40 milionë dollar nga Fondacioni Gates për vaksinat mRNA me kosto të ulët …

Fondacioni Bill & Melinda Gates ka njoftuar një investim prej 40 milionë dollarësh për të çuar përpara zhvillimin e vaksinave mRNA me kosto të ulët dhe më të thjeshtë për prodhimin e vendeve me të ardhura të ulëta.
“Teknologjia mRNA konsiderohet si një ndryshim potencial i lojës për një numër sëmundjesh infektive, duke përfshirë tuberkulozin, malarinë dhe ethet Lassa, të cilat prekin në mënyrë disproporcionale njerëzit në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme,” shkruan fondacioni.

“Kjo teknologji e re mund të zvogëlojë ndjeshëm kostot e kërkimit dhe prodhimit të mRNA dhe të mundësojë akses të zgjeruar, duke ndihmuar në mbylljen e hendekut shëndetësor.”
Burimet do t’i ndahen Institutit Pasteur të Dakarit në Senegal dhe institutit Biovac në Afrikën e Jugut, të dy me përvojë në prodhimin e vaksinave.

Një pjesë e saj do të shkojë për bioteknologjinë belge Quantoom Biosciences, e cila po punon në zhvillimin e procedurave të thjeshtuara dhe me kosto të ulët për manipulimin e mRNA, falë të cilave kostoja e prodhimit të një vaksine mRNA mund të përgjysmohet dhe, mbi të gjitha, të zvogëlohet nevoja. për personelin shumë të kualifikuar, mungesa e të cilit vazhdon të jetë një pengesë për prodhimin e vaksinave në vendet me të ardhura të ulëta.
“Vendosja e teknologjisë inovative të mRNA në duart e studiuesve dhe prodhuesve në Afrikë dhe në mbarë botën do të ndihmojë që më shumë njerëz të përfitojnë nga vaksinat e gjeneratës së ardhshme,” tha Ministri i Shëndetësisë i Nigerisë Muhammad Ali Pate. “Ky bashkëpunim është një hap inkurajues që do të rrisë aksesin në teknologjitë thelbësore shëndetësore dhe do të ndihmojë vendet afrikane të zhvillojnë vaksina që plotësojnë nevojat e njerëzve të tyre,” shtoi ai.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/ Forcat ruse shkatërrojnë tre raketa ukrainase Tochka-U mbi rajonin Belgorod …
Next post Kush ishte policia sekrete,me pseudonimin Gestapo që mundësoi krimet e përbindshme …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura