Mbi 900 trupa amerikane janë vendosur në Lindjen e Mesme ndërsa sulmet ndaj forcave amerikane po rriten …

Pentagoni po rrit forcat në Lindjen e Mesme pas një serie sulmesh ndaj trupave amerikane si dhe aleateve në Irak, Siri dhe Detin e Kuq.

Nga Andrew Thornebrooke

Mbi nëntëqind pjesëtarë të shërbimit janë ose do të vendosen në Lindjen e Mesme ndërsa Shtetet e Bashkuara kërkojnë t’i përgjigjen sulmeve ndaj forcave të saj dhe të parandalojnë që Lufta Izrael-Hamas të shndërrohet në një konflikt rajonal.

Disa prej atyre trupave u dhanë më parë urdhra gati për t’u vendosur, por të tjerëve jo, sipas zëdhënësit të Pentagonit, Brig. Gjeneral Pat Ryder.

“Këto përfshijnë forcat që kanë qenë në urdhra gati për t’u vendosur dhe që janë duke u vendosur nga Shtetet e Bashkuara kontinentale,” u tha gjenerali Ryder gazetarëve më 26 tetor.

“Unë mund të konfirmoj se ata nuk do të shkojnë në Izrael,” shtoi ai.

Gjenerali Ryder nuk pranoi të specifikonte se ku do të dërgoheshin trupat amerikane, por tha se ato do të përfshinin elementë të mbrojtjes ajrore që thuhet më parë se ishin vendosur për të penguar dhunën e mëtejshme kundër Izraelit.

Njoftimi vjen pas një serie prej 16 sulmesh ndaj trupave të SHBA-së dhe të koalicionit nga përfaqësuesit e mbështetur nga Irani në Irak dhe Siri, si dhe një lëshim rakete në Detin e Kuq që dukej se kërcënonte një anije të marinës amerikane.

USS Carney rrëzoi katër raketa me rreze të mesme veprimi të lëshuar nga Jemeni në drejtim të Izraelit. Ai sulm, si ata të shumtë në bazat e SHBA-së në Siri dhe Irak, u krye nga një grup i mbështetur nga Irani.
Sulmet në Irak dhe Siri kanë rezultuar në plagë të të paktën 21 anëtarëve të shërbimit amerikan, përfshirë 19 të cilët u diagnostikuan me lëndime traumatike të trurit. Që atëherë, të gjithë anëtarët e shërbimit janë kthyer në detyrë, tha gjenerali Ryder.
Sulm vetëvrasës me dron
Sulmet ndaj forcave të SHBA-së dhe të koalicionit u kryen me municione të drejtuara, që zakonisht quhen “dronë vetëvrasës” dhe raketa.
Administrata Biden është betuar se do t’i përgjigjet Iranit dhe gjenerali Ryder tha më 23 tetor se ushtria “do të ndërmerrte të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur forcat e SHBA-së dhe të koalicionit” nga Irani.

Gjenerali Ryder e zbuti retorikën e tij më 26 tetor, duke thënë se ai nuk do ta pranonte nëse administrata Biden do t’i përgjigjej fare Iranit.

“Unë nuk do të hyj në telegrafi nëse do të përgjigjemi apo nuk do të përgjigjemi, përveçse të them se do ta bëjmë këtë në një kohë dhe vend që zgjedhim,” tha gjenerali Ryder.

“Sigurisht, ne e konsiderojmë Iranin përgjegjës për këto grupe.”

Gjenerali Ryder shtoi se numri i amerikanëve të përgatitur për t’u vendosur në Lindjen e Mesme do të “vazhdonte të luhatet” ndërsa kombi u përshtat me realitetet në terren në rajon dhe u përpoq të pengonte Luftën Izrael-Hamas nga zhvillimi në një luftë më të përhapur. konflikti.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Një sqarim i detyrueshëm nga (ish-kuadri i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së)…
Next post BE-ja godet Italinë: Një eurotaksë e re për qytetarët dhe bizneset …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura