dollar nga Fondacioni Gates për vaksinat mRNA me kosto të ulët …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura