BE-ja godet Italinë: Një eurotaksë e re për qytetarët dhe bizneset …

A jeni gati për eurotaksën e re …. Një takse e re që do të godasë familjet dhe bizneset italiane, tashmë të goditura nga fatkeqësitë e shkaktuara nga Evropa. Një komision i Parlamentit Evropian në fakt i ka dhënë dritën e parë jeshile një rregulloreje të re për “paketimin”. Ju do të thoni: dhe si mund të shkaktojë paketimi një rritje në kostot e jetës sonë?

Po le të bëjmë një hap prapa me Daniele Capezzone në Libero , i cili na kujton:

“Për vite me radhë, gjithmonë me nxitjen e BE-së (mallkimi i “Evropes na e kërkon ketë”), kompanitë tona, sistemi ynë i prodhimit e kanë vënë veten në ballë për kjo që ka të bëjë me të ashtuquajturin ‘riciklim’. E gjithë kjo nënkupton investime-makineri-programim: shpenzime të mëdha për të orientuar zinxhirin organizativ të kompanive në drejtimin që na kërkuan të merrnim”.

Dhe çfarë po bën BE-ja tani?

Me këtë reformë të re të ambalazhit, pasi i jemi përshtatur kërkesave të tij, na thotë me gëzim se skema po ndryshon, se e gjitha ishte një shaka. “Riciklimi” nuk është më i mirë, tani, befas, nevojitet “ripërdorimi”. Dhe çfarë do të thotë kjo? Gjithçka që është investuar dhe planifikuar deri më tani nuk është më e dobishme, duhet të rifillojmë nga e para, me gjithçka vijon. Kjo do të thotë: shumë biznese do të dështojnë, si dhe vendet e punës; kushdo që të arrijë t’i rezistojë do të duhet të përballet me një rritje shumë të madhe të kostove, e cila në mënyrë të pashmangshme do t’u kalojë konsumatorëve përfundimtarë, pra ne.

Kjo do të çojë në një rritje të mëtejshme të çmimeve të produkteve. Kjo është arsyeja pse ky do të jetë, indirekt, një “eurotaksë” e re.

Është e qartë, siç nënvizon Capezzone në Libero , se efektet inflacioniste do të jenë të pashmangshme. Në fund të fundit, kjo është Europa: një problem i vazhdueshëm, kurrë një zgjidhje.

Gazetari sulmon sërish: “Ne jemi në një paradigmë dirigjiste të stilit sovjetik që përdor çdo temë (klima, shëndeti, etj.) si shumë pretekste për të vendosur çmimet, për të vendosur se cilën makinë duhet të blejmë, për të përcaktuar karakteristikat e shtëpinë tonë, për të na imponuar sasinë e energjisë për të konsumuar dhe mënyrën e prodhimit të saj.

Është koha për të thënë një jo të fortë”.

Dhe ne jemi dakord me të: heqja qafe e Evropës është tani e vetmja zgjidhje, shpresa e vetme për Italinë. Me pak fjalë, me këtë reformë të paketimit, klasa e mesme dhe e varfër do të paguanin sërish çmimin më të lartë: si bizneset (të shkatërruara ose të ngarkuara me kosto të paqëndrueshme) ashtu edhe konsumatorët (nga ana tjetër të ngarkuar nga rritjet gjithnjë e më pak të përballueshme të çmimeve).

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Mbi 900 trupa amerikane janë vendosur në Lindjen e Mesme ndërsa sulmet ndaj forcave amerikane po rriten …
Next post Ndarjet midis demokratëve për luftën Izrael-Hamas po vlojnë në Michigan ndërsa myslimanët e zonës së Detroit ndihen të tradhtuar …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura